Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Premik začetka pouka v šolah

3234 OGLEDOV 10 KOMENTARJEV

Znanstveno dokazano je, da imajo najstniki drugačen bioritem od odraslih. Biološka ura se jim zamakne in hodijo kasneje spat, prav tako se kasneje zbudijo.

Zaradi boljšega izkoristka pouka, predlagam, da se pouk začne kasneje. Kdaj je to, bo povedala stroka oz. kronobiologi in nevrologi, definitvno pa je to kasneje, kot sedaj.

Ne, to ni potuha "lenim najstnikom", ki ponočujejo cele noči. Niso si sami krivi, da se jim bioritem spremeni, to je v naši naravi.

Želim samo, da za plačan denar, katerega prispevamo vsi davkoplačevalci, dobimo bolje izobražene ljusi. Spremebna ne stane praktično nič, oziroma potrebna bi bila reorganizacija urnikov.

10 glasov

25 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S starfotr 44 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • K Kocka

    Pouk se praviloma začne ob 8h, razen če svet šole v soglasju s svetom staršev in učiteljskim zborom odloči drugače. Torej, če dijaki začnejo s poukom pred osmo uro, je svet staršev, ki je ustanovljen na šoli za organizirano uresničevanje interesa staršev, s to odločitvijo soglašal.

    Menim pa, da takšni in podobni predlogi (kasnejši začetek, krajši urnik ipd) mladim ne koristijo na dolgi rok, kajti enkrat v prihodnje se bodo verjetno znašli tudi v delovnem okolju, kjer se delovnik ne zaključi vedno po osmih urah, čeprav smo sklenili pogodbo o zaposlitvi za osemurni delovnik.

  • r resitev

    Dokler bodo srednje šole financirane z glavarino, bodo kriteriji lezli dol in v kratkem bo za pozitivno dovolj "dihanje".... Ko pa se bodo normativi zmanjšali na pol, in se bo profesor lahko posvetil tistim 16 dijakom in ne 32, bo naše šolstvo začelo pridobivati na kvaliteti in ne na kvantiteti, kot je to sedaj. Tudi OŠ in univerza imata podobne kvantitetne težave s kvaliteto. Čez 20 let bom avto raje peljal v Avstrijo na servis in sebe tudi....

  • K Katja9

    S tem predlogom se ne strinjam, saj je treba ''otroke'' hitro navaditi na nek red in discpilino. Vsekakor jim starši ne bodo morali vedno pomagati in jim iti tako na roko. Menim, da bi s kasnejšim začetkom pouka še bolj uničili njihov bioritem, saj bi iz šole prihajali še bolj pozno in bi hodili spat še bolj pozno kot sicer. Tako ne bi naredili čisto nič.

  • m m r

    Sem proti temu predlogu. Šolarji naj se navadijo vstajati zjutraj, saj se s tem tudi navajajo na odraslo življenje. Tako tudi izkoristijo dan, in s tem bi prihajali domov ob normalnih urah in ne ob cca 17h , 18h zvečer. Morajo narediti tudi domače naloge, ki pa jih verjetno nebi opravljali v poznih večernih urah.

  • t tarap

    Glasujem ZA.

     

    Znanstveno dejstvo je, da najstniki zaradi drugačnega proizvajanja hormonov težje zaspijo pred 11. uro, vendar potrebujejo 8-10 ur spanca. Kot je bilo navedeno v predlogu imajo tako drugačen bioritem kot odrasli in se trenutno to tudi pokaže pri dejanski performansi v šoli.

    Šola bi se morala začeti vsaj ob 8:30, s tem da se strinjam tudi, da je trenutni 9-urni urnik popolnoma predolg. Urnik bi se moral prilagoditi kasnejšemu začetku tako, da bi učenec še vedno lahko bil doma vsaj ob 16:00. Zgledujemo se lahko po severnejših državah (npr Finska).

    Preberite si kakšen članek o tem. Npr: jcsm.aasm.org/viewabstract.aspx

  • A AKM

    Predlog, da se začetek pouka zamakne se mi ne zdi ravno optimlalen. Menim, da je bioritem nekaj kar se moramo zavedati, vendar ob pravilnem usklajevanju šolskih obvezosti in prostega časa je mogoče doseči, da najtniki niso ˝utrujeni˝ oziroma, da vsaj bolje razporedijo svoj prosti čas. Namreč, ko bodo soočeni z opravljanjem obveznosti na fakulteti in morda bolj intenzivno (kot sicer saj v srednji šoli pouk poteka vsak dan in razen za vikend ni veliko časa za opravljanje študentskega dela) tudi delali razna študentska dela menim, da se jim bo težje nazaj privaditi na prejšnji urnik, ki sicer tudi velja. Vsak posameznik ima drugačen bioritem, zato je najbolje da vsak pri sebi ugotovi ob katerih dneva se mu je bolje učiti, počivati, izkoristiti prosti čas. Če bi se pouk prestavail in se začel kasnje kot sicer, bi to vplivalo na tiste, ki imajo različne obšolske dejavnosti, katerih se morda ne bi mogli udeležiti ali pa bi domov prav tako hodili pozno in pravzaprav neke razlike ne bi bilo.

  • A AKM
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • x xing

    Že tako ali tako domov prihajamo ob 17h. Če bi prestavili na kasnejšo uro bi si dijaki le jedli in spali doma, za učenje in prosti čas pa ne bi imeli časa.

    • m mateja123

      Strinjam se z vašim komentarjem. Posebno se bi zamik poznal sedaj v zimskem času, ko je ob 17h že tema in dijakom od dneva praktično ne bi ostalo nič. Menim, da se pouk sedaj ne začne tako zgodaj, da bi imeli z ustajanjem dijaki kakšne probleme.

  • m minek73

    Ker se pri nas po šolskem pouku dan še nadaljuje, ne vem kam potem to prestaviti? Proti.