Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prepoved čakalnih vrst v zdravstvu

996 OGLEDOV 18 KOMENTARJEV

Predlagam, da se sprejme primerna zakonska podlaga za prepoved čakalnih vrst v zdravstvu saj so večina umetno ustvarjena...

Če lahko deluje nujna zdravstvena pomoč, verjamem, da lahko vse ostale storitve v zdravstvu delujejo brez čakalnih vrst......

Tudi čakalne vrste se podražijo zdravljenje, zato je bolj smiselno investirati s tem denarjev v opremo in ekipo, kjer so danes najdaljše čakalne vrste.....

Če je neprestano že leta čakalna doba 2 meseca to pomeni, da je čakalna doba umetno ustvarjena........

33 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Izbrisan Uporabnik 23204 27 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 12. 2019

Odziv Ministrstva za zdravje

Čakalne dobe so rezultat neravnovesja med povpraševanjem in ponudbo zdravstvenih storitev. Na povečano povpraševanje po zdravstvenih storitvah vpliva več različnih dejavnikov, in sicer starajoča se populacija (in s tem povezana razširjenost kroničnih bolezni), tehnološki napredek, ozaveščenost pacientov, prekomerno napotovanje med različnimi izvajalci zdravstvenih storitev in zahteve bolnikov po neutemeljenih zdravstvenih storitvah. Ko viri (kadrovski, finančni, opremski) ne zadostujejo za pokrivanje nastalih potreb in povpraševanja, to vodi v nastanek čakalnih dob.

Čakalne dobe so torej posledica spleta različnih vzrokov, pri čemer si Ministrstvo za zdravje z različnimi aktivnostmi in ukrepi prizadeva za večjo dostopnost do zdravstvenih storitev s ciljem, da se pacienti obravnavajo v okviru dopustne čakalne dobe, opredeljene z Zakonom o pacientovih pravicah.

Komentarji




  • F Ferenc

    www.dnevnik.si/mnenja/odprta-stran/ne-le-vzajemna-tudi-triglav-2698301/

    Prebral sem članek novinarjev Nine Knavs in Tomaža Klipštetra z naslovom »Ne nasedajte zavajajočim ponudbam zdravstvenih zavarovanj! Izkušnja Dnevnikovega novinarja« (Dnevnik, 18. oktobra) in lahko povem, da to ni samo praksa Vzajemne, ampak tudi Triglava.

  • F Ferenc

    onaplus.delo.si/kolumne/dr-vesna-v-godina-ne-nasedajmo-lazem-in-propagandi-slovenskega-zdravnistva/

     

    Prav tako je pravilen korak ločevanje javnega in zasebnega zdravstva. Korak, o nujnosti katerega se govori že leta. Golob je v Odmevih priznal, da je naivno nasedel prejšnjemu ministru, ki ga sicer ni imenoval (šlo je za Bešič Loredana), ki ga je prepričal, da je edini problem zdravstva in dolgih čakalnih vrst denar. In da je zato rešitev več denarja. Ker bo več denarja avtomatično skrajšalo čakalne vrste.

     

    Kot vemo, se je denar našel. Vrste pa se niso skrajšale. Ampak podaljšale. Denar pa so si privatni izvajalci zdravstvenih storitev stlačili v svoje žepe. Končno je tudi Golob pokazal razumevanje, da denar avtomatično ne rešuje ničesar. Celo revščine ne. Ampak je za reševanje problemov poleg denarja potrebno njihovo razumevanje.

     

    Zato je dobro, da danes Golob glede zdravstva posluša druge akterje. Ne Fidesa. Ne slovenskega zdravništva. Ampak tiste slovenske zdravnike, ki ...

  • F Ferenc

    Reforma se bo začela tisti trenutek, ko bo zadnji uradnik na MZ začutil, da se mu pa vendarle morda lahko zamaje stolček. Do takrat bo imel figo v žepu. Kaj mu pa kdorkoli more?

  • F Ferenc

    Čakalnih vrst in drugih problemov v zdravstvu ne producira (samo) zdravstvo. Mislim, da na ministrstvu za zdravje krepko prispevajo k temu in so (tihi) podporniki privatizacije zdravstva. Tudi tu se vidi, da menjava ministra (in še kakšnega sekretarja) ne povzroči revolucije, če pa mnogi zaposleni delajo za nek drug interes. Zakaj je vsak osnutek zakona, ki ga uspejo pripraviti pod političnim pritiskom slab?

