Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

SNG opera in balet Ljubljana

1870 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

 

SNG opera in balet Ljubljana redno zaposljuje kar nekaj starejših pevcev in baletnikov, ki že leta niso več sposobni opravljati svojega dela (ne nastopajo v niti eni predstavi), zanj pa kljub temu prejemajo plačilo. "Štemplajo" se zjutraj, popoldne pa jih pogosto "odštempla" kdo drug, ki je takrat še v službi. Nekateri pridejo na delovno mesto samo nekajkrat na mesec. Prekvalificirani niso bili, uradno so zaposleni, neuradno pa sploh nimajo dela, vendar do upokojitve prejemajo polno plačo.

Po drugi strani mlade pevce in baletnike zaposlujejo le še preko časovno zelo omejenih pogodb, ki so ničkolikokrat celo kršene, a se dotični ne upajo pritožiti, saj bi po vsej verjetnosti ostali še brez tega (sicer dokaj mizernega) vira zaslužka. Mladih slovenskih plesalcev sploh ne zaposlujejo več, saj jih kasneje, ko niso več sposobni plesati, ne morejo odpustiti. Glavno oviro verjetno predstavlja toga zakonodaj. Z omenjenim problemom se žal ne ukvarja nihče in javnost o tem sploh ni obveščena. Najbolj smiselna bi bila ustrezna sprememba zakonodaje, ki dovoljuje zaposlovanje zgoraj omenjenih profilov za določen čas (daljše obdobje), in sicer do konca aktivne pevske/plesalske kariere. Nato bi morala država poskrbeti za ustrezno prekvalifikacijo.

 

16 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR T TB 31 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


27. 12. 2019

Odziv Ministrstva za kulturo

Ministrstvo za kulturo se zaveda problematike upokojevanja v umetniških ansamblih, prav tako tudi zaposlovanja za določen ali nedoločen delovni čas ter prekvalifikacij.

Z vidika obravnavanja zaposlovanja je temeljni, splošni delovnopravni predpis, ki ureja individualna delovna razmerja, Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1). Ker so javni zavodi, del javnega sektorja, zanje veljajo poleg ZDR-1 tudi določbe splošnega dela Zakona o javnih uslužbencih (ZJU). Temeljni predpis s področja upokojevanja je Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2). Poseben zakon, ki ureja specifike delovnih razmerij za zaposlene v javnih zavodih na področju kulture, je Zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK) temeljni zakon na področju kulture.

ZUJIK ne ureja sklepanja pogodbe o zaposlitvi za določen čas na splošno, temveč določa le posebnosti v zvezi s sklepanjem tovrstne pogodbe o zaposlitvi na področju kulture, zato je treba pri tem upoštevati tako določbe ZDR-1 kot tudi ZUJIK. Delovno razmerje se v skladu z ZDR-1 praviloma sklepa za nedoločen čas. Pogodba o zaposlitvi se lahko izjemoma sklene za določen čas, če gre za enega izmed razlogov, ki jih določa prvi odstavek 54. člena ZDR-1, ali če gre za druge primere, ki jih določa zakon oziroma kolektivna pogodba na ravni dejavnosti. Od dopolnitve ZUJIK-a tak primer predstavlja tudi drugi odstavek 46. člena ZUJIK, ki določa, da kadar to terja posebna narava dela na področju umetniške ali druge kulturne dejavnosti, se v sistemizaciji lahko določijo delovna mesta, za katera se delovna razmerja sklepajo za določen čas, ki ne sme biti daljši od trajanja mandata direktorja oziroma ne več kot pet let.

V primerih, ko zaposleni zaradi različnih razlogov ne morejo več kvalitetno opravljati svojega prvotnega dela, pa lahko delodajalec v skladu s svojimi internimi akti glede na potrebe javnega zavoda ponudi zaposlenemu drugo primerno delovno mesto.

Ministrstvo za kulturo je v letu 2018 naročilo pripravo analize delovnih obremenitev umetniških delavcev v javnih zavodih na področju glasbenih in uprizoritvenih umetnosti. Raziskava obsega analizo dosegljivih podatkov o delovnih obremenitvah umetniških delavcev ter predlog možnih rešitev za pripravo ukrepov.

