Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Grafiti

5732 OGLEDOV 30 KOMENTARJEV

V Ljubljani se grafitarji ne omejujejo in rišejo povsod: po fasadah hiš, prometnih znakih, izložbah, oknih, stopnicah, ograjah, grafite rišejo celo na tlake in drevesa. Za pisanje ali risanje po zidovih, ograjah in drugih javno dostopnih krajih je predvidena kazen 200 evrov.

"Mestna občina Ljubljana poudarja, da se zaveda kulturnega pomena ulične in urbane umetnosti. Zato so leta 2011 v sodelovanju s predstavniki grafitarjev izbrali 13 lokacij, na katerih je grafitiranje dovoljeno. Toda vsak grafit zunaj teh območij vidijo kot vandalizem, do katerega »velja ničelna stopnja tolerance«. ... 188.077,70 evra je MOL porabila za odstranjevanje grafitov od leta 2011 ... 18.934 m2 površine je bilo očiščene v tem času" www.delo.si/novice/ljubljana/dokler-to-tolerira-celotno-mesto-ne-bo-ni...

Grafiti niso samo v našem glavnem mestu, so tudi v drugih mestih.

Predlagam vladi, da ustrezno ministrstvo pripravi novo zakonodajo o vandalizmu in risanju grafitov na nedovoljenih krajih.

22 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR dan 51 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 10. 2017

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Področje grafitov urejata Zakon o varstvu javnega reda in miru (Uradni list RS, št. 70/06; ZJRM-1) in Kazenski zakonik (Uradni list RS, št. 50/12 – uradno prečiščeno besedilo, 6/16 – popr., 54/15, 38/16 in 27/17; KZ-1).

V 13. členu ZJRM-1 je določeno, da: »kdor piše ali riše po zidovih, ograjah ali drugih javno dostopnih krajih, razen krajih, kjer je to dovoljeno, se kaznuje z globo 208,65 eura«. Kaznivo dejanje Poškodovanje tuje stvari pa stori, kdor tujo stvar poškoduje, uniči ali napravi neuporabno, pri čemer se storilec kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do dveh let (prvi odstavek 220. člena KZ-1). Drugi odstavek tega člena opredeljuje kvalificirano obliko s predpisano ustrezno višjo kaznijo. Pregon za dejanje iz prvega odstavka se začne na predlog oškodovanca.

V tem okviru je potrebno poudariti, da je policija zoper osebe, ki so storile tovrstni prekršek v letu 2016 uvedla 19 postopkov, v letu 2017 pa je do meseca septembra obravnavala 21 oseb. V letu 2016 je bilo obravnavanih 21 kaznivih dejanj Poškodovanje tuje stvari, v letu 2017 pa 38.

V zvezi z omenjenim predlogom, ki je bil poslan na portal predlagam.vladi.si, smo mnenja, da na tem področju niso potrebne spremembe zakonodaje oziroma sam predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Priloge:

Komentarji




  • F Ferenc

    vecer.com/maribor/aktualno/foto-zakaj-so-policisti-oglobili-mladega-avstrijskega-umetnika-v-podhodu-city-10377266

    V nadaljevanju preberite:

    - Primer Dunajčana z umetniškim imenom Trust, ki ga je zaradi grafitiranja v podhodu pod Titovo cesto oglobila policija, odpira več vprašanj.

    - Kaj je presenetilo mladega umetnika iz Avstrije?

    - Kaj se ob tem primeru sprašuje Tanja Cvitko, kulturnica in vodnica po grafitarskih poteh Maribora?

    - Kje so v Mariboru legalizirane lokacije za grafitiranje?

    - Kdaj bo občina sprejela strategijo za ravnanje z grafiti?

  • F Ferenc

    www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/srbi-v-kopru-v-soku-cesa-takega-generacije-zivece-v-sloveniji-se-niso-dozivele/

     

    Na mariborski dogodek se je odzvala tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je poudarila, da sovraštvo v naši družbi nima prostora, omenjeni napisi pa so po njenih navedbah nizkoten izraz nestrpnosti, poniževanja in skrb vzbujajoč odraz naraščajoče netolerantnosti v družbi.

  • F Ferenc

    www.rtvslo.si/crna-kronika/zaljiv-grafit-na-procelju-koprske-stolne-cerkve/733317

     

    Koprska stolna cerkev je bila v noči na torek žrtev vandalov, ki so na njeno pročelje napisali žaljiv zapis. Motiv za dejanje še ni znan, zadevo pa preiskuje policija.

