Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukrepi ob pojavu izrednih vremenskih razmer (brezdomci)

2662 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Predlagam vladi R Slovenije, da se ob napovedih izrednih vremenskih razmer (mraz pod -10 C) v vseh mestih odprejo ogrevani javni prostori (npr. športne dvorane, telovadnice O.Š. itd.), ki naj služijo kot zatočišče za brezdomce v času takšnih izrednih vremenskih razmer.

Zagotovi naj se vsaki osebi prostor za spanje, po možnosti odeja, varovanje javnega reda in miru s strani registriranih varnostnih služb ali civilne zaščite. Kot vemo je nasilje med brezdomci, narkomanija, preprodaja raznih substanc še vedno v dokajšnji meri siva cona zato je prisotnost varnostnikov nujna.

Vemo, da je npr. v Ljubljani, Mariboru..... veliko brezdomcev, ki prenočujejo kar na ulici, podhodih, kleteh, pod mostovi itd. Vsi nimajo postelje v zavetiščih. Število brezdomcev se stalno povečuje!

Brezdomcem se omogoči nočni počitek v ogrevanih prostorih od 20 ure zvečer pa do 8 ure zjutraj. Ko minejo izredne vremenske razmere se ti prostori vrnejo v prvotno stanje.

Na takšen način se ukrepa v ZDA, Zahodni Evropi... Pri nas se brezdomcev sicer spomnimo le ob novoletnem času (nabiranje političnih točk) potem pa so prepuščeni sami sebi in svoji (ne)iznajdljivosti.

25 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Sony Globokar 121 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


14. 3. 2017

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

V zvezi s predlogom vas seznanjamo, da posredovani predlog ne sodi v pristojnost našega ministrstva, saj je nameščanje oseb, ki so se znašli v stiski (brezdomci) v prvi vrsti pristojnost lokalnih skupnosti.

Ne glede na to, pa v okviru Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti skrbimo za mrežo socialnovarstvenih programov, ki nudijo različne oblike pomoči tako brezdomcem kot tudi drugim ranljivim skupinam. Tako je naše ministrstvo v letu 2016 sofinanciralo 13 programov namenjenih reševanju problematike brezdomstva, in sicer programe sprejemališč ali dnevnih centrov s terenskim delom, programe zavetišč s prenočitvenimi kapacitetami in programe nastanitvene stanovanjske podpore. Podoben obseg sofinanciranja bo tudi v letu 2017. Skupaj je MDDSZ v letu 2016 za te programa namenilo 1.164.207,00 EUR.

MDDSZ je v letu 2016 sofinanciralo programe v naslednjih dvanajstih zavetiščih in enemnastanitvenem programu, s skupno kapaciteto 269 ležišč.

  • Zavetišče v Ljubljani in Odprto zavetišče, izvajalec Center za socialno delo Ljubljana Center (42 mest)
  • Zavetišče za brezdomne Maribor, izvajalec Center za socialno delo Maribor (24 mest)
  • Zavetišče za brezdomce (odprto) v Mariboru, izvajalec Nadškofijska Karitas Maribor (40 mest)
  • Zavetišče v Celju, izvajalec Javni zavod Socio (25 mest)
  • Zavetišče za brezdomne oseb v Murski Soboti, izvajalec Mozaik, društvo za socialno vključenost (22 mest)
  • Zavetišče za brezdomce v Kranju, izvajalec Center za socialno delo Kranj (24 mest)
  • Zavetišče za brezdomne Kažun v Piranu, izvajalec Center za socialno delo Piran (12 mest)
  • Zavetišče za brezdomne Koper, izvajalec Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Koper (14 mest)
  • Zavetišče v Ljubljani in nastanitvena podpora Ljubljana, Miren, izvajalec Društvo prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote (19 mest)
  • Programi za brezdomce-Program nastanitve stanovanjske podpore, Javni zavod za šport, turizem, mladinske in socialne programe SPOTUR Slovenj Gradec (6 mest)
  • Zavetišče za brezdomce v Novi Gorici, izvajalec ŠENT- Slovensko združenje za duševno zdravje (10 mest)
  • Podpora pri nastanitvi - Hiša Malorca Ajdovščina, izvajalec Škofljska Karitas Koper (10 mest)
  • Individualizirana in celovita nastanitvena podpora brezdomnim ljudem, Društvo za pomoč in samopomoč brezdomcev - Kralji ulice (21 mest).
  • Poleg tega sta se v letu 2016 izvajala še dva programa za brezdomne uživalce drog, ki sta imela skupaj 31 ležišč in sicer v Ljubljani in Žalcu.

