Ukinitev ognjemetov in pirotehnike ob novoletnih praznovanjih
Predlagam, da ob novoletnih praznovanjih, ki jih načrtujejo občine po Sloveniji, enostavno "prepove" izvedba ognjemetov in uporaba morebitne druge pirotehnike. denar namenjen za takšno početje naj se nakaže v druge bolj koristne humanitarne namene.
Pri eksploziji se namreč sprostijo snovi, ki zastrupljajo ozračje in povzročajo kratkotrajno izjemno povišane koncentracije onesnaževal.
Ognjemeti, petarde in iskrice povzročajo veliko in negospodarno onesnaženost ozračja z delci ter predstavljajo tveganje za zdravje ljudi.
Če ni padavin, lahko ti delci lebdijo v zraku več kot en teden. Tudi, ko se že posedejo, se lahko ponovno vrnejo v ozračje zaradi cestnega prometa ali vetra. Ko delce padavine sperejo iz ozračja in tal, onesnažijo površinske vode in podtalnico (iz tega vidika so problematični zlasti perklorati, ki so endokrini motilci hormonov).
Na Agenciji RS za okolje ugotavljajo, da koncentracije delcev v ozračju vsako leto na prehodu v novo leto večkrat presežejo dovoljeno dnevno mejo onesnaženosti za delce z velikostmi pod 10 mikrometrov PM10 (50 ug/m3), ki jo določa evropska zakonodaja. Merilne postaje niso postavljene v bližini prireditvenih prostorov v mestih, kar pomeni, da so koncentracije onesnaževal na lokacijah prireditev veliko večje.
Izpostavljenost izpustom onesnaževal, ki jo povzroča ognjemet, lahko sproži težji asmatični napad. Drobni delci, ki vsebujejo kovine, povzročajo vnetje dihalnih poti in pljuč tudi pri sicer zdravih ljudeh.
www.ljubljana.si/assets/Uploads/2.-tocka-Vprasanje-Svetniskega-kluba-Levica-kakovost-zraka.pdf
trma.si/kranj-plus/kranj-je-kot-fronta-kjer-neprestano-poka-bralka-nam-pise-o-odnosu-policije/
Občani vse pogosteje poročajo, da ob prijavi metanja petard policija pogosto ne ukrepa. Izgovor, da imajo drugo delo, je sicer razumljiv, a to ne rešuje težav prebivalcev, ki so vsakodnevno izpostavljeni hrupu in nevarnostim. V rokah otrok in mladostnikov petarde predstavljajo veliko tveganje za poškodbe, za njih same in za mimoidoče. Poleg tega hrup močno moti tudi hišne ljubljenčke in občutljive skupine, kot so starejši ljudje ali tisti, ki trpijo zaradi posttravmatskega sindroma.
Policija ima zakonsko dolžnost, da ukrepa ob kršitvah javnega reda in miru, kamor sodi tudi nezakonita uporaba pirotehnike. Po Zakonu o nalogah in pooblastilih policije mora poskrbeti za varnost prebivalcev in zaščito njihovega premoženja. Nenazadnje pa je dolžna obravnavati prijave kršitev zakona, kar pomeni, da bi morala na teren poslati patruljo in prekrškarje ustrezno kaznovati.
www.zurnal24.si/slovenija/pozor-te-aktivnosti-napoveduje-policija-434131
V policiji sicer menijo, da so že s sedanjim zakonom sankcionirani vsi pojavi, ki predstavljajo nevarnost za nastanek poškodb in povzročajo zanemarljivo raven hrupa. Prav tako ne nasprotujejo celoviti zakonski prepovedi uporabe pirotehničnih izdelkov.
Pozivi k zaostritvi
Poslanka SD Meira Hot je namreč nedavno pozvala ministrstvo za notranje zadeve k pripravi zakonodaje, ki bi uporabo in prodajo pirotehničnih izdelkov v celoti prepovedala. Ker je ne glede na prepoved v praksi zaznati hudo pokanje pirotehnike, je na notranjega ministra Boštjana Poklukarja naslovila še pobudo, da zaostri nadzor in prodajo prepovedanih pirotehničnih sredstev.
