Obvezno sprejemanje pločevink v trgovinam proti plačilu
Na pločevinkah, na primer slovenskega piva Union, hrvaškega piva "Karlovačko" in plastenkah mineralne vode Radenska ter množice drugih proizvodov je med drugim tudi napis "POVRATNA NAKNADA 50 lp", iz česar sklepam, da je pri naših sosedih Hrvatih, obvezen prevzem te embalaže v trgovinah proti nadomestilu. Glede na to, da se v zadnjem času toliko poudarja varovanje okolja je to najmanj, kar naša Vlada lahko stori za varovanje okolja in sprejme predpis, ki bo trgovce obvezoval k sprejemu le te, v kolikor ji je za okolje res mar. Kolikor sem videl na lanskem dopustu imajo trgovske verige tudi avtomate za sprejem. Menim, da glede na to, da je sistem kot vidimo že utečen, uveljavitev zahteve s predpisom ne bi smela biti problematična, eventualni izgovori, da to EU ne dopušča pa bi bili zaradi prakse na Hrvaškem, brezpredmetni, saj je tudi Slovenija turistična destinacija s podobnimi okoljskimi izzivi in evropska država z verjetno največ trgovskih površin na prebivalca.
Je pa ministrstvo na začetku svojega odgovora objavilo zanimivo povezavo: www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa
Sosedje hrvati niti še nimajo urejenega ločevanja odpadkov, tako da niso glih vzor
Dokler se ne bo to uredilo pa ne samo za Al. piksne bomo imeli svinjarijo ob cestah in vsepovsod drugod. Proizvajalci - polnilnice pijač bi morale voditi ekološko računovodstvo za embalažo. Sprejemati bi morali rabljeno embalažo in jo dati v recikliranje oziroma imeti pogodbe z zbiralci take embalaže. Od razlike premalo vrnjene embalaže pa bi morali plačati takso.
Pričakujte seveda odgovor, da naša država tega ne bo storila, ker bo imela s tem preveč težav. Temu bi morala nameniti preveč časa in denarja, obojega pa v njej zaposleni nimajo čisto nič preveč. Pa še po Hrvaški bi se morala zgledovati. Ja, kam pa pridemo?
Tako je.
Ja res, Hrvaška pa je res vzor države, po kateri bi se zgledovali. Zakaj si za vzor raje ne izberemo kakšnega Bangladeša. To, da bi trgovine zbirale konzerve je največji nesmisel. Trgovine nimajo prostora za prazno embalažo, prevažanje embalaže je drago (prazna embalaža se ne more prevažati skupaj s polno), zbira se samo del embalaže, ostalo ostane kdo ve kje. Zanimivo je tudi, da je bilo izplačano bistveno več kavcije, kot pobrano zaradi uvoza embalaže od sosed, ponarejanja embalaža in goljufij v trgovinah. Manjše trgovine zavračajo sprejem in te pošiljajo na drug konec mesta, embalaže, ki je brez etiket umazana ali stisnjena nimaš kam dat itd. Sistem je bistveno dražji in manj učinkovit od tega, ki ga imamo pri nas.
Seveda bi lahko zbirali tudi pločevinke. Še bolj moteče je, da nimamo več zbiranja steklenic. Kako smiselno je, da vržem steklenico v ustrezen zabojnik, kjer se ob padcu razbije in se potem steklenica izdeluje ponovno, če se?
Da bom sedaj vlačil pločevinke v trgovino? Jaz plačam komunalno službo, ki pride do moje hiše in tedensko odpelje ves odpad. Komunalna služba potem vse odpake ustrezno sortira in obdela. In ne vem zakaj bi sedaj nekaj urejali, kar je že urejeno. V vseh občinah imajo urejeno ločeno zbiranje komunalnih odpadkov in službe pridejo do hiše in odpeljejo. Zato jih tudi plačamo. Tisti bedaki, ki pa svinajjo v naravi, ko nesejo pločevinke s seboj in jih odvržejo pa bodo to še naprej počeli, ker noben ne bo nesel pločevinke nazaj, da dobi tistih nekaj centov. Brez veze sploh razpravljati o tem.
Sosedje Hrvati že dolga leta skrbijo za svoje okolje tudi z odkupom pločevink ter plastičnih steklenic. Vendar je potrebno za to, v trgovinah vložiti nekaj truda.
Naši trgovci tega niso sposobni. So pa specialisti za proizvajanje izgube in razprodajo veletrgovin, ko jih enkrat spravijo na kant.
Zakaj bi karkoli počeli, če pa jim ni treba in imajo kljub izgubi še zmeraj službe?
Vlada že dala več odgovorov, bila proti. Vrag pa je zdaj vzel šalo in prav je, da začnemo ljudi motivirati, da zbirajo pločevinke in jih potem nesejo nazaj v trgovino proti plačilu.
Podoben predlog, že z odgovorom:
Uvedba nadomestila za emabalažo in obvezo zbiranja pločevink, steklenic
predlagam.vladi.si/predlog/9789/