  • F Ferenc

    Te čakalne vrste so resnično umetno ustvarjene z enim samim namenom.

    Na enem sestanku v zvezi z ZZZS je bil posredovan podatek, da nekateri zasebniki sploh ne sodelujejo več z ZZZS, ker jim povsem zadostuje tisto kar pokasirajo direktno od pacientov in jim sodelovanje z ZZZS predstavlja preveč papirologije in birokratsko breme...

  • F Ferenc
  • V Vanja Tajnšek

    Ni čisto tako enostavno. Vsekakor pa veš, da je čakalna vrsta umetno ustvarjena, če ti sestra reče: "Čakalna doba je 6 mesecev. Če plačate, pa lahko pridete jutri."

    • B Burek Man

      ZZZS plača 300 operacij (nimavezečesa) na leto. To porazdelijo čez leto in nanese ena na dan (cca 200 delovnih dni) + 100 za nujne primere. Če operacija česarkoliže traja eno uro, to pomeni da dohtar začne operirat ob osmih, in je ob devetih frej (če ni nujnih primerov). Od devetih dalje zzzs ne plača več, pridejo pa na vrsto tisti, ki plačajo sami.

      Isto velja za zobarje in vse ostale posege.

  • M Mare123

    čakalne vrste se same delajo.

    povem primer. Oseba je padla. Videlo se je da ima ali strgano ali natrgano mišico ali kito na roki. Odšla k zdravniku, roko slikali, niso videli nič. Odšla drugič k zdravniku, poslali na ultrazvok in nič ugotovili. Na enem od izvidov pisalo, da je mišica natrgana ali utrgana. Spet k zdravniku po napotnico, da jo pošlje na magnetno resonanco, da bodo ugotovili kaj je.

    Ali ne bi bilo ceneje nabaviti še kako magnetno več in take in podobne primere slikat z magnetno resonanco že v štartu. Veliko bolnišk, čakanja, bolečin, komplikacij, operacij in še in še bi se prihranilo, če bi delovali drugače.

  • p pepelka-

    Dejansko tudi res so večinoma čakalne vrste umetno ustvarjene, zakaj, to se pa tudi dobro ve. To omogoča ta pokvarjen, gnili sistem, vse je uperjeno proti ljudstvu

    • B Burek Man

      Problem je samo en:

      Pri privat zobarju ne čakaš nič, pri državnem pa.

      Ampak država še vedno hoče, da plačujem tudi državnega.

    • D DavidoffC

      Želijo izsiliti privatizacijo zdravstva in to je ena od variant nagajanja.

  • k kr en

    Bomo potem prepovedali tudi matematiko, ki se ukvarja s čakalnimi vrstami in hkrati dokazuje, da so čakalne vrste naravni pojav, podobno kot sila teže.

    Potem prepovejmo še študij telekomunikacij, ki se večji del ukvarja s teorijo strežbe in čakalnimi vrstami.

    Ruskega matematika Markova, danskega matematika Erlanga in ameriškega fizika Johna Littla, ki so svojo raziskovalnio dejavnost posvetili čakalnim vrstam, pa razglasimo za šarlatane.

    • I Izbrisan Uporabnik 23204

      Sergejr.........ja nic pol pa se v nujni zdravstveni negi dovolmo cakalne vrste, da boste vi eni zadovoljni pa se ob tem ruski in danski matematik, ter ameriski fizik.......

      • B Burek Man

        Nisi razumel komentarja.

        Imaš dohtarja ki rabi (npr.) 15 minut da obdela pacienta. 7.5 ur dela na dan, torej 30 pacientov.

        Pride 150 pacientov, čakalne vrste pa ne sme bit, ker je prepovedana?

        Torej kaj zdaj?

  • b bombon

    Le zakaj se še nihče tega ni spomnil? Lahko bi tudi prepovedali kriminal?

    • I Izbrisan Uporabnik 23204

      Bombon....ustvarjanje cakalnih vrst v zdravstvu je pravzaprav kriminal....... Ker pa po nasi zakonodaji to ni kriminalb se pac ustvarjajo cakalne vrste....

       

      A nujna pomoc pa je lahko urejena v tem smislu, da ne smejo biti cakalne vrste.......?

      • B Burek Man

        Vidim, da še nisi bil na urgenci, če misliš, da se tam ne načakaš :)