3. 4. 2018
Odziv Ministrstva za notranje zadeve
Nosilec urejanja vožnje z vozili v naravnem okolju je Ministrstvo za okolje in prostor, področje pa je od leta 2014 urejeno v Zakonu o ohranjanju narave (ZON). Inšpekcijski nadzor izvajajo inšpektorji, pristojni za ohranjanje narave in gozdarski, lovski, ribiški ter kmetijski inšpektorji, nekatera pooblastila pa so dana tudi policiji.
Očitki, da je policistov premalo in se nimajo časa ukvarjati z nadzorom nad nedovoljeno vožnjo v naravnem okolju, niso utemeljeni. Policija je namreč skladno z določbami ZON leta 2015 obravnavala 448 kršitev, 387 jih je obravnavala leta 2016 in 463 leta 2017. V prvih treh mesecih letošnjega leta pa je obravnavala 28 kršitev, kar kaže na intenzivno delo policije tudi v zimskem času, ko kršitelji za vožnjo v naravnem okolju uporabljajo pretežno motorne sani.
Policija v času zimskih šolskih počitnic že nekaj let daje pobudo inšpekcijskim službam za izvedbo skupnih nadzorov. Ti se nato koordinirano izvajajo na območju celotne države, intenzivneje pa na območjih, ki so z vožnjo v naravi bolj obremenjena. Zadnji tovrsten nadzor je bil izveden v obdobju med 19. februarjem in 4. marcem 2018, ko so policisti obravnavali 12 kršitev. Poleg tega so policisti 17. 3. 2018 izvedli tudi poostren nadzor nad širšim območjem Krvavca, kjer so obravnavali dve kršitvi.
Vse navedeno policija izvaja kljub kadrovskemu primanjkljaju ter pomanjkanju nekaterih materialno tehničnih sredstev (npr. motornih sani), ki bi omogočala učinkovitejši nadzor in premike na odročnejša območja, ki jih za vožnjo uporabljajo kršitelji. Niso namreč tako redki primeri, ko so policisti na posamezne kršitve opozorjeni s strani državljanov, ljubiteljev ali varuhov narave, različnih okoljevarstvenih organizacij idr. zainteresiranih. V jesenskem času so na podlagi takšne prijave in posredovanja video gradiva s spleta uspeli v okolici Ljubljane identificirati več oseb, ki so dalj časa izvajale nedovoljene vožnje z motokros motornimi kolesi.
Poudarjamo pa, da je naknadno poslane prijave, ko kršitve niso več v teku, težje obravnavati, zato skuša policija apelirati na državljane, da prijavljajo kršitve takoj, ko jih zaznajo. Enako dobrodošle so prijave tudi v primerih zaznanih načrtovanih oziroma vnaprej organiziranih voženj v naravnem okolju s strani ponudnikov različnih motornih vozil (izposoja motornih sani), pravnih ali fizičnih oseb.