16. 12. 2019
Odziv Ministrstva za infrastrukturo
Prvi predlog se nanaša na področje parkirnin na počivališčih. V zvezi s tem navajamo, da je Ministrstvo za infrastrukturo zadolženo zlasti za zagotovitev zadostnega števila parkirnih mest za tovorna vozila. V zvezi z varovanimi parkirišči so aktivnosti usmerjene zgolj v podporo pri umeščanju v prostor in proučitvi možnosti njihove neposredne navezave na avtocestno omrežje. Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS d.d.) pripravlja projektno nalogo za izdelavo študije, ki naj bi pokazala, koliko varovanih parkirišč potrebujemo v Sloveniji in kje so ta parkirišča potrebna. Izsledki študije naj bi bili znani predvidoma v prvi polovici leta 2020. Na podlagi omenjene študije bodo sprejete odločitve o nadaljnji politiki na področju počivališča na AC/HC. Zaradi navedenega ni možno sprejeti predloga glede zaračunavanja parkirnin na počivališčih, saj je to stvar politike DARS d.d..
Za preostale predloge (omejitve skupnega števila tovornih vozil na posameznih odsekih, prepoved vožnje tovornih vozil v nočnem času in omejitve hitrosti na AC/HC) pa podajamo naslednje pojasnilo.
Tranzitnega prometa tovornih vozil ni možno omejevati na podlagi zakonodaje EU s področja prevozov v cestnem prometu. Iz teh predpisov izhaja, da lahko prevozniki s sedežem v EU opravljajo cestne prevoze znotraj EU z licenco Skupnosti. Republika Slovenija pa lahko na podlagi sklenjenih bilateralnih sporazumov z drugimi državami (sistem dovolilnic) omejuje promet, ki ga izvajajo prevozniki, ki sedeža svojega podjetja nimajo v eni od držav članic EU. Za prevoznike teh držav promet ni neposredno liberaliziran, temveč so z nekaterimi državami dogovorjene omejene kvote dovolilnic. Na ta način se lahko deloma omejuje tranzitni promet tovornih vozil preko Republike Slovenije.
V nadaljevanju navajamo, da so bile avtoceste zgrajene ravno za prevzem prometa (predvsem tovornega). Omejitve so mogoče z okoljskega vidika, kot je primer severne ljubljanske obvoznice v Ljubljani, kjer je že od leta 2017 promet tovornih vozil prepovedan ponoči med 22. in 6. uro, čez dan pa je vožnja s tovornjaki tam dovoljena. Za vse težke tovornjake velja že po trenutni ureditvi na nekaterih odsekih prepoved prehitevanja. Na posameznih odsekih je tako uvedena prepoved prehitevanja za vsa tovorna vozila težja od 7,5t, in sicer prepoved predpisuje prometni znak in velja v jutranji in popoldanski konici (6.00-9.00 in 14.00-17.00).
Zastoji na najbolj obremenjenih delih državnega cestnega omrežja so posledica stalne rasti prometnih obremenitev, ki jih beležimo v zadnjih letih. Začasen upad prometa, kot posledica gospodarske krize, je zastoje le delno zmanjšal. Po letu 2015 smo priča intenzivnemu povečevanju prometnih obremenitev. Povprečno se dnevno vozi po avtocestah na najbolj izpostavljenih odsekih med 12.000 in 15.000 težkih tovornih vozil (v prometnih konicah tudi 18.000). Rast tovornega prometa v zadnjih treh letih je v povprečju 4-5% letno in se ne zmanjšuje. Skupne prometne obremenitve na posameznih avtocestnih odsekih so posledica tako mednarodnih prometnih tokov, kakor tudi prometa med večjimi središči v Sloveniji. V okviru domačega prometa je velik delež prometnih obremenitev posledica dnevnih migracij prebivalcev, ki se na delo vozijo v Ljubljano.