    MDDSZ programe za brezdomce zagotavlja z vsakoletnim javnim razpisom za sofinanciranje javnih in razvojnih socialnovarstvenih programov pri čemer je pri izvajanju programov zelo pomembna tudi vloga lokalnih skupnosti, še posebej pri zagotavljanju ustreznih prostorov in zagotavljanju finančnih sredstev za posredne stroške. V skladu z Resolucijo o nacionalnem programu socialnega varstva za obdobje 2013-2020 bo MDDSZ razpisovalo programe za brezdomce do zastavljenega cilj a, in sicer zagotoviti 20 dnevnih centrov in 18 zavetišč po celotni Sloveniji. Vsekakor bomo v prihodnjih nekaj letih v okviru proračunskih možnosti širili mrežo predvsem v regije, kjer takšnih programov še ni.

    Priloge:

    Komentarji




    • F Ferenc

       

      necenzurirano.si/clanek/mnenja/rudolf-maister-bi-preziral-to-kar-pocne-sds-1270371

       

      To ne drži!!!!

       

      "Dober primer slednjega so Uršulinke v Ljubljani, ki že vrsto let omogočajo brezplačen najem prostorov za potrebe centra za brezdomce."

       

      To se dogaja!!!

       

      www.dnevnik.si/1043045115

       

      "V zadnjem času lahko spremljamo kalvarijo brezdomcev v Ljubljani, nad katere so se spravile nune (Uršulinke), ki jih hočejo preko sodišča spraviti na cesto. Dnevni center za brezdomce v Ljubljani, ki na Kongresnem trgu nudi hrano, higieno in oblačila, ostaja brez prostora za svojo dejavnost. Red nun, ki ima prostor v lasti, pogodbe za najem noče podaljšati. Seveda je takšno ravnanje v nasprotju s krščanskim naukom in tudi civilizacijskimi standardi."

    • Ikona uporabnika bortchy bortchy

      ne ko pade pod -10 pač pa ko je temperatura 10 stopinj. Če bi na lotu zadel milion evrov bi v vsakem večjem našem mestu kupil prostor kamor bi dal brezdomce.

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      Moralni nivo družbe se ne meri samo v njenem odnosu do živali, temveč tudi v njenem odnosu do tistih, ki so pomoči najbolj potrebni.

      lp

    • S Sony Globokar

      Slovenske novice, dne 11.12.2017! Ponoči v zimskem mrazu ostal brezdomec pred vrati zavetišča. Oskrbnik pove med. tehniku kateri ga je pripeljal iz urgence, da se bo brezdomec že "znašel" on pa menda počiva. Samo vztrajnosti med. tehnika in avtoriteti policistov gre zahvala, da je brezdomec lahko prenočil na toplem. Mislim, da komentar ni potreben.

       

      Kar nekaj brezdomcev ima tudi sorodstvo, starše, bivše prijatelje (slednji hitro izginejo, ko padeš na družbeno dno). Naša znanka, mlada brezdomka iz sosednje ulice ima doma celo družino. Najhujše je seveda če nimaš nikogar oz. so se ti vsi odrekli. Pa bodi pameten. Stvari niso enoznačne in posploševati tu ne gre.

       

      Ne zagovarjam nikogar!

    • I Izbrisan uporabnik 2127

      Miki, preveč enostransko gledate na brezdomce, ker te problematike sploh ne poznate. Zgodb je toliko, kolikor je brezdomcev, vsi pa res niso krivi za svoj položaj in marsikdo z veseljem dela, kar lahko, npr. prodaja časopis, karkoli, samo da se mu omogoča vsaj skromen zaslužek. Naši brezdomci pa dokazano "zaslužijo" veliko manj kot mafija z vzhoda. Za to pa so krivi ljudje, ki dajejo denar, ter policija, ki se ji ne da kaj veliko delati na tem področju, ne brezdomci.

    • M Miki123

      Zakaj bi jih spuščali v šole? Marsikateri so drogeraši, pijanci, psihično moteni. Raje jim država uredi subvencionirane zaposlitve in stanovanja. Ali naj delajo, ali pa zmrzujejo - še invalidi delajo po zavodih, ti klošarji pa preleni, normalno ,kdo bo pa delal v tovarni za 30 evrov na dan, če lahko samo roko stegne, pa pade evro.

