Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Legalizacija (pravnega) splava za moške

3646 OGLEDOV 28 KOMENTARJEV

Gresta dva na žur, malo alkohola, seks, kondom poči. Dva resna partnerja redno seksata, poči kondom, zataji tabletka, itd. Dva redno seksata, ženska zagotavlja, da jemlje tabletke, a jih ne. Itd.

Takoj po počenem kondomu, ima ženska možnost "day after" tabletke, ki prepreči neželeno nosečnost. V primeru zanostive, obstaja kar nekaj vrst medicinskih posegov za splav nezaželenega zarodka. V primeru da nista v zvezi, obstaja tudi možnost, da ženska rodi, očeta sploh ne obvesti o nosečnosti, oče se šteje za "neznanega", in se kljub temu lahko odpove otroku (ga da v rejo/posvojitev).

Medtem moški lahko samo upa, da se bo odločila tako, kot si želi on, ker sicer sledi ali 20+letno vzgajanje neželenega otroka (po možnosti z osebo, ki mu ni primarna izbira za partnerico), ali pa 18-26letno plačevanje preživnine.

Predlagam možnost, da se tudi moškemu omogoči opcija t.i. "pravnega"/zakonskega "splava". Torej, da je ženska dolžna pravočasno obvestiti (potencialnega) očeta o nosečnosti (ali možnosti nosečnosti), in da tudi za moškega velja določen rok, kjer se lahko odloči, da se otroku pravno-formalno odpove. Torej s podpisom dokumenta se odpove vsem pravicam in dolžnostim glede otroka (kot če bi bil oče neznan), potem pa ima ženska vse prej naštete možnosti, glede na trenutno stanje (day after tabletka, splav, itd., oz. da ga rodi, in je zanj odgovorna sama).

Trenutno je vsa izbira glede potomstva na voljo samo ženskam, kjer zaradi nesreč ali pa prevar moški ostanejo brez kakršnekoli možnosti odločanja o svoji dolgoročni prihodnosti, medtem ko so te izbire ženskam že dane. Fer bi bilo, da imata to možnost odločanja oba.

18 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D delavec43 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 9. 2018

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Po pregledu prejetega predloga ugotavljamo, da le-ta ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Kot prvo izpostavljamo, da 55. člen Ustave Republike Slovenije zagotavlja svobodno odločanje o rojstvu otrok. Iz te ustavne svoboščine izhajajo pravice do informiranja in svetovanja o načinih in sredstvih za uravnavanje rojstev, ugotavljanja in zdravljenja zmanjšane plodnosti, preprečevanja zanositve (kontracepcija, sterilizacija) in pravica do umetne prekinitve nosečnosti. Gre za individualno človekovo pravico in ne skupno pravico partnerjev oziroma zakoncev. Pravica do umetne prekinitve nosečnosti je pravica ženske, da razpolaga s svojim telesom oziroma o njem odloča sama.

V nadaljevanju pojasnjujemo veljavno zakonodajo glede ugotavljanja in izpodbijanja očetovstva, pri čemer smo upoštevali opisane situacije, to je, da se otrok rodi izven zakonske zveze. Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (v nadaljevanju ZZZDR) določa v 87. členu, da za očeta otroka, ki ni rojen v zakonski zvezi, velja tisti, ki otroka prizna za svojega ali čigar očetovstvo se ugotovi s sodno odločbo. Priznanje očetovstva (če se je s priznanjem otrokova mati strinjala) in ugotovitev očetovstva (sodna odločba) se vpišeta v matični register. ZZZDR nadalje določa v 123. členu, da so starši dolžni preživljati svoje otroke do polnoletnosti, v primeru rednega šolanja pa tudi po polnoletnosti in sicer največ do dopolnjenega šestindvajsetega leta starosti. Družinski zakonik, ki se uporablja od 15.4.2019 dalje, bistveno ne spreminja ureditve glede očetovstva za otroka, ki ni rojen v zakonski zvezi.

