21. 1. 2019
Odziv Ministrstva za finance
Ministrstvo za finance pojasnjuje, da je predlog že uveljavljen v Zakonu o davčnem postopku (v nadaljnjem besedilu: ZDavP-2). V skladu s 97. členom ZDavP-2 se zavezancu za davek, za katerega je v knjigovodski evidenci ugotovljeno preplačilo davka, ki presega 10 evrov, preplačani znesek vrne po uradni dolžnosti v 30 dneh od dneva vročitve odločbe oziroma dneva predložitve davčnega obračuna, iz katerega izhaja preplačilo. FURS pred vračilom izvede pobot preveč plačanega davka z drugimi davki, ki jim je potekel rok za plačilo, drugimi denarnimi nedavčnimi obveznostmi, ki jih izterjuje davčni organ in stroški postopka, o čemer se zavezanca obvesti. Znesek, ki ne presega 10 evrov, se vrne na zahtevo zavezanca, sicer pa se šteje v naslednja plačila davčnih obveznosti.
Izpolnitev davčne obveznosti je v skladu s 46. členom ZDavP-2 temeljna obveznost davčnega zavezanca, ki jo mora izpolniti, ne glede na svoje druge obveznosti. Kljub temu, da pošiljanje opomina ni obvezno, davčni organ praviloma pred začetkom davčne izvršbe obvešča davčne zavezance o znesku neplačanih obveznosti, ki so zapadle v plačilo. Namen opominjanja je v tem, da se davčne zavezance opozori, naj plačajo zapadle obveznosti in se s tem izognejo postopku davčne izvršbe ter z njim povezanimi stroški oziroma da uskladijo knjigovodsko stanje še pred začetkom izvršbe. Če se zoper davčnega zavezanca že opravlja davčna izvršba, FURS za novo nastale neplačane davčne obveznosti opomina ne pošlje.
Z namenom boljše seznanjenosti davčnih zavezancev o knjigovodskem stanju je prek portala eDavki zavezancem na voljo storitev e-knjigovodska kartica (eKartica), ki jim omogoča, da sproti preverjajo stanje odprtih terjatev in obveznosti in jih v primeru neskladja uskladijo z davčnim organom. Podrobnejše informacije in pojasnila.
Upoštevaje navedene različne možnosti za lažje izpolnjevanje davčnih obveznosti v zvezi s plačevanjem davka, Ministrstvo za finance meni, da je zakonska ureditev primerna.