Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

izdaja vozniškega dovoljenja za slabovidne za daljše obdobje ter brezplačano podaljšanje vozniškega

5017 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Spoštovani,

predlagam, da se vsem slabovidnim voznikom izda vozniško dovoljenje, ki bo veljalo najmanj 20 let. Nesprejemljivo je, da tistim, ki ne nosijo očal, velja vozniško dovoljenje do 80. leta. V tem obdobju pa se lahko zgodi marsikaj na zdravstevnem področju in država tukaj nima nobene kontrole. Po drugi strani pa moramo slabovidni menjati vozniško dovoljenje na vsakih 5 let do 10 let. Če bom doživela 80 let, bom do 80. leta zamenjala 11 dovoljenj. O stroških izdaje novega dovoljenja i zdravniškega potrdila, mi verjetno ni potrebno pisati. Če država nalaga, da moramo slabovidni vozniki menjati vozniško dovoljenje na vsakih 5-10 let, naj bo potem vsaka nova izdaja voznišega dovoljenja brezplačna, prav tako pa naj bo brezplačen tudi zdravniški pregled. V tem pogledu smo slabovidi vozniki vsekakor diskriminarni in skrajni čas je, da nas izenačite z ostalimi vozniki.

Prijazen pozdrav!

24 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B Buba1 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 6. 2015

19.6.2015 - Odziv Ministrstva za infrastrukturo, ministrstva za zdravje in ministrstva za javno upravo

1. Izdaja vozniškega dovoljenja za slabovidne za daljše obdobje

Direktiva (EU)2006/126 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o vozniških dovoljenjih, zadnjič spremenjena z Direktivo Komisije (EU) 2015/653 z dne 24. aprila 2015, v prvem odstavku 7. člena določa, da se vozniško dovoljenje izda samo tistim kandidatom, ki so opravili teoretični preizkus, preizkus spretnosti in ravnanja, izpolnjujejo zdravniške standarde, v skladu z določbami Priloge III direktive (minimalna merila glede psihofizične sposobnosti za vožnjo vozila na motorni pogon) ter druge pogoje, določene v navedenem členu direktive (običajno prebivališče več kot 6 mesecev, zaključeno usposabljanje,…).

V Prilogi III je v poglavju zdravstveni pregledi navedeno, da morajo kandidati pred prvo izdajo vozniškega dovoljenja opraviti zdravstvene preglede, nato pa je potrebno voznike pregledati v skladu z veljavnim nacionalnim sistemom v državi članici običajnega prebivališča (stalnega oziroma začasnega prebivališča) ob vsakem podaljšanju vozniškega dovoljenja, pri čemer so lahko merila, ki jih države članice določijo za izdajo ali vsako poznejše podaljšanje vozniških dovoljenj, strožja od tistih, ki so določena v Prilogi III direktive.

Prav tako je v Prilogi I Pravilnika o zdravstvenih pogojih voznikov motornih vozil (Uradni list RS, št. 47/11 in 67/14) določeno, da se za telesno in duševno zmožnega za vožnjo motornih vozil šteje kandidat za voznika oziroma voznik, za katerega se z zdravstvenim pregledom ugotovi, da je njegovo stanje skladno z merili po vseh točkah ocenjevanja duševne in telesne zmožnosti za vožnjo motornega vozila. V 1. poglavju Priloge I z naslovom »VID« je določeno, da se pri vseh kandidatih za izdajo vozniškega dovoljenja v okviru zdravstvenega pregleda opravi preiskava, s katero se ugotovi, ali imajo ustrezne vidne funkcije za vožnjo motornih vozil.

Če so pri vozniku prve skupine ugotovljene:

  • nizke refrakcijske motnje (do +/- 2.0 sferični ekvivalent) brez drugih težav z vidom, zmožnost za vožnjo ugotovi zdravnik specialist medicine dela, prometa in športa na podlagi preiskave vidnih funkcij oziroma zadnjega izvida zdravnika specialista oftalmologa. V teh primerih ponovne ocene zmožnosti zaradi vida niso potrebne (torej se lahko izda vozniško dovoljenje do dopolnjene voznikove starosti 70 let);
  • refrakcijske motnje (nad +/- 2.0 sferični ekvivalent in manj kot +/- 5 sferični ekvivalent) brez drugih težav z vidom, zmožnost za vožnjo ugotovi zdravnik specialist medicine dela, prometa in športa na podlagi preiskave vidnih funkcij oziroma zadnjega izvida zdravnika specialista oftalmologa vsakih pet let. Če oftalmolog oceni, da gre za stabilno refrakcijsko motnjo, vse nadaljnje presoje zmožnosti za vožnjo opravi specialist medicine dela, prometa in športa na podlagi pregleda in zadnjega izvida oftalmologa vsakih 10 let (v teh primerih se izda vozniško dovoljenje z veljavnostjo 10 let);
  • refrakcijske motnje (nad +/- 5.0 sferični ekvivalent), zmožnost za vožnjo ugotovi zdravnik specialist medicine dela, prometa in športa na podlagi usmerjenega izvida oftalmologa, ki tudi določi rok naslednjega zdravstvenega pregleda, do katerega se lahko izda zdravniško spričevalo. Najdaljše časovno obdobje, za katerega se zaradi takšnih motenj lahko izda zdravniško spričevalo, je 5 let (v teh primerih se izda vozniško dovoljenje z veljavnostjo 5 let).

