Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukrepi ob pojavu izrednih vremenskih razmer (brezdomci)

2617 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Predlagam vladi R Slovenije, da se ob napovedih izrednih vremenskih razmer (mraz pod -10 C) v vseh mestih odprejo ogrevani javni prostori (npr. športne dvorane, telovadnice O.Š. itd.), ki naj služijo kot zatočišče za brezdomce v času takšnih izrednih vremenskih razmer.

Zagotovi naj se vsaki osebi prostor za spanje, po možnosti odeja, varovanje javnega reda in miru s strani registriranih varnostnih služb ali civilne zaščite. Kot vemo je nasilje med brezdomci, narkomanija, preprodaja raznih substanc še vedno v dokajšnji meri siva cona zato je prisotnost varnostnikov nujna.

Vemo, da je npr. v Ljubljani, Mariboru..... veliko brezdomcev, ki prenočujejo kar na ulici, podhodih, kleteh, pod mostovi itd. Vsi nimajo postelje v zavetiščih. Število brezdomcev se stalno povečuje!

Brezdomcem se omogoči nočni počitek v ogrevanih prostorih od 20 ure zvečer pa do 8 ure zjutraj. Ko minejo izredne vremenske razmere se ti prostori vrnejo v prvotno stanje.

Na takšen način se ukrepa v ZDA, Zahodni Evropi... Pri nas se brezdomcev sicer spomnimo le ob novoletnem času (nabiranje političnih točk) potem pa so prepuščeni sami sebi in svoji (ne)iznajdljivosti.

25 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Sony Globokar 121 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


14. 3. 2017

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

V zvezi s predlogom vas seznanjamo, da posredovani predlog ne sodi v pristojnost našega ministrstva, saj je nameščanje oseb, ki so se znašli v stiski (brezdomci) v prvi vrsti pristojnost lokalnih skupnosti.

Ne glede na to, pa v okviru Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti skrbimo za mrežo socialnovarstvenih programov, ki nudijo različne oblike pomoči tako brezdomcem kot tudi drugim ranljivim skupinam. Tako je naše ministrstvo v letu 2016 sofinanciralo 13 programov namenjenih reševanju problematike brezdomstva, in sicer programe sprejemališč ali dnevnih centrov s terenskim delom, programe zavetišč s prenočitvenimi kapacitetami in programe nastanitvene stanovanjske podpore. Podoben obseg sofinanciranja bo tudi v letu 2017. Skupaj je MDDSZ v letu 2016 za te programa namenilo 1.164.207,00 EUR.

MDDSZ je v letu 2016 sofinanciralo programe v naslednjih dvanajstih zavetiščih in enemnastanitvenem programu, s skupno kapaciteto 269 ležišč.

  • Zavetišče v Ljubljani in Odprto zavetišče, izvajalec Center za socialno delo Ljubljana Center (42 mest)
  • Zavetišče za brezdomne Maribor, izvajalec Center za socialno delo Maribor (24 mest)
  • Zavetišče za brezdomce (odprto) v Mariboru, izvajalec Nadškofijska Karitas Maribor (40 mest)
  • Zavetišče v Celju, izvajalec Javni zavod Socio (25 mest)
  • Zavetišče za brezdomne oseb v Murski Soboti, izvajalec Mozaik, društvo za socialno vključenost (22 mest)
  • Zavetišče za brezdomce v Kranju, izvajalec Center za socialno delo Kranj (24 mest)
  • Zavetišče za brezdomne Kažun v Piranu, izvajalec Center za socialno delo Piran (12 mest)
  • Zavetišče za brezdomne Koper, izvajalec Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Koper (14 mest)
  • Zavetišče v Ljubljani in nastanitvena podpora Ljubljana, Miren, izvajalec Društvo prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote (19 mest)
  • Programi za brezdomce-Program nastanitve stanovanjske podpore, Javni zavod za šport, turizem, mladinske in socialne programe SPOTUR Slovenj Gradec (6 mest)
  • Zavetišče za brezdomce v Novi Gorici, izvajalec ŠENT- Slovensko združenje za duševno zdravje (10 mest)
  • Podpora pri nastanitvi - Hiša Malorca Ajdovščina, izvajalec Škofljska Karitas Koper (10 mest)
  • Individualizirana in celovita nastanitvena podpora brezdomnim ljudem, Društvo za pomoč in samopomoč brezdomcev - Kralji ulice (21 mest).
  • Poleg tega sta se v letu 2016 izvajala še dva programa za brezdomne uživalce drog, ki sta imela skupaj 31 ležišč in sicer v Ljubljani in Žalcu.

    MDDSZ programe za brezdomce zagotavlja z vsakoletnim javnim razpisom za sofinanciranje javnih in razvojnih socialnovarstvenih programov pri čemer je pri izvajanju programov zelo pomembna tudi vloga lokalnih skupnosti, še posebej pri zagotavljanju ustreznih prostorov in zagotavljanju finančnih sredstev za posredne stroške. V skladu z Resolucijo o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2013-2020 bo MDDSZ razpisovalo programe za brezdomce do zastavljenega cilj a, in sicer zagotoviti 20 dnevnih centrov in 18 zavetišč po celotni Sloveniji. Vsekakor bomo v prihodnjih nekaj letih v okviru proračunskih možnosti širili mrežo predvsem v regije, kjer takšnih programov še ni.

    Priloge:

    Komentarji