  • F Ferenc

    www.nadlani.si/novice/nekdaj-ponos-danes-pa-zanemarjena-in-umazana/

     

    LJUBLJANA – Mesto, ki je nekoč veljalo za ponos Slovencev, danes buri duhove s svojo podobo. Umazane ulice, propadajoče stavbe, grafiti – je to res odsev prestolnice ali zgolj trenutni kaos, ki ga je mogoče urediti?

     

    Grafiti: umetnost ali vandalizem?

     

    Ljubljana je nekoč skušala legalizirati ulično umetnost z določenimi grafitarskimi prostori, vendar se zdi, da se je stvar izmaknila nadzoru. Namesto nekaj premišljenih umetniških del danes mesto prekrivajo neurejene čačke. »Trubarjeva naj bi bila sinonim za urbano subkulturo, danes pa kaže na popolno neorganiziranost,« ugotavlja eden od prebivalcev. Vir: družbeno omrežje.

     

    Seveda bi lahko rekli, da grafiti mestu dodajajo določeno surovost, pristnost – morda celo uporniški duh. Toda mejo med umetnostjo in vandalizmom pogosto določa kontekst. In ko grafiti prekrivajo zgodovinske fasade ali spomenike, težko govorimo o estetski vrednosti.

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    vecer.com/maribor/aktualno/glavni-trg-obcina-mora-znova-odstranjevati-grafite-10207560

     

    Prenovljeni Glavni trg je očitno privlačen za grafitiranje. Občina opozarja: to je nedopustno uničevanje skupne lastnine in kaznivo dejanje.

     

    Kmalu seznam spornih grafitov

    Prejšnji mesec je župan imenoval delovno skupino, ki naj bi povezala različne deležnike, ustvarjalce in strokovno javnost za strateški pristop mesta h grafitiranju. "Ambicija delovne skupine je predvsem, da bi se vizualna moč grafitov uporabila za izboljšanje mesta," z občine sporočajo, da želijo sovražne grafite denimo spreminjati v pozitivne in jih na ta način odstraniti. Popis žaljivih in sovražnih grafitov bodo do 15. avgusta opravili prostovoljci Mladinskega kulturnega centra (MKC) Maribor v okviru projekta Maribor skozi rožnata očala. Neprimerne vsebine na občinskih stavbah bo MOM odstranila, lastnike zasebnih nepremičnin pa pozvala, naj to storijo tudi oni. "Interes MOM je, da se tudi na stavbah, ki niso v občinski lasti, razvija kultura grafitiranja in da se grafitarje napotuje na ustvarjanje na tistih stenah, kjer je to zaželeno," še poudarjajo.

     

    Na MOM še pojasnjujejo, da odstranjevanje manjših grafitov ne pomeni večjih stroškov, več pa je treba odšteti pri večjih grafitih in na zgradbah pod spomeniškim varstvom. To delo opravljata občinska materialno-tehnična služba in Snaga. Za letošnje čiščenje denimo podhoda Rotovž so zunanjemu izvajalcu odšteli 146 evrov, materialno-tehnična služba občine pa je nato podhod v manjšem obsegu prebarvala še sama s polovičnimi stroški. Snaga za uro odstranjevanja grafita računa 42 evrov.

     

  • F Ferenc
  • z zamislit
    Komentar je izbrisal moderator.
    Razlog: komentar v tujem jeziku
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc

    Grafiti v Ljubljani

    Prijavljeno: 24. marec 2024

    Objavljeno: 25. marec 2024

    Četrtna skupnost: CENTER

    Meščani vas na različne načine že dlje časa opozarjamo na vse večjo onesnaženost mesta z grafiti. S tem je povzročena škoda tako na javnih kot naših zasebnih površinah. Zakaj nam ne prisluhnete in ne napravite strategije spopadanja s problemom, če vam meščani sporočamo, da v z grafiti popackanem mestu ne želimo živeti? Zakaj ignorirate problem in naša opozorila? Vsakokrat, ko opozorimo na onesnaženost z grafiti, prejmemo le generičen PR odgovor. Prosimo vas za odločno ukrepanje proti grafitom!

    Odgovor pripravil : Oddelek za gospodarske dejavnosti in promet

    Odgovorjeno: 03. april 2024

    Spoštovani!

