Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zagotovitev prostorov za delovanje Gorske reševalne službe

705 OGLEDOV 0 KOMENTARJEV

Kot je moč prebrati na prispevku na portalu rtvslo (povezava do prispevka: www.rtvslo.si/slovenija/prostovoljci-med-nami/ucitelj-ki-je-postal-gorski-resevalec/481360 ), se odlični in srčno predani slovenski gorski reševalci, ki že tako ali tako **vsi brez izjeme delujejo prostovoljno**, poleg svojega primarnega reševalnega (in obsežnega usposabljalnega) dela borijo še z zagotavljanjem primernih prostorov za svojo opremo. Kot pove tale izvleček iz članka:

""...se ukvarjamo še s prostorsko stisko in nismo na primerljivi ravni z gasilci in nujno medicinsko pomočjo, katerima sta država in občina dolžni zagotoviti prostore. Mi pa izgubljamo čas in energijo še s tem, da se borimo za to, da nismo na cesti. To je res žalostno," je razočaran Kurinčič. Doda, da bi reševalci veliko raje ta čas vlagali v izobraževanje, preventivo in reševanje"

Zato predlagam vladi, da enote Gorske reševalne službe (ki pravzaprav pomaga tudi pri številnih iskalnih in reševalnik akcijah izven gora), poleg že uvrščenih gasilcev in nujne medicinske pomoči, uvrsti v pravilnik (/zakon?), po katerem jim bosta država in občina dolžni zagotoviti prostore za delovanje.

Menim, da je ob vsem požrtvovalnem, napornem in pogosto tudi nevarnem delu, ki ga gorski reševalci opravljajo v dobro vseh ljudi, najmanj, kar lahko naredimo, da jim z naslova skupnega (javnega) denarja oz. nepremičnin omogočimo dostojne minimalne pogoje za delovanje.

14 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R Robida ... 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


7. 5. 2019

Odziv Ministrstva za obrambo

Ministrstvo za obrambo in Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR) se skupaj z Gorsko reševalno zvezo Slovenije aktivno vključujeta v iskanje optimalnih rešitev za ureditev prostorske problematike društev in postaj GRS. Tako smo in še vedno aktivno sodelujemo pri urejanju prostorske problematike npr. v Tržiču, Kamniku, Ljubljani, Tolminu, Ratečah, Jezerskem…

Zavedamo se, da je prostorska problematika reševalnih služb nasploh pereč problem, ki ga nameravamo reševati ob pripravi spremembe Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami. Problematika kot tudi usmeritev za izvedbo je že navedena v Resoluciji o nacionalnem programu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v letih 2016 do 2022 (ReNPVNDN16–22, Uradni list RS, št. 75/16) na način združevanja in razvoja prostorskih, tehničnih, logističnih in drugih zmogljivosti gasilcev, nujne medicinske pomoči, Civilne zaščite, Rdečega križa Slovenije in drugih reševalnih služb na skupnih lokacijah oziroma v skupnih objektih, zaradi večje racionalnosti in učinkovitosti, pa tudi hitrejše odzivnosti ob različnih vrstah nesreč.

Primer GRS Kamnik, ki je bil tudi medijsko izpostavljen, je žal, posledica različnih dejavnikov, ki pa ga Gorska reševalna službo Kamnik skupaj z Občino Kamnik, Gorsko reševalno zvezo Slovenije in URSZR uspešno rešuje, najprej z začasnimi rešitvami (nadomestna namestitev v zabojnikih) temu pa bo sledila tudi dolgoročna ureditev.

Priloge:

Komentarji