Vojaški rok
Veliko je bilo govora zadnje čase o vojaškem roku. Pa naj napišem predlog.
mislim da bi bilo prav, da bi vsi imeli znanje in veščine sposobnosti preživetja v izrednih razmerah. To bi morala biti tudi naša pravica. Trenutno število pripadnikov slovenske vojske je okoli 7900.Aktivnih vojakov kot vojakov pa okoli 3500.
Predlagam, da bi vsako leto okoli 30% najsposobnejših fantov glede na kombinacijo njihovih športnih in geografsko-matematičnih dosežkov po končanju srednje šole, predvidoma med 17. in 20. letom, bilo vključeno v 6-mesečno služenje obveznega vojaškega roka. To bi torej poleg poklicne vojske in zdajšnje rezerve (zdajšnjo rezervo bi se ukinilo) pomenilo še okoli 2800-2900 fantov na generacijo, ki bi ob izrednih razmerah (seveda tisti, ki bi se najbolje izkazali) lahko bili vpoklicani za pomoč vojski.
In seveda vse. Ne razumem tega o "najbolj pametnih in atletskih"?! To pa ne more biti kriterij.
Brez punc! Kaj nekateri res ne razumete?
Sicer bi podaljšal rok na 12 mesecev.
Vendar je problem, ker naborniška komisija (psihiater) izloči skoraj 50% kot nesposobnih. To se je dogajalo preden smo uvedli profesionalno vojsko.
Strinjam se s tem predlogom, da bi se ponovno uvedlo obvezni vojaški rok po končani srednji šoli. Ker to bi bilo dobro in bi veliko pripomogli k osebnostnemu razvoju in da bi znali bolje poskrbeti sami za sebe. Predvsem pa bi se pri služenju vojaškega roka naučili discipline.
se ne strinjam. Naj se vsak sam odloči.
Mislim, da bi bilo služenje obveznega vojaškega roka smiselno s strani varnosti države, ter s strani pridobivanja potrebnih izkušenj za življenje. Danes je v naši državi veliko mladih sposobnih za služenje vojaškega roka. S tem bi pridobili tudi na boljšem zdravju mladih saj se v sklopu vojaškega roka odvija veliko ˝športnih˝ aktivnosti. Vojaški rok pa bi tudi poskrbel za večjo samostojnost mladih, saj bi se s služenjem mladi naučili poskrbeti sami zase.
Dobra praksa je tudi Švedska zato prilagam članek o služenju vojaškega roka v tej državi.
Članke: www.rtvslo.si/svet/svedska&
Menim, da bi bilo služenje vojaškega roka dobro tako za fante kot za državo. Ne stinjam pa se z delom predloga, kjer bi vojaški rok služili samo tisti, ki so dovolj pametni in atletsko sposobni. Kajti tako obravnavanje je dikriminatorno in ni v skladu s ČTPS, da so vsi enako obravnavani =)
Sem za uvedbo vojaškega roka. Za fante naj bi bila obvezna, punce pa naj bi imele možnost se pridružit, če bi si sama tako želela. Tako bi pridobila država, kot tudi oseba, ki bi vojaški rok opravljala.
Če obvezno, tudi za ženske. .
Menim, da bi bila potrebna ponovna uvedba služenja vojaškega roka ampak za vse ne samo za posamezne osebe. Pa tudi ženske bi lahko šle ne samo moški. Današnja mladina je potrebna discipline, ki bi jo tam zagotovo dobili.
Mislim, da je ponovna uvedba vojaškega roka v takšnem času preveč, saj verjamem v svobodo vsakega človeka in pravica do uporabe lastne presoje ali bo odšel v vojsko ali ne. Poleg tega, kot je že v ostalih komentarjih napisano; če je vojska, je vojska za vse!
Menim, da je služenje 6 mesečno služenje vojaškega roka enostavno predolgo obdobje. Današnja mladina je prelena in preveč strahopetna za opravljanje vojašekga roka ( seveda ne vsi). Vsekakor pa menim, da bi morala vsaka odrasla oseba (18+) vsaj na 3 mesečno služenje vojaškega roka, vsaj za pridobitev znanja kako ravnati v primeru vojne.