Stanje na avtocestah stalno spremlja DARS d.d., kot upravljavec avtocestnega omrežja, in o tem v realnem času poroča voznikom preko Prometno informacijskega centra in aplikacije DARS PROMET +. Voznikom priporoča, da potovanja prilagodijo in se izognejo konicam. Prav tako DARS d.d. postavlja dodatne spremenljive znake, s katerimi bo znižal hitrost na posameznih najbolj obremenjenih odsekih. Opažamo namreč, da zastoji nastajajo ravno zaradi neprilagojene hitrosti in neprimerne varnostne razdalje vozil, ki ne prilagajajo vožnje stanju na cesti. Ni pa smiselna generalna omejitev hitrosti za tovorna vozila na avtocestah, ker bi le-to še bolj upočasnilo prometni tok. Splošna prepoved vožnje tovornih vozil v nočnem času bi povzročila še več tovornega prometa podnevi, ko so avtoceste predvsem na določenih mestih in v koničnih urah že tako bistveno preobremenjene.
Iz zgoraj navedenega izhaja, da predloga ni možno realizirati v smislu, kot je predlagan, zato ga ne podpiramo.
Kamione na vlake.
Voznja cez slovenijo s kamionom traja cca 3h
Dokler pri zeleznici, namesto na uro, gledamo na koledar, to ne bo slo.
Raje bi omejila tovorna vozila v dnevnem času. V času špic. Še raje pa bi videla vest ta tovorni promet na dvotirni hitri železnici brez nepotrebnih krivin.
Glasujem ZA, se pa sprašujem, zakaj bi se naj omejil promet ponoči. Ponoči bi se moral povečati, prepovedati pa recimo popoldan med 16. in 22.
1. nočni hrup je zelo moteč za ljudi, ki živijo v bližini AC (tudi več km proč)
2. omejitev bi predstavljala dodatno logistično oviro, ki bi marsikaterega prevoznika odvrnila od vožnje preko Slovenije
3. varnostni vidik - dokazano je, da je človek ponoči manj zbran in produktiven kot podnevi. Verjetno to velja tudi za nočno vožnjo, ki bi morala biti izjema in ne pravilo.
Z isto logiko bi omejil število osebnih vozil. Od njih tudi ni nekih posebnih koristi, še cestnine ne plačujejo ampak eno bedno vinjeto.
Lahko bi recimo na vsakem priključku postavil semafor in spustil na AC samo omejeno število vozil. Dokler nimamo porihtanih vlakov, se mi sploh ne zdi slaba ideja, če bi zraven naredil veliko brezplačno parkirišče in prehitevalni pas za avtomobile z vsaj 4 potniki. Se ljudje ne bi več vozili po en v avtu. Po moje bi bil marsikdo pripravljen še plačati, če prisedejo k njemu v avto.
A boš potem ti dal DARSu za visoke plače?
Verjetno večini ne bi bilo težko plačati več, če bi zato dobil boljšo storitev. Lahko pa gremo v drugo skrajnost in zvabimo na našo AC še več vzhodnoevropskih tovornjakov, Slovenceljnem pa damo zastonj vinjete...
Sicer pa bodo vinjete kmalu preteklost in se bo AC plačevala po prevoženi razdalji. In ker vemo, da ima prevozniški lobi veliko moč, bomo zelo verjetno vozniki osebnih vozil subvencionirali cestnino tovornjakom.
A ne bi bilo bolje dozidat še dveh pasov na AC, tako da bo 2x4 pasovi, pa colat cestnine? Pa še v primeru večjih zastojev, se tovrnjake omeji samo na desni pas, pa ostanejo trije za avtomobile.
Splačalo bi se že, če bi pri nas vsaj tankali. Tako da bi predlogu dodal, da tankanje 100 litrov v Sloveniji zadostuje za tisti dan parkiranja :) na dotični črpalki. Nad 500 litrov pa imajo posebno parkirišče ;)