V letošnjem letu je Ministrstvo za kulturo naročilo raziskavo »Primerjalna študija kadrovsko-pravnih ureditev in stanja na področju zaposlovanja in upokojevanja baletnih plesalcev ter analiza ureditve statusa baletnih plesalcev po izteku aktivne poklicne dobe v nacionalnih baletnih ansamblih (javnih zavodih) v štirih evropskih državah«. Vsebina raziskave zajema primerjalni pregled ureditve zaposlovanja in upokojevanja baletnih plesalcev v štirih evropskih državah ter pripravo priporočil za reševanje problematike v Sloveniji. Zaključno poročilo bo končano konec januarja 2020.

Komentarji




  • T TB

    Kje je odgovor na predlog? Rok zanj se je iztekel pred slabim letom dni.

  • T TB

    Odziva pristojnega organa še vedno ni, čeprav naj bi bil objavljen najkasneje do 2. 12. 2018.

  • D Digifotko

    Zakaj pa bi država poskrbela za prekvalifikacijo? Vsak posameznik v realnem sektorju mora poskrbeti zase, zakaj bi bili nekateri priviligirani?

    • B Burek Man

      ...ker je na tej strani 90% ljudi takih, ki misli, da mora država poskrbet za čisto vsako minuto njihovega življenja in kriti strošek čisto vsake neumne odločitve.

    • T TB

      Naj povzamem 88. člen Zakona o delovnih razmerjih. Delodajalec mora v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi, v tem primeru poslovnega razloga (nezmožnosti opravljanja funkcij, ki jih predvideva trenutno delovno mesto), preveriti, ali je delavca mogoče zaposliti pod spremenjenimi pogoji ali na drugih delih oziroma ali ga je mogoče dokvalificirati za delo, ki ga opravlja, oziroma prekvalificirati za drugo delo. Če ta možnost obstaja, mora delodajalec delavcu ponuditi sklenitev nove pogodbe.

      Ker v SNG opera in balet to v številnih primerih ni mogoče, starejši baletniki in operni pevci ostajajo na delovnih mestih, za katera niso več primerni. Odpustiti jih ne morejo, kar pomeni, da so brezdelne pijavke do upokojitve. Ker do spremembe zakonodaje še vedno ni prišlo, novih plesalcev in pevcev ne zaposlujejo več za nedoločen čas. Sprememba zakonodaje je nujna.

    • B Burek Man

      > Odpustiti jih ne morejo

       

      Zakaj ne? Če si nezmožen za delo, pa če nimajo drugega dela primernega tebi, te pač odpustijo, pa si najdež kaj drugega za delat.

       

    • T TB

      Dolžni so ti ponuditi drugo delovno mesto. Če ga zavrneš, potem te lahko odpustijo. Če pa te odpustijo iz drugega razloga, ne smejo na isto mesto nekaj let zaposliti nikogar. Ravno zato bi morala obstajati alternativa za poklice, ki jih ni mogoče opravljati vse življenje (v tem primeru za baletne plesalce in operne pevce).

      • Ž Žan Dolinar

        Dolžni so ti ponuditi, če je mogoče. Če ni mogoče se o tem spiše papir, se mu poda 3mesečni odpovedni rok in plača odpravnina. Tisto, ko pišeta, da nekaj let ne smejo zaposliti na isto delovno mesto pa velja pri dopovedi zaradi tehnološkega viška, ne pa nesposobnosti za delo.

        Je pa v obeh primerih treba pridobiti mnenje delovnega inšpektorja, pred tem pa spisat par papirjev.

         

    • B Burek Man

      Saj to je problem. Če nisi sposoben opravljati več takega dela, bi to moral biti zadosten razlog, da te lahko odpustijo, pa je mir.

    • T TB

      Ja, res je, ampak po veljavni zakonodaji očitno ne ... Oz. so te dolžni prekvalificirati, kar jim včasih uspe, včasih pa očitno ne ...

    • T TB
      Komentar je izbrisal avtor komentarja.