Zakonske določbe
Med najbolj moteče dejavnike policisti uvrščajo uporabo pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok (petarde), čeprav je njihova prodaja, posest in uporaba že od leta 2008 povsem prepovedana. Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je sicer dovoljena v času od 26. decembra do 1. januarja. Tudi teh izdelkov pa ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. Obmetavanje živali s petardami ali drugimi pirotehničnimi sredstvi prepoveduje tudi zakon o zaščiti živali. Za tako ravnanje je za fizično osebo predpisana globa v višini 800 do 1200 evrov, za pravno osebo, samostojnega podjetnika posameznika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, pa znaša od 2400 do 84.000 evrov.
www.dnevnik.si/mnenja/komentarji/neumnih-starsev-ni-treba-poslusati-2707930/
Kdor se ukvarja s preventivo v najširšem pomenu besede, nima lahkega dela. Posebne vrste potrpežljivost in vztrajnost potrebuje človek, ki iz leta v leto dobronamerno »tumba« eno in isto, učinek njegovih pridig pa je pogosto minimalen. Med njimi so tudi tisti, ki opozarjajo na nevarno uporabo pirotehnike, pri čemer je edina varna uporaba pirotehnike v resnici neuporaba pirotehnike. A je hkrati del folklore, december brez ognjemetov in pokanja za marsikoga pač ni december.
Vsak začetek decembra se začnejo akcije, s katerimi različne organizacije na različne načine ljudi prepričujejo, naj se pirotehničnim izdelkom odpovejo ali pa jih vsaj uporabljajo maksimalno varno in v skladu s številnimi zakonskimi omejitvami. Pri čemer je najpomembnejša omejitev že ta, da so petarde v celoti prepovedane že vse od leta 2008, vendar tega marsikdo niti ne ve. Kar zgovorno priča o tem, koliko zaležejo opozorila in pojasnila. Vsi se zdrznemo, ko spregovori mladenič, ki mu je trenutek nespametnosti odpihnil dlan, vendar na prizore razmesarjenih prstov in dlani tudi hitro pozabimo.
dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/opet-eksplozija-u-zagrebu-strucnjaci-objasnjavaju-o-cemu-se-radi---876770.html
www.dnevnik.si/novice/ljubljana/mol-kritizira-evropsko-agencijo-zaradi-ocene-o-kvaliteti-zraka-2692486/
Kvaliteta zraka v Ljubljani je po oceni primerjalnega seznama Evropske agencije za okolje (EEA) “slaba”. Na občini so kritični do metodologije seznama, saj naj bi vključevala tudi podatke prometnih merilnih postaj. Na EEA so nam zagotovili, da podatkov prometne merilne postaje na Celovški cesti niso uporabili.
ljubljanainfo.com/novica/lokalno/ognjemet-na-ljubljanskem-gradu-kar-na-lastno-pest-varnostnika-onemogocili-z
www.dnevnik.si/novice/ljubljana/je-skrivnostni-ognjemet-z-ljubljanskega-gradu-zanetil-pozar-v-srediscu-mesta-2689379/
Na svetu ni dovolj prostora za vse naše želje. "Vsi skupaj se moramo na vseh področjih, od vsakdanjih opravil naprej, naučiti živeti z manj, a bolje," je izjavila predsednica R Slovenije na državni proslavi v Ljubljani, 24. 6. 2024.
"Razvoja skupnosti si namreč po njenih besedah ne moremo predstavljati brez čistega in zdravega okolja, zato moramo vzeti zeleni prehod resno in podpreti vse vizije, ki so usmerjene k spremembam navad."
www.rtvslo.si/slovenija/natasa-pirc-musar-na-obzorju-so-temni-oblaki-pripravljeni-moramo-biti-kot-se-nikoli-doslej/712781
novice.svet24.si/clanek/novice/slovenija/65de6407a4402/kriticen-podatek-zaradi-onesnazenega-zraka-na-leto-umre-najmanj-800-slovencev-na-leto
V Sloveniji se ne zavedamo dovolj, da zaradi onesnaženega zraka na leto izgubi življenje od 800 do 1700 prebivalcev.
Onesnaženost zraka predstavlja največje okoljsko tveganje za zdravje ljudi. Letno v svetu povzroči sedem milijonov prezgodnjih smrti, opozarjajo Združeni narodi (ZN). Poleg tega bi se lahko število prezgodnjih smrti do leta 2050 povečalo za 50 odstotkov, če ne bo konkretnih in učinkovitih ukrepov za zmanjšanje negativnega vpliva na okolje, so skrb vzbujajoči podatki ZN. Če pod drobnogled vzamemo Evropsko unijo, podatki kažejo, da zaradi te problematike vsako leto umre vsaj 300 tisoč ljudi, a najverjetneje ta številka seže do 400 tisoč. Hkrati zdravstvene oblasti na ravni EU ugotavljajo, da bi lahko z izboljšanjem kakovosti zraka do leta 2030 število prezgodnjih smrti zmanjšali za 55 odstotkov.
