18. 4. 2017
Odziv Ministrstva za pravosodje
Slovenska zakonodaja elektronskega spremljanja lokacije določene osebe v določenem času dneva ali noči in spremljanja njenega gibanja ne pozna. Elektronski nadzor se v državah, ki ga imajo, uporablja kot samostojna sankcija ali kot dodaten pogoj pri sankcijah, ki se izvršujejo zunaj zapora (na primer hišni zapor) ali pri pogojni kazni. Lahko se uporablja tudi kot del izvrševanja zaporne kazni ali kot pogoj pri pogojnem odpustu. Ponekod poznajo tudi dodaten elektronski nadzor po prestani kazni.
Elektronski nadzor obsojencev in pripornikov po oceni Ministrstva za pravosodje ne dosega zadanih ciljev in nasprotuje ideji o rehabilitacijskem konceptu, saj ne temelji na zaupanju. Njegovi pozitivni učinki so v primerjavi z dejstvom, da se ljudi opremlja z elektronskimi napravami, ki iz njih naredijo objekt prava in sistema in se jim ne nudi ustreznega človeškega stika, zanemarljivi. Pri uvajanju novih elektronskih nadzorovalnih sistemov je tako treba biti, tudi v luči kritik obstoječih nadzorovalnih sistemov, izredno previden.
Slovenska zakonodaja na drugi strani že predvideva alternativne načine izvršitve kazni zapora. V skladu z 86. členom Kazenskega zakonika (KZ-1) se tako lahko kazen zapora izvršuje na način, da obsojenec med prestajanjem kazni zapora še naprej dela ali se izobražuje in prebiva doma, razen v prostih dneh, praviloma ob koncu tedna, ko mora biti v zavodu (vikend zapor) ali na način, da obsojenec namesto kazni zapora opravi v obdobju največ dveh let od izvršljivosti sodbe delo v splošno korist ali s hišnim zaporom. Navedeni načini izvršitve kazni zapora privedejo do manjše zasedenosti zavodov za prestajanje kazni zapora in hkrati pripomorejo k uspešni resocializaciji in reintegraciji obsojencev, saj ima kaznovana oseba možnost obdržati službo ter ohraniti stike z družino. Močne socialne vezi predstavljajo ključen element uspešnega procesa reintegracije, saj so to hkrati dejavniki, ki zmanjšujejo verjetnost ponovne storitve kaznivega dejanja.
Ministrstvo za pravosodje nadalje pojasnjuje, da je bil v letu 2015 povprečni dnevni strošek na zaprto osebo 62 evrov. V ta znesek so vključeni vsi stroški zaporskega sistema, od prehrane, zdravstvenega varstva, investicij ter plač zaposlenih. Uvedba elektronskega nadzora v Republiki Sloveniji bi tako zmanjšala stroške oskrbnega dne v zavodih zgolj v primeru, če bi z njegovo uvedbo kakšen obstoječi zapor ukinili, kar pa ni namen uvedbe elektronskega nadzora kot načina izvršitve kazni zapora.
Glede na vse navedeno Ministrstvo za pravosodje ugotavlja, da je posredovan predlog neutemeljen, saj uvedba elektronskega nadzora ne bi znižala stroškov oskrbnega dne v posameznih zavodih, prav tako obstoječa zakonodajna ureditev že omogoča alternativne izvršitve kazni zapora, pri uvajanju elektronskih nadzorovalnih sistemov pa je glede na zgoraj navedeno potrebno postopati izredno previdno.
www.inst-krim.si/project/prepoved-priblizevanja/
predlagam.vladi.si/predlog/10662
Zapornik švercal migrante -
www.slovenskenovice.si/kronika/doma/clanek/zapornik-svercal-migrante-221515
Kriminalec, ki bo nameraval pobegniti lahko to stori na mnogo različnih načinov in elektronsko sledenje je le odvečni strošek.
V filmu Disturbia (2007) je prikazano, da policija zelo hitro ujame zapornika, ki nosi elektronsko zapestnico okoli gležnja in po pomoti prekorači mejo področja, kjer se lahko giblje. Enako bi se zgodilo, če bi zapornik zapestnico prerezal in zbežal.