    Zahvaljujemo se Vam za poslano pobudo. Zavedamo se problematike grafitiranja na javnih in zasebnih površinah, dodatno pa pojasnjujemo naslednje: V okviru OGDP kot nosilca izvajanja javnih lokalnih gospodarskih služb odstranjujemo grafite s sovražno vsebino ter nedostojne in žaljive grafite iz javnih prometnih površin ter upravnih objektov v lasti Mestne občine Ljubljana, predvsem iz območja Centra (zaradi velike koncentracije teh grafitov prav v navedenem območju). Za vzdrževanje zasebne lastnine (fasad oziroma pročelij) je kakor povedano v predhodnih odgovorih na navedeno problematiko, odgovoren lastnik ozirom upravnik večstanovanjskega objekta skladno z republiško zakonodajo. Spričo navedenega v okviru matičnega Oddelka (OGDP MU MOL) ne posedujemo ustreznih vzvodov delovanja proti grafitom.

    Prijazen pozdrav.

    Mestna občina Ljubljana

    Mestna uprava

    Oddelek za gospodarske dejavnosti in promet

    Trg mladinskih delovnih brigad 7, 1000 Ljubljana

  • F Ferenc

    n1info.si/novice/slovenija/mazac-cez-banksyja-v-ljubljani-naredil-zmazek/

    “Mazač” čez Banksyja v Ljubljani naredil zmazek

    Vandali so konec tedna uničili izložbo galerije, v kateri je na ogled velika Banksyjeva razstava v Ljubljani. V galeriji niso začudeni, saj grafitarji povsod po svetu uničujejo in preslikavajo dela drug drugemu. A kot so sporočili iz Agencije Kiosk, v tem primeru ni šlo za grafitarje, ki bi imeli kaj povedati ali bi naredili kakšno novo umetnino.

    To je po besedah kustosa razstave Davida Rjazanceva napravil “mazač, ki je čez Banksyja napisal svoje ime”. “To se imenuje tagging in če lahko sploh rečemo, da obstaja neka lestvica kvalitete grafitov, spada tagging na absolutno dno te lestvice. Nekateri umetniki so sicer tudi tagging povzdignili na višji nivo, celo kaligrafijo. Nas pa je na žalost obiskal navaden vandal in naredil zmazek brez kakršnekoli umetniške vrednosti ali sporočilnosti,” je ob dejanju izjavil kustos.

  • F Ferenc

    "Ljubezen do grafitov me vrača k sociologiji. Predvidevam, da je tudi v Sloveniji tako; ljudje rišejo grafite in jih zato vsi preganjajo. Ustvari se grafit, jezna je policija, jezni so politiki in jezni so mediji, a na koncu se grafiti vedno znova pojavijo. So nekakšna mogočna sila v skupnosti, v Avstraliji so na primer poskusili najrazličnejše prijeme, da bi jih preprečili, a jim ni uspelo. Kako lahko to pojasnimo s psihološke perspektive? V skupnosti imamo moč, ki je svetovna, veliko mest na svetu ima svoje grafite. To nekaj pove, ne gre le za skupine zmešanih otrok, ki ponoči tekajo po soseski s spreji, to je potreba v družbi. In to izredno močna, saj je pravzaprav neuničljiva. To me navdušuje, doslej so grafitarstvo zatirali, mogoče bi namesto zatiranja raje prisluhnili, kaj ti ljudje govorijo. Kaj družba sporoča, če je v njej skupina, ki to počne? Zdi se mi, da se v Avstraliji začenja razumevanje spreminjati, širša javnost grafite laže sprejema, postaja jim naklonjena, govori se celo o ulični umetnosti! Mesta so vedno bolj okrašena z njihovimi fantastičnimi slikami. In vse zastonj! To mi je všeč, niso več problem, počasi začenjajo biti slišani.« (Mladina, 22, 3. 6. 2016, Marcel Štefančič – GRAFITI, Banksy)

  • Ikona uporabnika dan dan

    Fasade hiš porisane s čačkami Sloveniji niso v ponos, če želimo biti uspešna turistična dežela. Od turistov pa država dobi precej denarja.

     

    "V Ljubljani lahko naenkrat prespi okoli devet tisoč gostov. V primerjavi z letom 2008 se je v slovenski prestolnici število hotelov povečalo za 78 odstotkov, število ležišč pa za 40 odstotkov. Kljub povečanju turističnih zmogljivosti imajo številni ljubljanski hoteli zasedenost višjo od 90 odstotkov. ... Ne le Ljubljana, slovenski turizem cveti po vsej državi. Letošnje prvo polletje je bilo s turističnega vidika najuspešnejše po osamosvojitvi." siol.net/posel&

     

    "Presenetljivo koliko grafitov ima inteligentno sporočilo in kako hitro je lahko navaden grafit prava umetniška mojstrovina. Obstajajo pa grafiti, ki so ali neprimerne vsebine, torej žaljivi, ali skrunijo spomenike, stavbe, pročelja ali pa so preprosto skropucala, ki niso vredna besede GRAFITI." dronyx.wordpress.com/2007/02/22/slovenski&

  • z znalček

    Singapur ima zelo učinkoviti zakon. Za grafite je predviden zapor in nekaj udarcev s palico. Ne najbolj humano, ampak učinkovito.

