stimulacija za preselitev v kraje, ki so zapuščeni
V Sloveniji je 57 krajev, ki so ostali brez prebivalcev. Gre za 57 krajev v 26 občinah, ki so že zapuščeni. Vlada naj stimulira vsakega, ki se preseli v tak kraj.
V Sloveniji je 57 krajev, ki so ostali brez prebivalcev. Gre za 57 krajev v 26 občinah, ki so že zapuščeni. Vlada naj stimulira vsakega, ki se preseli v tak kraj.
Če bo predlog prejel vsaj 12 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
Odziv Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo
Na Vladi RS se zavedamo problematike zmanjševanja števila prebivalstva na bolj oddaljenih območjih Slovenije in s tem praznjenja teh okolij in razvojnega zaostajanja za bolj razvitim delom Slovenije. Območja, kjer se zmanjšuje število prebivalcev, se nahajajo predvsem ob meji (kot npr. Slovenske gorice, Haloze, Kozjansko, Zgornjesoška dolina, Bela krajina, deli Koroške, Solčava itd.). Problematična je predvsem zelo slaba dostopnost teh krajev, kjer gre za tipična območja z geografskimi posebnostmi, kot so hribovita in redko poseljena območja. Slaba fizična dostopnost pomeni tudi slabo dostopnost do delovnih mest, slabše možnosti za razvoj gospodarstva v težje dostopnih predelih Slovenije, manj možnosti za zaposlitev, slabšo dostopnost do storitev (npr. bolnišnic, šol, pošt itd) do območij privlačnih za prostočasne aktivnosti, vpliva na visoke stroške transporta za podjetja in povečuje problem pridobitve ustreznega kadra, vse to prispeva k odseljevanju mlajših, bolj izobraženih ljudi, ostajajo pa predvsem starejši.
Posebni zakonski ukrepi za manj razvita območja v Sloveniji se sprejemajo že od začetka 70. let 20. stoletja, trenutno pa predstavljata zakonsko podlago za ukrepanje Vlade RS na teh območjih predvsem <link http: www.pisrs.si pis.web external-link-new-window internal link in current>Zakon o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja in <link http: www.pisrs.si pis.web external-link-new-window internal link in current>Uredba o izvajanju ukrepov endogene regionalne politike. Slednja je bila spremenjena v letu 2019 in s katero Vlada RS določa pripravo 4-letnega programa razvojnih spodbud za obmejna problemska območja, ki ga mora Ministrstvo za gospodarski razvoj, v sodelovanju z ostalimi ministrstvi, pripraviti do začetka leta 2020. Ministrstvo za infrastrukturo mora tako predlagati ukrepe za ureditev prometne infrastrukture in spodbujanje uporabe javnega prometa; Ministrstvo za okolje in prostor ukrepe s področja varovanja narave, ustrezne komunalne opremljenosti, oskrbe s pitno vodo, ravnanja z odpadki in urejanja stanovanjskega vprašanja mladih družin; Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ukrepe na področju ohranjanja in odpiranja delovnih mest in spodbud na področju turizma; Ministrstvo za zdravje ukrepe na področju nudenja nujne medicinske pomoči; Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ukrepe s področja varstva v vrtcih, šolanja in šolskih prevozov iz odmaknjenih vasi; Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, ukrepe s področja socialno-varstvenih storitev (zlasti pomoči na domu ter storitev institucionalnega varstva v domovih za starejše občane); Ministrstvo za javno upravo ukrepe s področja lažje dostopnosti prebivalcev do storitev javne uprave in Ministrstvo za kulturo ukrepe s področja ohranjanja kulturne dediščine. Ob pripravi Programa in po potrditvi proračuna za leti 2020-2021 v Državnem zboru bo znana tudi natančna višina proračunskih sredstev za te ukrepe.
Poleg navedenega Programa pa lahko tudi posamezne občine z navedenih območij tudi same predlagajo in financirajo ukrepe s katerimi bi zajezile trend odseljevanja oziroma spodbudile priseljevanje na novo.
Zato imaš ustanovljene občine, če niso sposobne pa jih ukinimo. Ni Vlada pristojna za košnjo trave v zaostalih občinah.
Predlog: Občina naj stimulira vsakega, ki se preseli v ta kraj, npr. brez plačil za xx priiključke na parceli.
Če bi bil pristaš subvencij, bi glasoval za.
Subvencije so razmetavanje davkoplačevalskega denarja.
Tole v razmislek ob tem predlogu:
dronyx.wordpress.com/2019/08/27/stimulacije-za-preseljevanje/
Ne štekam zakaj bi morali ljudje povsod živet? Saj tu ne gre za osvajanje ozemlja. Današnji tempo življenja pač zahteva da je čim več ljudi na kupu (potrošnikov blizu skupaj), da imaš blizu delavna mesta, šole, fakultete, bolnišnice...Koliko ozemlja Slovenije je neposeljenega in rastejo gozdovi, travniki..pa kaj? Bi nas moralo res skrbet zaradi tega? Včasih so bili drugi časi in so ljudje na podeželju potrebovali njive zato, da so pridelali hrano ter gozdove, da so si napravili kurjavo za čez zimo. Časi sedaj so povsem drugačni in hrano dobiš v Sparu, kurjavo ti pa tudi pripeljejo na dom. Ni denarja za to? Ne bi rekel. Podjetja iščejo delavce...To je pač kapitalizem kot smo ga hoteli. Ali je sistem dober je pa seveda lahko stvar debate.
Ukinit potne stroške, pa se bodo podjetja in delavci selili ven. ...ampak kaj takega omenit v sloveniji, ne gre.
Eni bi se takoj znašli, se "preselili" tja in pobrali stimulacijo, potem pa jih tam več ne bi videli. To je Slovenija.
In ko se priseli prvi prebivalec, bo narast 100%.
Te kraje se lahko objavi in predstavi nekomu, ki želi bit samozadosten.
Ponudba, ki je ne more imeti vsak.
So pa takšna mesta ponavadi odročna in neprimerna za hitro življenje kot ga poznamo.
Verjetno pa imajo tudi kakšno prednost, ki pa žal ne odtehta slabosti.
Sem proti predlogu, ker če ni za bit, je za it.
Kako naj "stimulira"?
Torej naj davkoplacevalci placujemo, da nekdo kupi podrtijo v neki zakotni vasici za par jurjev, in se vsak dan vozi dve ure do sluzbe?
Tako nekako kot imajo v USA npr. Alaska, ko država stumulira ljudi, da tam živijo in se tja preselijo. Pri nas ob Kolpi so zapuščene vasi, ki so res odročne in prav bi bilo, da država nekaj naredi v tej smeri, da se ti kraji ponovno naselijo. Lahko pa tisti, ki bi se vozili v Lj v službo tega ne bi bili deležni. Vse se da normirat.
Najblizja trgovina je pa kje? pol ure stran v kocevju? Zdravnik? Kaj ce imas otroka ki gre v solo... pozimi je ze bus? Tudi iz teh vasic? Kaj če te infarkt? Koliko časa rabi rešilec do tam? Hiter internet? Zanesljiva elektrika?