Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev portala predlagam.vladi.si, saj se skoraj noben prelog ne prelevi v rešitev težave

5598 OGLEDOV 28 KOMENTARJEV

Bolj kot berem odzive pristojnih organov, bolj sem prepričan, da je ta portal nesmiseln. Organi vsak predlog soočijo z obstoječo zakonodajo ali zatečenim stanjem (recesija!?) in odgovorijo, da zakonodaja predlaganega ne dopušča ali pa, da je to že urejeno nekje drugje na način, ki državljanom žal nič ne koristi. Berem floskule, da nič ni možno, da zakonodaja tega ne dopušča, da so nemočni in tako dalje. Sprašujem se, čemu se potem državljani sploh trudimo s temi predlogi, saj očitno niso namenjeni temu, da bi se kar koli SPREMENILO, pač pa le, da državljani dobimo občutek, da nas nekdo posluša (ukrene pa nič). 90% odgovorov gre v smeri, da zakonodaja nečesa ne dopušča. To je samo še toliko bolj pokazatelj, da je taka zakonodaja pisana na kožo državi ne pa državljanom. Pričakoval sem spremembe, premike, izboljšave, dobil pa figo. Gre samo za lažni občutek neke participacije in "demokracije", ki pa nima nikakršnega učinka. Pozivam vlado, da ta portal bodisi ukine bodisi izvede spremembe med svojimi birokrati, da bodo ti dejansko iskali rešitve za državljane namesto načinov, kako se spremembam izogniti. Prav tako pozivam upravljalce tega portala, da izdelajo in objavijo statistiko vprašanj in odzivov pristojnih organov, ter javnosti predstavijo, kakšen je rezultat naših predlogov (izdelajte kategorije odgovorov, npr.: "predloga ni mogoče realizirati", "zakonodaja tega ne dopušča", "rešitev že obstaja", "državne službe bodo uvedle spremembe in omogočile rešitev", itd.). Da vidimo, kakšen je dejanski učinek naših predlogov.

33 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B ba tom 31 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


31. 7. 2015

Odziv Urada vlade za komuniciranje

V letu 2015 ste državljani preko spletnega orodja predlagam.vladi.si poslali 381 predlogov, to je povprečno 54 predlogov na mesec. Od novembra 2009, ko smo spletno orodje objavili, ste uporabniki spletnega orodja skupaj poslali 5.504 predloge. Približno tretjina oziroma natančno 1915 predlogov je na glasovanju dobilo zadostno podporo in smo jih poslali v reševanje pristojnim ministrstvom in vladnim službam. Objavili smo 1644 odzivov pristojnih organov, v približno 10% primerov pa pristojni organi zamujajo s pripravo odgovora.

Urad vlade za komuniciranje je vsem ministrstvom in vladnim službam poslal smernice za pripravo odgovorov na predloge poslane preko spletnega orodja predlagam.vladi.si. V skladu s temi smernicami pristojni organ v svoj odgovor na predlog vključi:

  • kratko analizo in zgodovino ureditve zadeve,
  • analizo predloga in
  • razloge za njegovo neprimernost/primernost za nadaljnjo obravnavo.

V primerih, ko Urad vlade za komuniciranje presodi, da odgovor ni pripravljen v skladu s postavljenimi smernicami, zahteva dopolnitev odgovora.

Zaradi nizke stopnje realizacije predlogov poslanih preko spletnega orodja predlagam.vladi.si, izbrane predloge od februarja 2015 mesečno obravnava vladni Odbor za državno ureditev in javne zadeve, ki ga sestavljajo ministri oziroma njihovi državni sekretarji. Tako smo zagotovili, da razprava o morebitni realizaciji izbranih predlogov poteka na najvišjem nivoju.

Če je pred letom 2015 le 21 predlogov (1,5%) prejelo pozitiven odziv pristojnega organa (večina teh pa je bila povezanih z dostopnostjo e-storitev), smo od februarja 2015 zabeležili kar 16 predlogov (oziroma približno 12% vseh obravnavanih predlogov), ki je prejelo pozitiven odziv pristojnega ministrstva oziroma je njihovo implementacijo podrl Odbor za državno ureditev in javne zadeve.