Glede na navedeno je ministrstvo, pristojno za zdravje, mnenja, da je obstoječa zakonodaja na omenjenem področju ustrezna. Pogostejši pregledi (v primeru refrakcijske motnje nad +/- 2.0 sferičnega ekvivalenta) in kratkotrajnejša veljava zdravniškega spričevala ter s tem vozniškega dovoljenja za slabovidne ščiti zdravje teh ljudi, njihovo varnost v cestnem prometu in nenazadnje tudi varnost drugih udeležencev v cestnem prometu. Predlog po spremembi administrativnega urejanja podaljševanja, ki naj bi predstavljala neenakost glede na preostalo populacijo voznikov, pa bo ministrstvo, pristojno za zdravje, preučilo ter pripravilo predlog enostavnejše sistemske ureditve.

2.Brezplačno podaljšanje vozniškega dovoljenja za slabovidne

Na ministrstvu, pristojnem za javno upravo, je bila pred kratkim imenovana delovna skupina za pripravo Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o upravnih taksah. Ker tarifni del Priloge Zakona o upravnih taksah (tarifna številka 22), ki ureja poleg področja vozil tudi področje voznikov (pripustitev k vozniškemu izpitu, izdaja vozniškega dovoljenja, zamenjava oziroma podaljšanje vozniškega dovoljenja,…), spada v področje dela Ministrstva za infrastrukturo, bo le to posredovalo predlog delovni skupini, ki bo predlog preučila v okviru priprave sprememb in dopolnitev Zakona o upravnih taksah.

2.8.2016 - Odziv Ministrstva za infrastrukturo

1. Izdaja vozniškega dovoljenja za slabovidne za daljše obdobje

Direktiva 2006/126/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o vozniških dovoljenjih z vsemi spremembami in dopolnitvami v 7. členu določa, da so od 19. januarja 2013 vozniška dovoljenja, ki jih izdajo države članice za kategorije AM, A1, A2, A, B, B1 in BE veljavna 10 let, vozniška dovoljenja za kategorije C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E pa 5 let.

Izdaja oziroma podaljšanje vozniškega dovoljenja ima lahko, skladno z evropsko zakonodajo, za posledico tudi drugačno ali celo novo obdobje veljavnosti za drugo kategorijo ali kategorije, za katere je imetnik vozniškega dovoljenja upravičen do vožnje, če za to obstajajo utemeljeni razlogi. Direktiva 2006/126/ES kot enega izmed pogojev za izdajo in podaljšanje vozniškega dovoljenja določa izpolnjevanje minimalnih standardov fizične in duševne sposobnosti za vožnjo, kako so določeni v Prilogi III Direktive 2006/126/ES. V kolikor oseba izpolnjuje minimalne standarde fizične in duševne sposobnosti za vožnjo motornega vozila le za določeno obdobje, ki je krajše od 10 let (za kategorije AM, A1, A2, A, B, B1 in BE) oziroma 5 let (za kategorije C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E), se vozniško dovoljenje izda oziroma omeji na krajši rok veljavnosti.

Ministrstvo za zdravje je preučilo predlog administrativnega urejanja podaljševanja vozniškega dovoljenja za slabovidne in meni, da so tako podaljševanje vozniškega dovoljenja kot tudi minimalna merila glede psihofizične sposobnosti za vožnjo motornega vozila, v nacionalnih predpisih ustrezno urejeni ter skladni z evropsko zakonodajo. Zaradi varnosti vseh udeležencev v prometu je namreč potrebno med drugim zagotoviti tudi, da zdravstveno stanje voznikov motornih vozil ustreza minimalnim standardom, ki se s strani slovenskih in evropskih strokovnjakov redno preverjajo in po potrebi dopolnjujejo.

2. Brezplačno podaljšanje vozniškega dovoljenja za slabovidne

Strokovne službe Ministrstva za infrastrukturo, pristojne za pripravo sprememb in dopolnitev tarifnega dela Priloge Zakona o upravnih taksah (tarifna številka 22, ki ureja področje vozil in voznikov), so v okviru priprave predlogov sprememb in dopolnitev Zakona o upravnih taksah, predlog za brezplačno podaljšanje vozniškega dovoljenja za slabovidne preučile in menijo, da bi določitev taksne oprostitve za slabovidne osebe (vid), v neenakopraven položaj postavil osebe, ki morajo vozniško dovoljenje pogosteje podaljševati zaradi drugih bolezenskih stanj (lokomotorne motnje, kardiovaskularne bolezni, sladkorna bolezen, nevrološke bolezni, epilepsija, ledvične okvare, itd.).

Priloge:

Komentarji