Odstranitev reklamnih panojev s kmetijskih zemljišč
V iniciativi Očistimo Slovenijo reklamnih panojev predlagamo vladi naj v najkrajšem možnem času pozove Inšpektorat za kmetijstvo k odstranitvi vseh reklamnih panojev, ki stojijo na kmetijskih zemljiščih. Panoji ob slovenskih državnih cestah in avtocestah ogrožajo zbranost voznikov, grobo posegajo v naravo in s tem vizualno onesnažujejo slovensko krajino. Reklamnih panojev je vse več, novi pa rastejajo iz dneva v dan, medtem ko se za konstrukcije uporabljajo tako ladijski zabojniki, odslužena vozila kakor tudi unikatni simbol slovenske krajine - kozolec. Zakonodaja na tem področju je jasna, obstaja tudi sodna praksa: Upravno sodišče je v sodbi 318/2017-18 z dne 3. oktobra 2017 izrecno poudarilo, da na kmetijskih področjih postavljanje objektov za oglaševanje ni dovoljeno in pri tem ni bistveno, ali je kmetijsko zemljišče, na katerem je postavljen objekt, kljub temu lahko obdelano ali ne.
Predlagamo vladi oz. za to področje pristojnemu Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naj nemudoma začne z odstranjevanjem oglaševalskih panojev s kmetijskih zemljišč.
V priponki si lahko ogledate le nekaj primerov katastrofalne situacije ob slovenskih avtocestah, s katerim tudi številnim turistom dajemo misliti, da je v Sloveniji očitno mogoče postavljati panoje tako rekoč povsod.
Lep pozdrav
www.dnevnik.si/1043054380
OGLASNI PANO
Število oglasnih panojev ob avtocestah še kar naprej raste
Skupina Očistimo Slovenijo reklamnih panojev (OSRP) je podala prijavo medobčinskemu redarstvu in obvestila občino Naklo o oglasnem panoju, ki je zrasel v Podbrezjah in za katerega so zapisali, da presega enostavni objekt, postavljen je celo na gozdnem zemljišču
OK.. ali razumem prav.. kmetijska inšpekcija ugotavlja samo ali je kmetijsko zemljišče lahko obdelano kljub panoju ali ne??? (namenska raba zemljišč). Na njivi je objekt - oglaševalski pano, ki glede na gradbeni zakon spada kot mali objekt.. Ali npr.. da je sredi njive ladijski zabojnik.. potem gre to na občinsko raven, kjer se presoja.. in ne zgodi nič.
TO JE RECEPT DA VSE OSTANE ISTO KOT JE. Slovenija pa se bo medtem utopila v oglasnih panojih.
Ja, ampak se ne izvaja. Kaj pomaga zakon, če ga ne izvajate in ne nadzirate kršitev.
Torej v Sloveniji nimamo pristojnega organa, ki bi preprečil vizualno onesnaževanje, niti nimamo nobene pravne podlage, ki bi eksplicitno urejala področje oglaševanja. Še naprej bomo ostali banana republika z džunglo oglasov. Za mene to nikakor ni sprejemljivo!
Reklamni panoji vseh vrst močno onesnažujejo prečudovito naravno in grajeno slovensko krajino. Slovenija ima močno tradicijo, močno kulturno zgodovino, ki jo vozniki lahko občudujemo(jo) med vožnjo.
Slovenija ni LAS VEGAS, prostor brez kulturne identitete. Prostor, kjer podobo prostora diktira logika neoliberalnega trga.
Absolutno za.
Nujno odstraniti vse reklamne panoje iz kulturne krajine, to je boleče za oči. Če je nekdo lastnik travnika ob avtocesti, nima pravice, da onesnažuje krajino, ki pripada vsem.
Seveda! Odstranimo tudi vse hiše, ki stojijo ob cesti, da ne bomo onesnaževali krajine, ki pripada vsem!
Prepovedati bi bilo treba vse reklamne panoje, ki so namenjeni voznikom, saj so nevarni za cestno varnost! Tako na kmetijskih površinah kot ob mestnih vpadnicah itd. Ali si res želimo, da vozniki med vožnjo berejo vse tiste informacije in ne gledajo na cestišče pred sabo? V telefon seveda ne smejo gledati, ampak a na plakate pa lahko?
Slovenija je izjemno lepa država, čista, zelo dobro recikliramo smeti ampak žal pa izjemno smetimo našo krajino s temi oglasnimi panoji, ki so postavljeni povsod! Čas je, da se poslovijo in slovenska krajina zaživi v vsej svoji lepoti.
Lastniki zemljišč, na katerih stojijo reklamni panoji bi morali nastopati kot s.p. in plačevati obveznosti. Navedena odločba sodišča je sodna praksa, ki bi jo lahko uporabljali bolj množično, saj se prometna signalizacija včasih izgubi med reklamnimi sporočili, na primer na zadnji strani mestnih avtobusov LPP, kjer je narisani prometni znak miniatura napram reklamnim sporočilom.
Na Kidričevi cesti v Celju (gre za vpadnico v mesto) je samo na ENI strani 13 ogromnih panojev!
Smo bili o tem obveščeni.. ukrepati bi morala občina preko Občinskega prostorskega načrta, vendar je to žal iluzija.. Oglasi samo še rastejo.. brez konca in kraja in noben ne stori nič..
Se strinjam z napisanim. Bi pa k zadnjem odstavku pripomnila, da tu vendarle niso važni turisti, vendar tukaj živeči državljani, ki moramo to nesnago gledati ves čas. Zardi nas, državljanov nekaj ukrenite!
Ja, imate prav. Situacija je postala neznosna. Peljite se čez Karavanke in naenkrat panoji kar zginejo. Pri nam pa je divji zahod.. dobesedno. Vsak, ki ima ob avtocesti kakršnokoli zemljišče se "igra" oglaševalca in postavljajo čedalje večje in odvratnejše panoje. To se mora končat. Država naj nemudoma ukrepa!
Isto težavo predstavljajo tudi oglasni panoji v mestnih jedrih in naseljih. K delu bi morale pristopiti tudi ostale pristojne inšpekcije. Če so vsi ali večina ali tudi le del oglasnih panojev postavljeni z ustreznimi dovoljenji je v Sloveniji nekaj zelo narobe!
Torej, najprej naj pristojne inšpekcije opravijo svoje delo, sicer bomo morali stvar v roke vzeti državljani.
Se popolnoma strinjam.. Tudi reklamni panoji na nekmetijskih zemljiščih so velik problem, vendar je tam zakonodaja in posledično njihova odstranitev precej bolj kompleksa, medtem ko imajo inšepektorji za kmetijska zemljišča jasne pristojnosti. Samo delat morajo začet.