Človeštvu preti naravna katastrofa, ki ji ogenj podžigamo ljudje s svojimi nepremišljenimi ravnanji v odnosu do narave in brezbrižnim pristopom do prostora, kjer smo le kratkotrajni gostje.
Božič je minil. Namesto debele snežne odeje smo imeli prijetnih 10 stopinj Celzija. Če smo malce starejši še pred 20 leti na božični dan občudivali vrtenje snežink izpod neba, pa naši otroci te radosti ne poznajo. Krivi smo mi, odrasli. S svojim odtisom smo pripeljali svet na rob katastrofe. Če nas prej narava ne strezni, bomo čez kakšnih deset let božič tudi pri nas morda praznovali v kopalkah. Zato 1,5 stopinj ni le cilj, ampak, kot je na podnebni konferenci v Dubaju skoraj v joku zavpila predstavnica z območja Pacifika, rdeča črta, stvar preživetja naših otrok.
www.ljubljana.si/sl/moja-ljubljana/varstvo-okolja/na-poti-v-brezogljicno-ljubljano-2030/
Ljubljana za prihodnost z nič odtisa
V Ljubljani smo bili leta 2022 izbrani kot od 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest. Gre za poziv Evropske komisije v okviru misije Podnebno nevtralna in pametna mesta, na katerega se je prijavilo 377 mest. V 100 izbranih mestih živi 12 odstotkov populacije Evropske unije. Izbrana mesta bomo delovala kot eksperimentalna in inovacijska središča, ki bodo drugim evropskim mestom zgled za doseganje ogljične nevtralnosti. Evropska komisija bo izbrana mesta spremljala in podpirala pri preobrazbi za doseganje podnebne nevtralnosti do leta 2030.
Podpora Evropske komisije
Namen misije je, da pomaga pospešiti napredek najbolj ambicioznih evropskih mest, ki bodo navdih vsem mestom v Evropi na njihovi poti do podnebne nevtralnosti. Sodelujoča mesta bodo deležna podpore in svetovanja, prednosti pri črpanju evropskih sredstev, sodelovanja v inovacijskih aktivnostih ter pilotnih in demonstracijskih projektih, možnosti povezovanja, izmenjav dobrih praks in visoke prepoznavnosti.
Ljubljana, Kranj in Velenje
Poleg Ljubljana sta bili iz Slovenije uspešni tudi mestni občini Kranj in Velenje. Župani vseh treh mestnih občin so novembra 2022 v ljubljanski Cukrarni podpisali Zavezo za vzpostavitev slovenskega partnerstva v okviru Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest. Vsako od izbranih mest bo v začetku leta 2024 podpisalo še pogodbo, da do leta 2030 postane podnebno nevtralno.
Koraki do cilja – ogljične nevtralnosti
V Ljubljani se bomo znotraj misije osredotočali predvsem na:
Razogličenje proizvodnih virov (izgradnja Plinsko parne enote, postopen dvig deleža obnovljivih virov energije, širitev distribucijskega omrežja zemeljskega plina, izgradnja sežigalnice, energijska raba Ljubljanice s tremi malimi hidroelektrarnami in krožna plovna pot, širitev vročevodnega omrežja in povečanje izkoriščenosti sistema daljinskega ogrevanja, postavitev sončnih elektrarn na objekte v lasti MOL)
Energetske sanacije javnih in ostalih objektov
Številne ukrepe na področju trajnostne mobilnosti (dvig rabe javnega potniškega prometa, elektrifikacija prometa in uvajanje vodika, širitev kolesarske infrastrukture, brezemisijske cone)
Ozelenjevanje in ohlajanje mesta (nove zasaditve (drevesa, grmovnice, trajnice …), ozelenitev streh in fasad, širitev zelenih avtobusnih nadstrešnic, širitev javnih sadovnjakov, vzpostavljanje vodnih površin, ozelenitev degradiranih površin) …
Novoletni ognjemet
Prijavljeno: 21. december 2023 Objavljeno: 22. december 2023 Četrtna skupnost: TRNOVO
Glede na to, da je Ljubljana po koncentracijah finih delcev med najbolj onesnaženimi mesti v Evropi, bi bilo dobordošlo, da bi se Ljubljana letos odpovedala novoletnemu ognjemetu. Meščani že več dni ne odpiramo oken in se izogibamo gibanju na prostem.