  • F Ferenc

    Skupina Zek Crew in klan 1107 sta že dobrih 15 let glavna akterja grafitarske subkulture v mestu Ljubljana. Dokler grafite tolerira mesto, ne bo nič bolje.

    131.000 €, ki jih je za obdobje dveh let MO Ljubljana namenila »problemu« grafitiranja (op. Okvirni sporazum o odstranjevanju grafitov s podjedjem Sisapi in Snago), bi lahko bilo uporabljeno za bolj koristne zadeve kot pa za odstranjevanje grafitov.

    Število ukrepov Policije in Mestnega redarstva še zdaleč ne odseva realnega stanja na terenu. Seveda nadzorujejo, v okviru kadrovskih zmožnosti in veljavne zakonodaje na področju videonadzora javnih površin, ki »ima precej omejitev«, ampak postavlja se mi bolj vprašanje kako, kje in kdaj?

    Do manj grafitov tudi z izobraževanjem mladih.

     

  • I Ivan Peter Benko

    Lepša je stena porisana s solidnim grafitom kakor pastelne stene

    • Ikona uporabnika dan dan

      @Ivan Peter Benko: "Lepša je stena porisana s solidnim grafitom kakor pastelne stene"

       

      Na nedovoljenih krajih je skoraj nemogoče narisati solidni grafit, ker ima grafitar za risanje na razpolago zelo kratek čas in še pod stresom je, da ga ujamejo in kaznujejo. V tujini je kazen lahko tudi zapor.

       

      "Vixen je grafite, ki krasijo ljubljanske ulice, začela risati pred leti. Takrat je bila bojda edina punca med grafitarji. Še danes grafitarstvo velja za moško domeno, le peščica je grafitark. ... Vixen je imela doslej srečo. V Sloveniji je policija še ni dobila na delu. Manj sreče je imela v tujini. Zasačili so jo v Parizu, a se je izmazala in jo odnesla zgolj s kaznijo, v Amsterdamu pa jo čaka sodni proces zaradi grafitiranja. Če jo bodo obsodili, ji grozi nekajmesečna zaporna kazen." vir: dnevnik.si

    • I Ivan Peter Benko

      S komentarjem sem želel vzpodbuditi organizirani pristop h krasitvi objektov z grafiti. Krajevno organizirana volja lastnikov se javno objavi kot vabilo na natečaj. Izvajalci predložijo skice izvedbene zamisli, na osnovi katere se izbere izvajalca/e. Takšni grafiti bi bili povsem legalni, brez bojazni za pregon.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota
    • 5 5r

      Ja, lepa prispodoba. Ampak problem so grafiti, ker nimajo ustreznega dovoljenja in tudi za oglasni prostor ne plačujejo. Kaj pa sporočajo in zakaj ravno na tistem mestu, pa tudi malo koga briga!

  • 5 5r

    Saj kot ste omenili je globa 200 eur. A če ni nadzora je tudi 5000 eur globe brez veze.

    • Ikona uporabnika dan dan

      @5r: " ... če ni nadzora je tudi 5000 eur globe brez veze."

       

      Na linku, ki sem ga navedel, so zapisali: "Policija in ljubljansko mestno redarstvo sta od leta 2010 skupaj oglobila 64 grafitarjev v središču Ljubljane"

       

      Nadzor torej je, ker nekaj grafitarjev so ujeli. Je pa nadzor prešibek, zato sem predlagal novo zakonodajo o risanju grafitov na nedovoljenih krajih.

    • D DavidS

      In kakšna bi naj bila nova zakonodaja?

      Obstaja kak konkreten predlog, ali gre zgolj za konceptualno "nekaj je treba narediti" zadevo?

    • Ikona uporabnika dan dan

      @DavidS: "In kakšna bi naj bila nova zakonodaja?"

       

      V svetu nedvomno že obstajajo zakoni o risanju grafitov na nedovoljenih krajih, ki bolj učinkovito zatrejo takšno protizakonito početje in to bolj, kot ga naš zakon.

