Plačevanje obeznega in dodatnega zavarovanja študentom
Predlagam,
da se uzakoni, da je delodajalec obvezen plažati obvezno in dodatno zavarovanje "študentu", prav tako kot tudi plačuje redno zaposlenemu.
Namreč nekateri delavci nadomeščajo redno zaposlene osebe in nimajo kritega obveznega in dodatnega zavarovanja, ampak si ga morajo plačevati sami.
Tu lahko pride do primera, ko oseba dela kot redno zaposlena, 8 ur vsak dan, od ponedeljka do petka, nima pravice do dopusta, bolniške, malice, prevoza na delo. Po zakonu si mora poleg vseh pravic, ki jih kot "študent" nima, plačati še obvezno zdravstveno zavarovanje in dodatno, če želi biti ustrezno zavarovana. Da ne bi prišlo do diskriminacije pri zaposlovanju, pa uvesti obvezno plačilo s strani delodajalca za vse starosti študentu, procentualno glede na število ur (torej tako obveznega kot dodatnega zavarovanja).
Ta zakon bi torej zaščitil osebe, v takšnih primerih.
Odgovor, da je študentsko delo namenjeno samo občasnemu delu, ni pravi odgovor, saj je inšpekcija na te področju povsem neaktivna.
Prosim za izboljšanje delovnih razmer mladih oziroma oseb, ki niso zaposlene ampak delajo "redno" prek študentskega servisa. Tako inšpekcija kot dodatni zakoni bi morali biti preventiva pred takšnimi primeri.
Da je zlorab veliko, je že neka fama, ki se ponavlja tako dolgo, dokler ji vsi ne verjamejo.
Obdavčitev študentskega dela je danes zelo visoka, bistveno višja, kot pred leti. Skupaj delodajalci plačajo 33,74 % dajatev + 22% ddv na dajatve.
Na drugi strani pa so manjše generacije študentov, ki imajo manj časa za delo, ker študij zahteva danes večjo (celodnevno) prisotnost, nabiranje točk... Zaslužki študentskega dela gredo v dohodnino, zato dvomim, da je veliko takih, ki svojo napotnico posojajjo okrog - lahko izgubijo socialne doklade, dodatno pa na te "posojene" napotnice težko dajo še pribitek za svojo uslugo, saj to pomeni, da bi bil strošek nekoga, ki uporablja to delo na črno, že blizu 50%.
Je pa zanimivo, kako se ves čas dreza v to študentsko delo, ki ga je zanemarljivo malo na trgu dela, namesto da bi se preganjalo delodajalce, ki dolga leta ne plačujejo prispevkov zaposlenim. Tu gre res za visoke zneske, državni FURS pa sporoča opeharjenim delavcem, da so sami tisti, ki morajo izterjati neplačane prispevke. Naj se tu pojavi kak predlog, ki bo imel bistveno višji finančni in družbeni učinek!
Predlog za 2. del tvojega posta: predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/8067
Najprej je treba ukiniti zlorabo študentskega dela. Imamo kup "študentov", ki so vpisani samo zaradi statusa, dejansko ne študirajo in zavzemajo delovno mesto normalno zaposlenemu, izobraževalna ustanova pa dobiva davkoplačevalski denar tudi za te navidezne študente.. Študent, ki normalno študira, ne more opravljati rednega osemurnega delavnika.
Zakaj so ljudje vpisani zaradi statusa? Mislis da ne zato, ker drugace ne dobijo sluzbe?
Če je inšpekcija povsem neaktivna potem je odgovor v aktivaciji inšekcije, ne pa v novi zakonodaji.
Če namreč inšpekcija že obstoječe ne nadzira, kakšen ima smisel uvajati novo, ki je prav tako ne bo nihče nadziral?
1. Zaposlen si dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačuje sam.
2. Študent, ki povprečno dela 4 ure na teden (10%), bi moral še vedno plačevati 90% obveznega zdravstvenega zavarovanja sam? Kako pa bi vedel, koliko mora plačati?
"Odgovor, da je študentsko delo namenjeno samo občasnemu delu, ni pravi odgovor, saj je **inšpekcija na te področju povsem neaktivna**. "
Če inšpekcija ne opravlja svojega dela, se lahko delodajalci izmislijo 101 način, kako študentu plačati čimmanj. Se pravi je to bistvo problema.