Odgovor pripravil : Oddelek za varstvo okolja
Odgovorjeno: 28. december 2023
Spoštovani,
v okviru prireditev December v Ljubljani se je odbor za organizacijo prireditve po skrbnem premisleku tudi letos odločil, da ognjemet v Ljubljani bo izveden. Ta namreč prinaša veliko veselja meščanom in obiskovalcem našega mesta ter predstavlja pomemben del praznovanja. Praviloma traja le nekaj minut, uporabljamo pa zgolj izstrelke, ki so v skladu z zakonodajo EU in imajo CE - certifikat. Vsi izdelki gredo vsako leto na testiranje v za to usposobljene laboratorije, ki imajo evropsko licenco za izvajanje testov in preverjanje kemijskih sestav. Izdelki ne vsebujejo nobene plastike, ampak so sestavljeni izključno iz papirja oz. razgradljivih materialov. Pri ognjemetih, ki jih naroči Mestna občina Ljubljana, gre za razmeroma kratkotrajno onesnaženje zraka, kar so dokazale tudi meritve na Inštitutu Jožefa Štefana. S tem želimo tudi preprečiti pojav manjših zasebnih ognjemetov, ki se nekontrolirano in brez ustreznih certifikatov izvajajo na številnih lokacijah po mestu in imajo mnogo bolj negativen vpliv na okolje.
Lep pozdrav, Oddelek za varstvo okolja
V zgodovini našega planeta je bilo po besedah znanstvenikov že vsaj pet velikih katastrof, ki so povzročile izumrtje živečih vrst na Zemlji. Čeprav se je življenje vedno vrnilo nazaj, pa so znanstveniki prepričani, da je naš planet že v fazi šeste takšne katastrofe. A tokrat življenja ne bo izbrisal velik asteroid, temveč bo za izumrtje krivec človek, ki je s svojimi dejanji v zadnjih stoletjih povzročil uničujočo podnebno krizo.
Unicef: Slovenija je varno okolje za otroke. Problem pri nas ostaja onesnažen zrak.
Večina bogatih držav ustvarja nezdrave, nevarne in škodljive pogoje za otroke pk svetu. Med 39 najbogatejšimi državami sveta se je na področju zagotavljanja varnega okolja za otroke Slovenija uvrstila na osmo mesto. Med slabšimi je na področju onesnaženosti zraka. Gre za poročilo Prostori in kraji (Places and Spaces), ki primerja stanje na podrocju zagotavljanja varnega okolja za otroke v 39 državah.
www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/pozor-slovenijo-zajeli-nevarni-prasni-delci-poglejte-kje-bo-najhuje-foto/
www.ptice.si/2021/12/pokvarjeni-prazniki/
Onesnazen zrak
Prijavljeno: 21. december 2021
Objavljeno: 21. december 2021
Četrtna skupnost: VIČ
Zanima me, katere ukrepe nameravate izvesti za izboljšanje zraka v Ljubljani. Že skoraj celoten december so na področju Ljubljane dnevne koncentracije onesnaževalcev nad dovoljenimi, pogosto tudi do skoraj trikrat višje. Sprehajanje je v tem času skoraj nemogoče, če se ne želiš zadušiti ali končati kot prekajena šunka.
Odgovor pripravil : Oddelek za varstvo okolja
Odgovorjeno: 23. december 2021
Zimsko onesnaženje zraka z občasnimi preseganji mejnih vrednosti delcev v Ljubljanski kotlini je posledica ogrevanja stanovanj in objektov, kar povzroča povečane lokalne emisije v zrak. V Ljubljani si prizadevamo na sistem daljinske toplote in plina priključiti čim večji delež uporabnikov in s tem zmanjšati lokalno onesnaženje zraka. Danes je na sistem daljinskega ogrevanja priključenih že več kot 70 % gospodinjstev.
Kljub temu se še vedno soočamo predvsem v času neugodnih vremenskih razmer s občasnimi preseganji mejnih vrednosti delcev v zraku. Prispevno območje onesnaženega zraka je celotna Ljubljanska kotlina, torej tudi sosednje občine. Zato so v zimskem času ukrepi usmerjeni predvsem v zmanjševanje individualnih kurišč oziroma izboljšanje kurilnih naprav ter goriva.
Veseli pa nas dejstvo, da se kakovost zraka iz leta v leto izboljšuje in do preseganj posameznih parametrov prihaja zgolj v času kurilne sezone.
www.ljubljana.si/assets/Uploads/2.-tocka-Odgovor-na-pobudo-svetnice-Urske-Honzak-odpoved-novoletnega-ognjemeta.pdf
Cena ognjemeta je odvisna od tipa uporabljenih izdelkov, kalibra in seveda intenzivnosti samega ognjemeta in se tako giblje od 200 evrov na minuto do 3.000 evrov na minuto.
Triminutni ognjemet tako lahko stane od 1000 evrov do 2500 evrov,« pišejo na spletni strani Hamex.