Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

gasilci in vojska

3188 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Naši gasilci tako poklicni kot prostovoljci nimajo ne sredstev in slednji ne statusa. Potrebujemo jih vse pogosteje od reševanja mačko do zelo nevarnih del ob raznih nesrečah. Na drugi strani vojska ne služi ničemur in nikomur.

Če pride do vojnega stanja ko bi vojska prav prišla se najame plačance kot to delajo drugje po svetu. Do takrat naj se vse skupaj fokusira tja kjer je potrebno.

Predlagam vladi da vojsko omeji na častno četo ostali denar preusmeri na tako poklicne kot prostovoljne gasilce. Vojske ne potrebujemo gasilce pa potrebujemo dnevno.

13 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J jan31 39 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 2. 2018

Odziv Ministrstva za obrambo

Obrambni interesi Republike Slovenije so ohranitev neodvisnosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti države, visoka stopnja nacionalne varnosti, ki zagotavlja varnost in svoboščine njenih prebivalcev, ter mir, stabilnost in visoka stopnja varnosti in ozemeljske celovitosti severnoatlantskega območja in območja Evropske unije.

Republika Slovenija obrambne interese uveljavljala z zagotavljanjem obrambne sposobnosti in pripravljenosti države, odvračanjem vojaških in drugih sodobnih groženj nacionalni in kolektivni varnosti, ter obrambo neodvisnosti, nedotakljivosti in ozemeljske celovitosti države.

Nestabilne politično-varnostne razmere in spopadi na območju vzhodne Evrope, južnega Sredozemlja in Bližnjega vzhoda opozarjajo na latentno prisotnost vojaških groženj tudi v evroatlantskem prostoru, kar posledično vpliva tudi na varnostni položaj Republike Slovenije in potrebo po ohranjanju vojaških zmogljivosti.

Slovenska vojska je nosilka vojaške obrambe in razvoja vojaških zmogljivosti Republike Slovenije. Pri uresničevanju obrambnih ciljev države Slovenska vojska razvija bojne in nebojne zmogljivosti ter zagotavlja njihovo pripravljenost za delovanje, v sodelovanju z zavezniki odvrača vojaške grožnje ter v primeru vojaške agresije izvaja vojaško obrambo. Slovenska vojska izvaja aktivnosti, s katerimi krepi odpornost države, sodeluje z drugimi vojskami ter usposablja državljane Republike Slovenije za sodelovanje pri obrambi države.

Navedene dejavnosti Slovenske vojske potekajo v miru, krizi in vojni. Trditev predlagatelja, da se vojske ne potrebuje in ne služi ničemur kaže na nepoznavanje vloge vojska v sodobnih demokracijah pri uresničevanju in podpori nacionalnih interesov. Prav tako govori o nepoznavanju vloge Slovenske vojske v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, kjer s svojimi zmogljivostmi predstavlja pomemben delež skupnih naporov za zaščito in reševanje državljanov Republike Slovenije.

Priloge:

Komentarji




  • p pončo

    Jan, tvoj komentar o vojski kaže na to, da nimaš pojma.

    • j jan31

      razsvetli me.

  • v verso verso

    Naš vojaški obrambni sistem je zastarel in neučinkovit in kar nekajkrat predrag. Menim, da bi bilo bolje denar, ki ga dajemo za NATO dali gasilcem, ki ga potrebujejo za opravljanje svojega dela (poplave, požari, nesreče itd.). Uvedel bi naborni sistem kot je že bil in sicer 12 mesecev obveznega služenja vojaškega roka, da se vsak mladoletnik nauči discipline in osnovnih vojaških veščin in odbržal bi samo majhno število profesionalnih vojakov. V primeru, ko bo prišlo do zavarovalnega primera - vojne, potem bomo itak šli vsi moški branit domovino in tudi kakšna ženska. Predlog utemeljen.

  • F Ferenc

    V skladu z Zakonom o gasilstvu (3. odstavek 44. člena) so pošiljatelji dolžni v Tednu požarne varnosti od 3. do 8. oktobra 2016 prilepiti na vsako poštno pošiljko v notranjem in mednarodnem prometu doplačilno gasilsko poštno znamko v vrednosti 0,15 evrov – razen na pošiljke s knjigami, časopisi in revijami oz. plačati prispevek v korist Gasilske zveze Slovenije za izenačevanje materialne opremljenosti gasilstva in spodbujanje mladine za delo v gasilstvu oz. k požarni varnosti. Na tej podlagi je Vlada Republike Slovenije na 171. redni seji, ki je potekala 2. februarja 2012, sprejela Uredbo o spremembi Uredbe o doplačilni znamki v mesecu požarne varnosti. Višino prispevka, način in čas obračunavanja in plačevanja ter morebitne oprostitve določi vlada.

     

    predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/7836

     

  • B Burek Man

    Proti Vsakih 20, 30 let je na teh prostorih po kaka vojna, in brez vojske je težko.

    • j jan31

      Poplave, žledolomi, vetrovi ki podirajo vse na svoji poti, prometne nezgode,...to je pa aktualno cel čas.

       

       

       

      Treba se je odzivat na okoliščine in trenutno nič ne kaže da se bliža kaka vojna. Kar tako za vsak slučaj imeti vojsko je potrata sredstev.

    • B Burek Man

      To našteto so izredne razmere, in tudi takrat se lahko vpokliče pomoč vojske.

       

      In tudi neprimer leta 1985 ni zgledalo, da bo kaka vojna. Tudi v 1930ih ne. Tudi 1913 ne.

    • k kr en

      Načeloma pa tudi drži, da nas še v nobeni vojni ni varovala in se za nas borila redna vojska.

      Vedno so se našle in organizirale neke nove paravojaške sile, medtem ko je redna vojska ali kapitulirala ali so se celo borili na strani proti ljudstvu.

    • v verso verso

      Burek Man, vojaki smo mi vsi, vsi smo služili 12 mesecev vojske in povem ti, ko se bo zopet zgodil zavarovalni primer- vojna, potem bomo vsi branili domovino, o tem sem prepričan. NATO - NE, uvedba služenja vojaškega roka - DA. Sredstva, ki jih dobivajo vojaki, ki se dolgočasijo naj dobijo gasilci. Ves vic našega sistema je, da so sredstva nepravilno razporejena.

    • v verso verso

      Burek Man, z takimi odgovori več ne boš imel za burek:)

    • B Burek Man
      Komentar je izbrisal moderator.
      Razlog: neprimeren komentar