Nadalje pojasnjujemo, da je Ustavno sodišče Republike Slovenije v sodbi, številka: U-I-328/05-12 z dne 18.10.2007, zavzelo stališče, da pravica posameznika do poznavanja svojega izvora spada v sklop osebnostnih pravic in da temelj in mejo ustavnega varstva osebnostnih pravic določata 34. in 35. člen Ustave Republike Slovenije. Iz sodbe nadalje izhaja, da je Ustavno sodišče Republike Slovenije že sprejelo stališče (odločba številka: U-I-25/95 z dne 27.11.1997), da imajo določbe, ki varujejo človekovo osebno dostojanstvo, osebnostne pravice, njegovo zasebnost in varnost (34. do 38. člen Ustave Republike Slovenije) posebno mesto med človekovimi pravicami in temeljnimi svoboščinami. V zvezi s tem je Ustavno sodišče Republike Slovenije opozorilo na pomembnost prvega odstavka 7. člena Konvencije o otrokovih pravicah (Uradni list SFRJ, št. 15/90, Akt o notifikaciji nasledstva glede konvencij Organizacije združenih narodov in konvencij, sprejetih v mednarodni agenciji za atomsko energijo, Uradi list RS, št. 35/92, MP, št. 9/92 – KOP), ki določa, da mora biti otrok takoj po rojstvu vpisan v rojstno matično knjigo in ima od rojstva pravico do imena, pravico pridobiti državljanstvo in po možnosti pravico, da pozna svoje starše in da le-ti skrbijo zanj. Drugi odstavek istega člena pa določa, da bodo države pogodbenice zagotovile uresničevanje teh pravic v skladu s svojo notranjo zakonodajo in obveznostmi, ki jim jih nalagajo ustrezni mednarodni akti s tega področja, še posebej tam, kjer bi bil otrok sicer brez državljanstva.

Priloge:

Komentarji




  • 1 12345678

    55. Člen ustave navaja: “Odločanje o rojstvih svojih otrok je svobodno. Država zagotavlja možnosti za uresničevanje te svoboščine in ustvarja razmere, ki omogočajo staršem, da se odločajo za rojstva svojih otrok.” Pri tem se za odločitev ne izpostavlja ženske. Oba starša bi morala biti enakopravna in enakopravno odločati o rojstvu njunega otroka. Pošteno ni za to, ker se ženska hkrati odloča o prihodnosti moškega, ki mora nato imeti pravice in dolžnosti, ki izhajajo iz očetovstva, brez da bi pri tem imel besedo.

  • M MorsVictrix

     

     

    Na Googlu poiščite video z naslovom:

     

    Nemi krik - dr. Bernard Nathanson, zdravnik ginekolog in porodničar

  • M MorsVictrix
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • S Sonce

    Nisem še čutila take hvaležnosti do slovenskega zakonika, kot sem jo ob prebiranju te teme. Če bi ljudje, ki vidijo pravico le v uboju rastočega bitja imeli možnost to izvrševati, medtem ko sta dva prispevala k nastanku, bi me bilo namreč zelo strah. Dokler človek otroka ne nosi v sebi, ne bo nikoli vedel kakšni so ob tem občutki, kot tudi ne tega kakšni so občutki in posledice ob splavu, in da bi to izkušnjo nekateri celo privoščili nekomu, zato ker sta oba nepremišljeno dovolila zaključek v ženski, se mi zdi grozno. Naslednji ženski, s katero bi občeval, naj tak moški takoj pove svoje mnenje, pa bo lahko več kot 100% prepričan, da do tega ne bo prišlo, kot tudi ne do spolnega odnosa.

  • p pravični

    Že nekoč so na jugu rekli " Posle jebanja nema kajanja " ! Eni bi kar sexaali in ostali nedolžni. Za vsako dejanje je pač treba prevzti odgovornost. Taki in podobni prddlogi kažejo na žlost današnje družbe. Noben nebi prevzel odgovornosti za nič. Kje so še tisti pravi dedci, ki so nekoč bili?