Sem za ponovno uvedbo obveznega vojaškega roka. Seveda bi to moralo biti po končani srednji šoli. Saj se mi zdi, da veliko fantov nima nekih delovnih navad in menim, da bi jih s služenjem vojaškega roka mogoče pridobili vsaj malo.
Predlagam ponovno uvedbo služenja vojaškega roka. Menim, da vojaški rok ni dober samo kot služenje državi v izredih vojaških razmerah, vendar služenje vojaškega roka zelo pripomore k osebni rasti posameznika. Tam se posameznik nauči reda, discipline.
sem za ponovno uvedbo obvezne vojaščine - po švicarskem in avstrijskem vzorcu, a šele po končani srednji šoli ali gaksu. Torej nikakor pred 19 oz 25 letom starosti
Zakaj bi v današnjem času zapravljali denar v vojaške namene? Če Trump & co. stisnejo gumb, bo ves svet pogubljen. Potem pa hvala lepa za obvezno služenje vojaškega roka. Vojne danes niso več to, kar so bile nekoč.
Če že predlagate vojaški rok, predlagajte vojaški rok tudi za dekleta, ne samo za fante. Marsikatero dekle je bolj fizično sposobno, kot si predstavljate. Čemu tak seksizem?
Kaj pa diskriminacija?
Če je vojska, je vojska za vse.
OMG! 30% najsposobnejših fantov?! Se pravi, če spadam v to kategorijo bom kaznovan s služenjem vojaškega roka?!
Dobrodosel v Sloveniji, kjer je najvisja vrednota izenacevanje vseh. To pomeni, da moramo nesposobne financirati in jim kar najbolj pomagati, sposobne pa tolci po glavi, dokler ne nehajo strleti iz povprecja.
Back to the future of socialism pac.
benF86
Ne, to v večini ne pomeni kar ste napisali, temveč v večini pomeni, da se bolj zavedamo vrednosti človeka, kot ponekod drugje po svetu; vrednosti, ki so bolj v skladu z mednarodnimi človekovimi pravicami, ki naj bi jih imelo vsako človeško bitje. Seveda pa smo v praksi kljub temu še zdaleč od tega.
Sicer pa, če se vprašamo zakaj in česa je nekdo "nesposoben". Edini dejanski krivec za to je vzgoja oz. hkrati izobraževalni sistem. Pomeni, če družina in družba mladega človeka ne izobrazi do mere, da je družbi lahko z njegovim delom, sodelovanjem itn v korist pomeni, da družba ni opravila naloge. Zato mora nositi breme lastnega neuspeha, ki pa ga žal največkrat plačujejo najbolj revni namesto tisti, ki imajo največ moči v njihovih rokah.
Nadalje, če imate dva otroka in je eden bolj sposoben od drugega, ali daste sposobnemu več hrane in podpore kot manj sposobnemu, ali ravno obratno... Skratka manj sposobni vedno potrebujejo več družbene podpore, da lažje dohajajo bolj sposobne in da v družbi ne ustvarjajo prevelikih škodljivih razlik, ki lahko imajo posledice na celotno družbo. Seveda pa to ne pomeni, da ni podrebno več podpore vložiti tudi v segmente, kjer lahko tudi sposobni zadovoljivo razvijajo potenciale.
Poglavitno vprašanje ostaja - kaj je smisel in namen; ali da ustvarjamo kapitalistično družbo s spodbudami k vedno večjim presežkom, ki skozi kapital končajo v žepih posameznikov, medtem pa manj sposobne zanamarjamo in tako ustvarjamo vse večji prepad med enimi in drugimi, ali pa za dolgoročno delovanje družbe ustvarjamo razmere, v katerim bo čim manj drastičnih ekscesov, več skupne pripadnosti in občutka enakosti v tistem, kar nam je skupno neglede na individualno sposobnost posameznika. Namreč, če je cilj predvsem kapitalni razvoj in ne razvoj človeštva in človeštva kot celote, se seveda z lahkoto odločite za prvo možnost.