      • S Sony Globokar

        V Rimu so prav te dni brezdomcem razdelili tople spalne vreče (bolje kot nič). V Berlinu so odprli postaje podzemne železnice. Pri nas v Sloveniji razni mestni redarji in policisti pišejo brezdomcem globe, če prenočujejo na prostem, na ulicah, podhodih itd. v mestu; kot da nimajo početi pametnejšega dela. Potem naj bi se te globe, ker seveda niso plačane spremenile v uklonilni zapor. Zakaj? Zato, ker je nekdo spal v mestu na javni površini. Prosim vas, bodite pametni!

         

        Gre za popoln nesmisel. Vsak takšen mestni redar ali policist bi prvo moral izprašati svojo vest, šele nato bi se ravnal po črki zakona. Nemški pravosodni minister Radbuch je v času nacizma (bil odstavljen) postavil pravilo, da če je zakon tako krivičen, da se zoperstavlja človečnosti in naravnemu pravu, da je neveljaven, da ga ni potrebno izvrševati. No, kdo od teh gospodov, ki pridno pišejo položnice pa sploh razmišlja o tem. Njim je bistvo napisati čim več položnic, da jih šef pohvali v službi in potem dobijo na vsake kvatre še kakšen razred gor.

         

        Sicer pa se klošarjev, brezdomcev... najbolj otepajo v mestnih središčih na vzhodu evropskih prestolnic, ker bi radi bili bolj evropski od Evrope. Da pri njih tega pa ni....

        Tako lažejo sami sebi.

         

        Sicer pa kakšno je življenje upokojenca s 500 € pokojnine in manj oz. zaposlenega na zajamčeni plači 600 € in manj ni potrebno komentirati. Zgodba o uspehu je bila napisana za 200 družin, za novo slovensko plemstvo..

         

        V Mariboru se brezdomci zadržujejo pod mostovi, v mestu jih ni, ker nihče ničesar ne da vbogajme (sicer je vsiljivo beračenje sankcionirano). Izjema so tuji berači, ki pa s slovenskimi nimajo nobene veze. Zadnjič srečam dva preperela pod mostom, na stopnišču (poleg nekdanjega Casina) katero vodi na Lent. Iz mostu kaplja voda, onadva pokrita s polivinilom, beden pogled.

         

        V Ljubljani brezdomci korakajo po centru mesta, se dogaja, turisti dajo vbogajme. Če se ga napijejo jih je včasih res obup pogledati. Vendar so naši, so del slovenske realnosti. Zakaj bi jih torej skrivali, če jim nočemo pomagati.

         

        V Kopru brezdomcev od drugod ne sprejemajo medse, vsak prostor je že davno rezerviran (nekakšen dedni red).

         

        Sociala, Kralji ulice itd. se pač trudi. Ker sredstev ni na pretek ostaja včasih bolj pri velikih besedah kot pri dejanjih. Kriminal, droga, izsiljevanja itd. je tukaj siva cona.

         

        Sicer pa ob nekaj tisoč brezdomcih v Sloveniji in ob nekaj 100 mestih v zavetiščih kam pa naj sploh gredo. Le kam? Tukaj ni dobrodošel, ne tukaj pa ne more biti..., torej kam naj gre.

         

        Imamo tu blizu mlado dekle - brezdomko, odšla od doma zaradi družinskih razprtij. Njena mati visoka bančna uslužbenka, doma iz okolice Ljubljane, lastnica hiše, stanovanja, vikenda na obali, gospa lepih manir in velikih besed in zahval (to je pa tudi vse!). Dekletu smo pomagali. Nekoč smo materi predlagali, da punci kupimo spalno vrečo za zimo, da vsakdo nekaj primakne in bo. Od takrat je ni več na spregled. Takšne so te zgodbe.

         

        No, so pa tudi narkomani, majhni tatiči... Nekateri hodijo in se vračajo iz prestajanja zapornih kazni in tako vse življenje. Enostavno ne zdržijo delati tudi če bi delo dobili. Drugi imajo vedenjske motnje. Tretji so obupali. Sicer pa vsak dan vidim v mestu čedalje več "odštekanih" ljudi, tistih ki smo jih nekoč tretirali kot normalne. Dežela je obubožana in izropana, kriza je prisotna povsod (morale, duha....; je takšna družbena klima).

         

        Tako kot je razmišljal Miki 123 je nekoč Vodja razmišljal o Židih in kam nas je to pripeljalo. Če imamo za begunce potem lahko damo tudi za domače brezdomce. Povsod po svetu jih imajo (menda še v S. Koreji).

      • h heizenberg

        Jaz delam za 40 € na dan ... in to poldrugo leto pred penzijo ...