     

    • B Burek Man

      Popolnma isti izrek velja tudi za ženske, pa jim damo to možnost. Dajmo jo tudi moškim. Ali pa zagovarjaš tisto, "če je dala noge narazen, naj tudi skrbi za otroka"?

  • M Maky135

    Kaj pa če bi mal bolj gledal na to kako otrok to doživlja? Ja, je totalno bolano, da se zlažeš in nalašč "ponesreči" zanosiš ampak otrok je pa še vseeno povsem nedolžen tu, utrpel bi pa najhujše posledice (tako ali tako, če ima takega očeta, ki bi se samo znebil odgovornosti ampak se da še popravit).

  • t toxico

    se strinjam če moški noče otroka je potreben splav

    • B Burek Man

      Ni potreben splav. Splav je popolnoma izbira ženske. (seveda je tukaj govora o "pravem" splavu).

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Za kljub temu, da je to potuha; saj je potrebno o tem razmišljati preden greste v spolni odnos.

    • B Burek Man

      Seveda, ampak to velja za oba spola. Če ima en spol šanso se izmazat ven iz tega, naj ima še drugi.

  • M Marko Skubic

    Malo nenavaden predlog, ampak ni prvic da sem ga zasledil.

     

    Ima pa relativno malo moznosti, da ga bo kdo jemal resno. Preprosto zato, ker bi to pomenilo vecje breme drzavi s stalisca raznoraznih olajsav in podpor za vse te nove oteroke kjer je oce "neznan".

  • z znalček

    Predlog se zdi meni zanimiv, se pa ne znam odločiti za ali proti. Bi pa dal v razmislek tudi nasprotno možnost. Z žensko sva naredila otroka, ona hoče narediti splav, jaz pa ne. Ali je prav, da lahko ona sama odloča o življenju mojega otroka? S tem, ko se je (prostovoljno) spustila v spolni odnos, se je zavedala možnosti zanositve. Lahko bi zahtevali, da je za splav potrebno soglasje obeh staršev. Jaz bi pri materah sicer v vsakem primeru dopustil to možnost, da čeprav se je otroku odpovedala, da lahko po donositvi spremeni odločitev.

    • B Burek Man

      To je zanimivo vprašanje. Bolj je problem, da se s tem sili žensko v porod otroka, medtem ko splav zarodka reši neželenega starša kar precej let nosil kar hude posledice.

  • s stefanija

    "Cakam vsaj nekaj komentarjev tipa: "za otroke gre", "ce noces otrok, ne seksaj" (od istih ljudi, ki to ne upajo rect zenskam, ko gre za splav), in nekaj sirsih o neodgovornosti moskih (spet od istih ljudi, ki istih teh stvari ne upajo rect zenskam)."

     

    Ljubček. Ženska ne bo zanosila tako, da bo seksala sama s seboj. In če seksata dva, potem tudi posledice delita dva. In normalen človek, ki ima popucano podtrešje tukaj ne bo iskal "krivca". Tako kot kondom lahko poči, tudi kontracepcijske tabletke niso 100 %. Tako kot ni 100 % vazektomija, varni dnevi, koitus interuptus, itd. Če hočeš bit 100 % pa ja, žal, ne seksat.

    • B Burek Man

      Torej lahko prepovemo še ženskam splav? Saj tudi ženska ne seksa sama.

    • p pilly

      Vazektomija je 100%, razen prvih 7-14 dni po posegu še obstaja možnost zanositve, saj je lahko v semenovodu kakšen "klošar".

    • B Burek Man

      > Vazektomija je 100%, razen prvih 7-14 dni po posegu še obstaja možnost zanositve, saj je lahko v semenovodu kakšen "klošar".

       

      Seveda, samo najprej moraš biti star 35 (pred to starostjo se v sloveniji tega posega ne da opravit).

       

      Pa še vedno gre za kirurški poseg, ki zna imeti komplikacije, in ne rešuje problema, ko je do nosečnosti že enkrat prišlo.

