Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Znižanje starostne meje za presejalni program DORA – presejalna mamografija na 40 let do 69 let

2029 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

V presejanju za raka dojk so na mamografski pregled vsako drugo leto vabljene le ženske med 50. in 69. letom starosti. To je obdobje, ko je največja verjetnost, da zbolijo za rakom dojk, je zapisano v programu Dora. Navajam razloge, zaradi katerih bi v presajalno mamografijo morali vključili že ženske od dopolnjenega 40. leta dalje: 1. Pojavlja se vedno več raka na dojkah pri mladih ženskah, mamicah takoj po 40.-tem letu. 2. Te mlade ženske so mamice malih otrok, predšolskih otrok, saj se za otroke mamice odločajo proti 40.-temu letu. 3. Veliko se pojavlja raka na dojkah, ki ga ni mogoče odkriti s še tako skrbnim spremljanjem, rednim otipavanjem, saj se na mamografiji odkrije vedno več raka, ki ga ni mogoče odkriti s samopregledovanjem in se lahko odkrijejo le z mamografijo. 4. Če ste naredili statistiko pojava raka pri mlajših od 50 let, ste ugotovili, da jih je velik procent. 5. Zato je toliko bolj pomembno, da ravno mladim ženskam, ki so mlade mame, imajo družino, za katero morajo skrbeti, morajo hoditi v službo zaradi eksistence, omogočimo presejalno mamografijo. 6. Tudi v predstavitvenem filmu Dore je navedeno, da je mamografija najzanesljivejša metoda za zgodnje odkrivanje raka za ženske po 40. letu starosti. 7. V predstavitvenem filmu je prav tako navedeno, da se pojavlja veliko raka, ki ga s samopregledovanjem ni mogoče odkriti. Zato predlagam: v presajalni program Dora naj se vključi vse ženske od dopolnjenega 40. leta do 69. leta.

19 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Marija Krajnc 68 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 7. 2019

Odziv Ministrstva za zdravje

Presejanja za raka pomeni uporabo preprostih preiskav ali testov, ki med ljudmi brez kliničnih težav (torej pri navidezno zdravih) odkrijejo tiste, pri katerih obstaja velika verjetnost, da imajo predinvazvno ali zgodnjo invazivno obliko raka ki jo je mogoče uspešno zdraviti. Cilj presejanja je zmanjšanje umrljivost za rakom, vendar na tak način oziroma z uporabo takih metod, ki čim manj poslabšajo kakovost življenja preiskovancev. Prepričani moramo namreč biti, da so koristi presejanja večje kot škoda, ki jo lahko presejanje povzroča predvsem posamezniku, pa tudi družbi kot celoti. Pri odločitvi za presejanje je zato vedno potrebno upoštevati tudi pogostnost pojavljanja bolezni in ga izvajati le v tistih starostnih obdobjih, v katerih je zaradi pogostnosti bolezni javnozdravstveni učinek presejanja dokazan s kvalitetnimi mednarodnimi raziskavami. Iz etičnih razlogov morajo biti zato pred odločitvijo za kakršnokoli presejanje izpolnjene določene zahteve. Najpomembnejše zahteve so naslednje: bolezen mora biti v populaciji (oziroma določenem starostnem obdobju) dovolj pogosta in povezana s slabim izhodom, obstajati mora učinkovito zdravljenje same bolezni ali pa celo predrakave spremembe, presejalna preiskava pa mora biti varna in sprejemljiva za preiskovanca ter tudi finančno dostopna.

Prav tako se je potrebno zavedati, da je presejanje dokazano učinkovito le, če poteka organizirano (kar pomeni, da je vanj vključeno vsaj 70 % vse populacije, ki ji je presejanje namenjeno), ter da celoten program poteka po najvišjih standardih kakovosti. Gre za splošno strokovno sprejeto stališče, ki ga promovira tudi Svetovna zdravstvena organizacija.