Urad vlade za komuniciranje tako spremlja realizacijo naslednjih predlogov, ki so v letošnjem letu prejeli podporo vladnega Odbora za državno ureditev in javne zadeve oziroma so prejeli pozitiven odziv pristojnega ministrstva:*

  • Prepoved veriženja podjetij
  • Uvedba strožjih predpisov za varstvo pred hrupom
  • Ukrepi za zmanjšanje hrupa in emisij na območju severne ljubljanske obvoznice
  • Dodatek k 124. členu; Dolžnosti preživljanja; Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih
  • Ureditev odgovornosti – Zakon o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami
  • Štipendije
  • Car sharing za javno upravo, državne organe, občine, zavode in vse iz večinsko javnih sredstev financ
  • Obvezna javna objava diplome / magisterija / doktorata na spletu
  • Strokovni nadzor nad programom otroške srčne kirurgije
  • 3-mesečni odpovedni rok javnih uslužbencev
  • Ohranitev krajine in kulturne dediščine
  • Izdaja vozniškega dovoljenja za slabovidne za daljše obdobje ter brezplačno podaljšanje vozniškega
  • Potrdila o kopijah dokumentov v angleškem jeziku
  • Skrajšan test CPP ob podaljšanju vozniškega dovoljenja
  • Nevarna jakost glasbe v nočnih klubih in diskotekah
  • Opivanje mladoletnikov
  • Na Uradu vlade za komuniciranje smo prepričani, da bodo nedavno izvedeni ukrepi bistveno vplivali na delež realiziranih predlogov.

    * Opomba: Naslov predloga morda ne odseva vsebine predloga oziroma podprte rešitve (na primer pri predlogu Izdaja vozniškega dovoljenja za slabovidne za daljše obdobje ter brezplačno podaljšanje vozniškega)

    Priloge:

    Popravki predloga

    Verzija predloga z dne, 10. 6. 2015 | 09:36:55

    Ukinitev portala predlagam.vladi.si, saj se noben prelog ne prelevi v rešitev težave

    Bolj kot berem odzive pristojnih organov, bolj sem prepričan, da je ta portal nesmiseln. Organi vsak predlog soočijo z obstoječo zakonodajo ali zatečenim stanjem (recesija!?) in odgovorijo, da zakonodaja predlaganega ne dopušča ali pa, da je to že urejeno nekje drugje na način, ki državljanom žal nič ne koristi. Berem floskule, da nič ni možno, da zakonodaja tega ne dopušča, da so nemočni in tako dalje. Sprašujem se, čemu se potem državljani sploh trudimo s temi predlogi, saj očitno niso namenjeni temu, da bi se kar koli SPREMENILO, pač pa le, da državljani dobimo občutek, da nas nekdo posluša (ukrene pa nič). 90% odgovorov gre v smeri, da zakonodaja nečesa ne dopušča. To je samo še toliko bolj pokazatelj, da je taka zakonodaja pisana na kožo državi ne pa državljanom. Pričakoval sem spremembe, premike, izboljšave, dobil pa figo. Gre samo za lažni občutek neke participacije in "demokracije", ki pa nima nikakršnega učinka. Pozivam vlado, da ta portal bodisi ukine bodisi izvede spremembe med svojimi birokrati, da bodo ti dejansko iskali rešitve za državljane namesto načinov, kako se spremembam izogniti. Prav tako pozivam upravljalce tega portala, da izdelajo in objavijo statistiko vprašanj in odzivov pristojnih organov, ter javnosti predstavijo, kakšen je rezultat naših predlogov (izdelajte kategorije odgovorov, npr.: "predloga ni mogoče realizirati", "rešitev že obstaja", "državne službe bodo uvedle spremembe in omogočile rešitev", itd.). Da vidimo, kakšen je dejanski učinek naših predlogov.

    Komentarji