    • p pilly

      Vem, ker sem ga sam opravil in zato trdim, da je 100% varen.

       

    • B Burek Man

      >Vem, ker sem ga sam opravil in zato trdim, da je 100% varen.

      Seveda, na vzorcu ena (1) si dokazal varnost.

       

      Pri tem pa seveda nisi upošteval vseh ostalih možnosti, naprimer da moški hoče bit oče, samo ne z to žensko, da hoče bit oče čez pet let, itd, itd.

  • s stefanija
    Komentar je izbrisal moderator.
    Razlog: žaljiva vsebina
  • h hhelena

    "Predlagam možnost, ....... da je ženska dolžna pravočasno obvestiti (potencialnega) očeta o nosečnosti (ali možnosti nosečnosti)."

    Seks je potencialna možnost nosečnosti - ne vem zakaj bi bilo o tem koga potrebno obveščati.

    • B Burek Man

      Tudi vožnja z avtom do trgovine je potencialna možnost nesreče, pa je v primeru nesreče še vedno treba obvestiti koga.

  • Ikona uporabnika Jagoda Tkalec Jagoda Tkalec

    Nikoli prej nisem razmišljala o čem takem, a sem na nek način vesela, da se je pojavilo.

    Imam edinole malo čuden občutek. Morda bi morali v tem primeru dati tudi možnost izjeme ali pa dokument, ki bi ga moški podpisal kot: hočem obdržati otroka.

    Obstajajo primeri, ko moški govori in obljublja da bosta skupaj skrbela za otroka, pa si premisli, ko je ta na svetu. Potem bi moral obstajati rok, do kdaj se lahko moški odloči za "splav" - časa bi imel enako kot ženska.

    Ne vem pa kaj bi naredili s tistimi, ki ne vedo, da so zanosili. Enim ženskam se zelo dolgo ne vidi, da so noseče, nimajo znakov nosečnosti, imajo kljub nosečnosti "menstruacije".. hm :/

    • B Burek Man

      Saj ta "hočem obdržati otroka" je za moškega že zdaj "default". Preživnina ali pa vzdrževanje ga v vsakem primeru čaka... razen seveda, če se ženska odloči za splav, kjer pač odgovornosti ne dobi noben od njiju.

  • B Burek Man

    Sem za, ampak cakaj komentarje... bo treba pripravit kokice.

     

    Cakam vsaj nekaj komentarjev tipa: "za otroke gre", "ce noces otrok, ne seksaj" (od istih ljudi, ki to ne upajo rect zenskam, ko gre za splav), in nekaj sirsih o neodgovornosti moskih (spet od istih ljudi, ki istih teh stvari ne upajo rect zenskam).

     

    • s stefanija

      Ampak dobro, da si jaz nsem pripravila kokic za tvoj ogaben komentar pri predlogu o spremembi zakona glede pedofilije. Vidim, da pri tebi resnično ne gre za otroke. Če že butaste komentarje pišeš, bodi vsaj z zakonom seznanjen:

       

      "Kdor spolno občuje ali stori kakšno drugo spolno dejanje z osebo drugega ali istega spola, ki še ni stara petnajst let, pri čemer obstaja očitno nesorazmerje med zrelostjo storilca in žrtve"

    • B Burek Man

      Zakaj komentiraš na tej temi tisto temo? Zakon je tak v sloveniji. V ameriki v določenih zveznih državah je ta meja 18 let, in 18 letnik, ki seksa s 17letnico (ali kontra), lahko pristane na takem spisku. Zdaj, če tak človek pride v slovenijo, imaš nekaj možnosti: ali ne narediš nič (tako kot zdaj), ali da ga daš na slovenski spisek, ker je na spisku v ameriki (torej je naredil nekaj, kar je tukaj legalno, ampak je še vedno na spisku), ali pa ga na meji "pohopsaš", pelješ do sodnika, da ugotovi, ali je tudi po slovenskih zakonih pedofil, ali ne, opraviš celo sojenje še enkrat, in ga daš, ali pa ne na spisek.