Anekdota
Da, to v 100% primerov pomeni to, kar sem napisal. Zavedanje vrednosti cloveka? Ha-ha-ha.
Sposobnost je razporejena po gaussovi krivulji, tako kot inteligentnost in vse ostalo. Vecina je povprecna, nekaj je podpovprecnih, nekaj je nadpovprecnih. Izobrazba lahko zadeve delno izboljsa, lahko pa jih ne. Nasa jih bolj slabo.
Pomoc manj sposobnim ni problematicna. Problematicno je, da se to dogaja tako, da se bolj sposobne zacne daviti se preden dejansko lahko svojo sposobnost zares izrazijo. Dajmo si ne delati utvar, da pri nas ima kdorkoli moznost razviti svoje potenciale do konca, ali da imamo kapitalisticno druzbo. Mi imamo kvecjemu karikaturo kapitalizma, ki so jo ustvarjali bivsi socialisti.
Razlike NISO slaba stvar. Mi imamo vecjo druzbeno enakost od npr. Svedske, pa imamo neprimerljivo nizji standard. Le zakaj? Ker so oni gradili svojo socialno politiko na podlagi kapitalizma, mi pa se slednjega otepamo kot hudic kriza.
Prepad nima veze. Razlike nimajo veze. Irelevantno je, ali ima najbogatejsi Slovenec milijarde, dokler ima najrevnejsi dovolj, da lahko normalno zivi. Ampak povprecen Slovenec raje vidi, da imamo vsi minimalca, samo da sosed nima vec, kot da ima on 2 tisocaka neto, sosed pa tri.
In zato smo, kjer smo, v riti.
Scufanpes, glej in se uci, v kaksni druzbi zivis - zmeraj imej v glavi, da te bodo, takoj ko zacnes strleti iz povprecja, udarili po glavi. Cimprej spravi svoje talente v tujino, kjer ti jih bodo pomagali razviti, nato pa v Slovenijo hodi samo se na dopust. Ali pa ce dobis moznost vleci tuj denar in ziveti v Sloveniji.
Biti odvisen od soSlovencev pa... Boj se tega, ce ne nameravas ostati sivo povprecje.
Po ustavi RS ima vsak človek pravico do mnenja in do izražanja svojega mnenja. In prav je tako.
PROTI!!!!
Katera budala bo sploh se dandanes delala? In v USTAVI RS, je prisilno delo kaznivo, tako da nehajte zdaj siliti ljudi v vojsko. Ce kdo zeli lahko gre prostovoljno sluziti ali ima celo placano, tako, da nehajte se zdaj pritozevati. V prihodnosti bo tudi delo prostovoljno ali placano, predvsem prostovoljno no.
Ti ne delaš niti prisilno niti prostovoljno, zato nimaš - vsaj moralne - pravice zadevno podučevati ... nikogar, pravzaprav.
haizenberg
Brezposelna oseba po ustavi ima pravico izražati mnenje, voliti itn. Moralno ima vsakdo pravico, ki živi v skupnosti in, ki se ga okoliščine tičejo, neglede na status zaposlitve.
SEM ABSOLUTNO PROTI!! Ne nasprotujem pa močnemu rezervnemu sestavu oz. mogoče v prihodnosti nekaj podobnega kot je nacionalna garda (v podporo poklicni vojski). Seveda oboje na prostovoljni bazi in proti primernemu plačilu.
Politiki ki propagirajo obvezno služenje vojaškega roka si nabirajo zgolj politične točke. Čez nekaj mesecev bodo propagirali zopet nekaj povsem drugega. Tista, da matere in dekleta predlagajo obvezno služenje vojaškega roka je pa le malce prehuda, iz trte izvita. Propagandna mašinerija!
Kogar zanima, kdor razmišlja o vojaškem poklicu pa naj se mu omogoči prostovoljno služenje, da vidi če je to primerna poklicna ali interesna izbira zanj, če je iz pravega testa.
Plenic in hrane v trgovinah ne dajo v zameno za ponos, pogum, čast... temveč za denar. Žena te konec meseca vpraša koliko € več boš pa prinesel ta mesec domov, ko si bil cel mesec odsoten, na terenu? Ali hodiš v službo, da ti mine čas ali da zaslužiš denar? Žalostno je, da je vojaški poklic za nekatere le izhod v sili, dokler ne najdejo kaj bolje plačanega.
