označevanje datuma uporabe jajc
Jajca so živila, ki se največ uporabljajo v prehrani. Res je, da se kontrolira jajca, da niso zastrupljena, salmonelo itd...
Na embalaži je vedno označen rok uporabe. Ampak ve se, da na embalažah, kjer piše sveža jajca, ni datuma, kdaj so bila jajca znesena. Zato se največkrat kupi jajca, ki so sicer še užitna formalno, saj se še ne zastrupiš in ne smrdijo skozi pokrov in nestrupena, ampak se rumenjaki zlijejo, ker je na etiketah napačen datum oz. rok. Velja splošno pravilo, če se rumenjaki zlijejo je jajce staro in preslabo za uporabo, saj ni potrebno čakati, da smrdi.
Predlagam, da se na embalažah, in jajcih (kjer je so neke številke običajno, ne vem celo davčne ali katere...) natisne datum pridelave oz. datum, dan, ko je bilo jajce zneseno.Potem naj kupec oceni kaj bo kupil, tako se pa nikoli ne ve. velikokrat ko je pečeno, preprosto je odurnega okusa.
Jajca se običajno prodajajo v embalaži. Jo bomo odpirali in pregledovali datume pred nakupom? Sicer pa se rumenjak razlije tudi pri svežem jajcu, če ga preveč energično razbiješ.
Nepotreben predlog, ker je datum že naveden.
V trgovinaš imaš dve skrajnosti. Jajca v hladilniku (špar ....) kar je bolje kot na jajca na 25 stopinj (merkator). Dvomim da je rok uporabe jajc ki so na 25 stopinjah tako dolg kot ga navajajo na škatli.
Po zakonodaji je za jajca rok uporabe 28 dni od dneva, ko jih kokoši znesejo. Shranjevali naj bi jih na hladnem (manj kot 16°C), a ne v hladilniku. Tako shranjena jajca naj bi ohranila kakovost in svežino do konca roka uporabe. Nekateri proizvajalci priporočajo, da jajca po nakupu v originalni embalaži shranimo v hladilniku, večina pa priporoča, da jih moramo shranjevati na hladnem.
Tako potrošniki že sedaj lahko vedo, ali so jajca tik pred iztekom roka uporabe (in so npr. stara že 3 tedne), ali pa je do roka uporabe še nekaj tednov (in so jajca relativno sveža).
Če sedaj prihaja do primerov, ko je na etiketah datum napačen, potem to ničesar ne spremeni - prihajalo bi do primerov, ko sta na etiketah napačna oba datuma. Prav tako tudi datum na jajcu.
Na lupinah jajc so oznake, ki so tam, da omogočijo sledljivost proizvajalca. Podatka o datumu pa v oznaki ni. Prav tako v oznaki ni davčnih številk.
Če imate z nekimi jajci težave, se obrnite na prodajalca, še bolje pa kar na pristojno inšpekcijo.
Nekaj več informacij na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije:
www.zps.si/index.php/hrana&
To bi bilo uporabno in pošteno do potrošnikov, zato podpiram tak predlog.
Se strinjam.