Podpiram predlog. Uporabljeni bi lahko bili za pogojne izpuste. Npr. da se moraš vsak drug dan javit svojemu policistu za pogojne izpuste in takoj vedo, če delaš neumnosti ali si kje, kjer ne bi smel biti. Osebo, ki se ji javljaš poznajo v ZDA kot Parole Officer.
Vse to drži in bo nekoč (če bodo stvari tekle v smeri čedalje večje revščine, družbenega razslojevanja, trenutka družbene klime....) nujno zlo. Mislim pa, da čim pozneje tem bolje. Zato sem glasoval proti.
Zaenkrat si pač še ne želimo družbene klime kot je v ZDA . Če pa družba sama ne ve kako naprej in ne pozna rešitev potem je pač vsak izgovor dober za še večjo represijo in še večji nadzor. Kdor spada v zapor naj bo tam, ostali pa "kuda kamo mili moji...".
Pogojni izpust pri katerem bi se moral vsak drugi dan javiti svojemu policistu nebi bil več pogojni izpust kot ga poznamo do zdaj (poznamo javljanje na policijski postaji, občasne kontrole na naslovu stalnega bivališča...). Sicer pa se mora vsak izpuščeni itak prijaviti na naslovu stalnega bivališča in verjemite da tudi policisti dobro opravljajo svoje delo. Pogojni izpust pomeni, da če v preizkusni dobi storiš k. d. pač še odslužiš staro kazen.
ZDA je v samem vrhu po številu zapornikov na svetu, pozna smrtno kazen... Ničesar od tega si ne želimo. In mislim, da nimajo ničesar kar bi bilo vredno posnemanja. Prav zares! Nasilje rodi nasilje.
Ves penalni sitem in probacijske službe pač morajo nekaj početi, da opravičijo svoj obstoj (tukaj ne govorim o Sloveniji). Potem ugotovimo, da je teorija svetolobna leta daleč od prakse in realnosti. Enako je z socialnimi službami (ki se utapljajo v birokraciji namesto, da bi se pogovarjali in reševali probleme).
Vse kar je predlagano bomo dočakali. Upam le, da čim pozneje. Se pa strinjam s organizacijo probacijske službe ( v vidu pomoči po prestani kazni), katere zametki mislim, da že nastajajo v okviru ministrstva za pravosodje.
Še nekaj! Moramo ločevati uživalce prepovedanih drog (sitne narkomane), ulične tatiče (po Charlesu Dickensu), tkim. prekrškarje od organiziranega kriminala - tihotapcev prepovedanih drog in njihovih šefov, trgovcev z orožjem na črnem spletu, trgovcev z belim blagom. Ampak njih tudi zapestnice težko ustavijo zgolj upočasnijo.
Sony Globokar: "... ZDA je v samem vrhu po številu zapornikov na svetu, pozna smrtno kazen... Ničesar od tega si ne želimo."
Ne želimo si tudi, da ima Slovenija prenatrpane zapore in da mora zaradi tega plačevati kazni, ker je izgubila tožbe na Evropskem sodišču za človekove pravice zaradi slabih razmer v teh zaporih.
V članku na rtvslo.si so lansko leto zapisali: "Zaradi razmer na Povšetovi pa je Slovenija morala po izgubljenih tožbah na Evropskem sodišču za človekove pravice zapornikom in pripornikom plačati skupaj že več kot 100 tisoč evrov odškodnin ... predvsem na Dobu pri Ljubljani, v Mariboru in Kopru je še zmeraj prepolno".
Elektronska zapestnica bo pripomogla k zmanjšanju prostorske stiske v slovenskih zaporih. V hišni zapor bo premeščen le tisti zapornik, ki bo za premestitev zaprosil in bo izpolnjeval ustrezne pogoje. Zapornik, ki bo prekršil pravila, ki veljajo za nošenje elektronske zapestnice, pa bo moral iti iz hišnega zapora nazaj v pravi zapor.
V redu, pa elektronsko zapestnico. Potem jo predlagam tudi za obsojence kateri zdravstveno niso sposobni prestajati kazni zapora. Imamo 2 zelo poznana! No, roko na srce, nista pa edina, še nekaj je takšnih, ki se že 10 let in več izmikajo prestajanju dosojenih zapornih kazni.
Saj pravim, če so res bolani naj bodo v hišnem zaporu oz. nosijo elektronsko zapestnico ali pa zaprosijo za pomilostitev.
Da nebo kdo rekel, da ne sledim duhu časa.