Če se bo gospodarska situacija v državi popravila, bo osip v vojski še večji in bodo tkim. navadni vojaki hiteli delati v gospodarstvo. Danes tisti ob meji hitijo v Avstrijo. Imamo nekaj policistov kateri so dali odpoved in šli v Afriko delati kot varnostniki v rudnike zlata za 3.000 € mesečno. Enako je naredil moj mladi kolega in odšel v Afganistan kot najemnik - spremljevalno osebje (USA Army) za 3.000 € mesečno.
Ne vem ali nočejo razumeti ali je tako težko tem gospodom in gospem povedati, da so te plače prenizke (g. Papež, gen. direktor ZPIZ-a pove, da so lani bile povprečne starostne pokojnine manjše kot l. 2012 dasi so obljubljali, da do tega ne bo prišlo; ker so enostavno plače zaposlenih prenizke).
Pred časom mladi poročnik (diplomiral na West Pointu) odide iz vojske. Namesto svojih 900 € osnovne plače ima v novi službi 2.100 €.
Sicer pa imajo v naslednji vojni možnost preživetja zgolj tisti v jedrskih zakloniščih, z vso opremo in zalogami za nekaj mesecev življenja ločeno od zunanjega okolja (radiacija, radioaktivne padavine, toplotni udar...). Vse te dobronamerne zgodbe o tabornikih, skavtih (preživetju v naravi) so žal nesmiselne.
Tole zadnje ne drži edinole v primeru lokalnih/regionalnih vojn. Se pravi v primeru razpada EU in NATA.
Častim pivo za tale Vaš komentar! :)
Mislim, da je problem nekaterih naših politikov ta, da hitro padejo pod vpliv drugih, recimo tistih iz EU. Verjetno zato, ker sami nimajo dovolj razčiščenih pojmov, glede nekaterih okoliščin on vprašanj o človeku in človeštvu.
proti
Najbolj sposobne, ki bi se radi naprej izpopolnjevali na fakultetah in službah, bi poslali pospravljat postelje in plazit se po blatu.
Naj se dvignejo zahteve in posledično dvignejo plače vojakom, in bo tudi več vojakov. 700 eur, da se najprej vlačijo po blatu, potem pa nimajo kaj delat, je pa popolnoma brezveze, tako za potencialne vojake kot davkoplačevalce.
Geografsko-matematični dosežki???
zakaj pa samo fantje? če se borimo in v zakone zapovedujemo enakost spolov (ja enakost, ne enakopravnost) naj bo vojaščina za vse, moške in ženske nad 20 letom!
enákost -i ž (ā) lastnost, značilnost enakega: enakost gledišč o vprašanjih razorožitve; enakost ploščin; količinska, oblikovna enakost; popolna enakost zagovora obtoženih / napisati znak enakosti med enakima količinama // enakopravnost: enakost ljudi pred zakoni; politična enakost / svoboda, enakost, bratstvo geslo francoske revolucije ♪
(vir: bos.zrc&;
Ker nekateri pod besedico enakost očitno razumete samo enojajčne dvojčke.
Punce lahko prav tako komot gredo v paralelno institucijo, ki si z vojsko deli vecino programa. Ko pa gredo fantje trenirat borbeno-uporabne zadeve, takrat gredo punce trenirat kuhanje, pranje (na roke seveda), flikanje luknjastih oblek ipd. zenske stvari torej...
Ce ze sanjamo o tem, da morajo fantje iti v vojsko, punce pa ne, ker so punce, seveda...
Ni moških in ženskih stvari. So samo za neko področje primerni in neprimerni.
Se popolnoma strinjam - ampak moj komentar je bil namenjen bolj bezanju v seksizem ideje, da je nabor nekaj, kar se gremo samo za fante. Seveda cisto podpiram, da se zadevo prebesedi v "tisti, ki naredijo 100 sklec, v vojsko, ostali pa kuhat in prat".