Na podlagi širokega strokovnega konsenza in epidemioloških podatkov, tudi podatkov glede pogostosti posameznih vrst raka v posameznih življenjskih obdobjih, je Evropska komisija pripravila Priporočila za presejanje raka, kjer vsem državam članicam predlaga uvedbo organiziranega presejanja le za določene vrste raka in le za določena starostna obdobja, torej tista, kjer je pogostnost bolezni tako velika, da so koristi presejanja večje kot so nevarnosti, ki jih presejanje prinaša.

Za raka dojk je tako mednarodno strokovno podprto edino priporočilo, da se pregleduje ženske v starosti do 50 do 69 let. In to so tudi ženske, ki so v Sloveniji vključene v program DORA. Slovenija je od konca predlanskega leta tako ena zelo redkih držav, kjer so v organizirano presejanje osebno povabljene vse državljanke v starostnem obdobju, za katerega so s strani najpomembnejših svetovnih strokovnjakov nedvoumno dokazane koristi presejanja za ženske, samo presejanje pa poteka na zelo visokem kvalitetnem nivoju in v skladu z evropskimi smernicami kakovosti. Tudi trenutno veljavne slovenske strokovne smernice nedvoumno priporočajo presejanje samo med 50-69. letom starosti.

Slovenski podatki, ki jih zbira Register raka na Onkološkem inštitutu Ljubljanja so zbrani v spodnjem grafu. Med vsemi slovenskimi ženskami, ki jim je bila leta 2015 postavljena diagnoza raka dojk, jih je bilo 20 % mlajših od 50 let. Leta 1995 je bilo žensk mlajših od 50 let, ki jim je bila postavljena postavljena diagnoza raka dojk 26 %, leta 2005 pa 21 % (podatki <link http: www.slora.si external-link-new-window internal link in current>spletne strani SLORA).

Vsi presejalni programi za raka v Sloveniji imajo podlago v pravnih aktih (Pravilnik o izvajanju državnih presejalnih programov za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka), ki natančno določa način izvajanja programa, organizacijsko strukturo programa, pa tudi način, kako se uvaja spremembe ali prilagoditve programa. Program izvaja nosilec programa, pri čemer ga strokovno podpira Strokovni svet programa. Vse, za izvajanje programa pomembne odločitve (tudi sprememba starostne meje za posamezno presejanje) so nato predstavljene Programskemu svetu programa oziroma Usmerjevalnemu odboru. Vzpostavljen sistem omogoča avtonomno odločanje stroke, kjer pa mora biti vsaka sprememba oziroma prilagoditev utemeljena s strokovnimi argumenti, najnovejšimi znanstvenimi dognanji ter podprta s kvalitetnimi slovenskimi epidemiološkimi podatki in na njih temelječimi analizami.

Slovenski strokovnjaki sledijo vsemu, kar se dogajanju na področju organiziranega presejanja raka dojk v svetu. S tem namenom sodelujejo tudi v projektu iz naslova Okvirnega programa za raziskave in inovacije EU, imenovanem EU-topia. Projekt je namenjen razvoju orodja, ki bo posamezni državi na podlagi njenih podatkov pomagal pri odločanju o najbolj optimalnih spremembah in dopolnitvah organizacije posameznega presejalnega programa. V svetu je v strokovnih krogih zadnja leta veliko raziskav usmerjenih v pripravo orodij, ki bi omogočali ritem presejanja prilagoditi stopnji ogroženost posameznice, da zboli za rakom dojk. Predvidevajo, da bi se s tem lahko povečali pozitivni učinki presejanja in zmanjšala možna škoda. Zato v Sloveniji že poteka pilotni projekt, namenjen razvoju in implementaciji orodja za določanje individualne ogroženosti za rakom dojk v slovenski populaciji.

Na koncu bi želeli ponovno poudariti, da bo vsaka odločitev na tem področju sprejeta na utečen način na temelju ugotovitev iz projekta, omenjenega zgoraj in slovenskih epidemioloških podatkov.

Komentarji