       

      Skupina strokovnjakov na ustreznem ministrstvu naj pregleda te zakone in dobre rešitve predlaga za dopolnitev naše zakonodaje s tega področja.

    • F Ferenc

      REŠEVANJE PROBLEMATIKE GRAFITIRANJA V LJUBLJANI

      Nina Goršič, Lavra Horvat, Davor Repec, Tadej Štruc, Klemen Vončina in Anže Zaletel

       

      Menijo, da grafitiranje predstavlja resno problematiko na področju Mestne občine Ljubljana zato so predstavljene rešitve toliko bolj pomembne pri zagotavljanju čistega mestnega jedra brez grafitov.

       

      Grafitiranje, kot oblika vandalizma s katerim posamezniki uničujejo mestno infrastrukturo v Ljubljani, je problematika s katero se srečuje MOL. Da je umetniško izražanje še kako dobrodošlo, pričajo navedbe na spletnih straneh MOL, kjer opazijo da je na področju Ljubljane postavljenih kar 13 zidov namenjenih ustvarjanju in izražanju lastnih mnenj (Novo urejanje grafitiranja v MOL, 2011). Sporni so predvsem grafiti, ki negativno vplivajo na izgled mesta, ki uničujejo nepremičnine in ki izražajo kakršna koli negativna mnenja. V prispevku so tako želeli analizirati dejansko stanje na področju spornega grafitiranja v mestni občini Ljubljana in opazili, da so kritične predvsem tri lokacije, glavna železniška postaja, osnovne šole in kulturni spomeniki. Prispevek so pripravili v skladu s SARA modelom, kjer so po posameznih fazah opisali omenjeno problematiko, cilj pa je bil najti ustrezno rešitev s katero bi pripomogli k izboljšanju stanja. Eno od vodil tekom pisanja prispevka je bilo, da o možnih rešitvah razmišljamo čim bolj široko, da bi se problematike lotili na vseh nivojih. Pregledali so dobre prakse, ki se jih že uporablja tako doma kot v tujini ter v nadaljevanju predstavili popolnoma aplikativne ukrepe za preprečevanje nastanka novih in odstranjevanje že obstoječih grafitov, to je vključevanje skupnosti v boj zoper grafitiranje, peskanje s sodo in uporaba hidrofobnih premazov. Peskanje s sodo omogoča odstranitev že obstoječih grafitov, hidrofobni premazi pa kasneje pripomorejo, da nanos novih grafitov ne obstoji. Ker se zavedajo, da je pomemben del obvladovanja določenega problema tudi preventivna dejavnost so predlagali projekt, ki bi bil osredotočen na ozaveščanje mlade populacije, torej na 16

      osnovnošolce. Na ta način bi morda marsikaterega otroka odvrnili od deviantnih ravnanj, predstavili pa bi jim tudi možnosti za neoporečno umetniško izražanje na za to namenjenih objektih. Zavedajo se, da se tako kot vseh ostalih problemov v družbi tudi grafitiranja ne da odpraviti v celoti, vendar pa bi lahko s primernimi ukrepi in pravim pristopom trenutno stanje zagotovo občutno izboljšali. Menijo, da je najboljši način zoper sporno grafitiranje ozaveščanje mlade populacije, kateri bi na zanimiv in izobraževalen način poskušali pojasniti zakaj je pomembno, da se grafitiranja lotimo na za to primernih mestih in da z ravnanji ne škodujemo mestu. Način, ki bi bil primeren za izvedbo bi bil usmerjen na dejanski prikaz grafitiranja, kjer bi otroci lahko sami ustvarjali grafite, prikazal pa bi se jim tudi težaven način njihove odstranitve. Da bi dogodek popestrili, bi pri izvedbi projekta poskušali sodelovati društvom ŠKL, kar bi omogočilo lažjo in za otroke veliko bolj zanimivo izvedbo, saj bi v projektu sodelovale tudi maskote. Prav tako pa menijo, da je ena izmed rešitev tudi uporaba sode in hidrofobnih premazov. Na ta način, bi pripomogli k izboljšanju dejanskega stanja saj bi vse obstoječe sporne grafite odstranili in mesta premazali z hidrofobnimi premazi. Zavedajo se, da bi bili začetni stroški visoki, toda pomembno je dejstvo, da bi bili vsi naslednji stroški odprave grafitov veliko nižji, prav tako pa bi bil način kasnejše odprave grafitov za MOL lažji.