Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zdravnike na prosti trg

3409 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Vlada R Slovenije, če nameravate popustiti izsiljevanju zdravniške lože in jim omogočiti izstop iz sistema javnih plač, potlej jim ukinite še financiranje iz javnega denarja. Hvala.

30 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR H heizenberg 26 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


4. 12. 2017

Odziv Ministrstva za javno upravo

Pojasnjujemo, da veljavni Zakon o sistemu plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 108/09 – uradno prečiščeno besedilo, 13/10, 59/10, 85/10, 107/10, 35/11 – ORZSPJS49a, 27/12 – odl. US, 40/12 – ZUJF, 46/13, 25/14 – ZFU, 50/14, 95/14 – ZUPPJS15, 82/15 in 23/17 – ZDOdv, ZSPJS) ureja sistem plač funkcionarjev in javnih uslužbencev v javnem sektorju, pravila za njihovo določanje, obračunavanje in izplačevanje ter pravila za določanje obsega sredstev za plače. Zakon opredeljuje tudi postopek za spremembe razmerij med plačnimi skupinami in plačnimi podskupinami v javnem sektorju in določa skupne temelje sistema plač v javnem sektorju, in sicer za uveljavitev načela enakega plačila za delo na primerljivih delovnih mestih, nazivih in funkcijah, za zagotovitev preglednosti sistema plač ter stimulativnosti plač.

Zdravniki so javni uslužbenci v kolikor imajo sklenjeno delovno razmerje v javnem sektorju, ki ga po ZSPJS sestavljajo državni organi in samoupravne lokalne skupnosti, javne agencije, javni skladi, javni zavodi in javni gospodarski zavodi ter druge osebe javnega prava, ki so posredni uporabniki državnega proračuna ali proračuna lokalne skupnosti.

Spremembe Zakona o sistemu plač v javnem sektorju v delu, ki določa, da so zdravniki, ki so zaposleni v javnem sektorju, javni uslužbenci, in da so plače javnih uslužbencev, torej tudi zdravnikov, urejene na način, ki je določen v tem zakonu, niso predvidene. Predloga iz navedenega razloga ni potrebno nadalje obravnavati.

Priloge:

Komentarji




  • D DaNamBoBolje

    Glede na lastne izkušnje vidim, da je rezultat interventnih ukrepov zagotovitve dodatnih sredstev za znižanje čakalnih vrst jalov - čakalne vrste so se še podaljšale in dogaja se, da se zaradi dokazovanja "učinkovitosti" v čakalno vrsto sploh ne moreš vpisati. Tako je za obravnavo v razumnem roku, zaenkrat dejansko edina možnost samoplačništvo. Zato predlog podpiram.

    • h heizenberg

      Čakalne vrste so ustvarjene umetno, da lahko sebi nabijajo ceno. Če manjka zdravnikov, naj razpišejo študijske programe. Ampak da bi se poleg vsega radi izlborili še povsem svoj plačni sistem na račun vseh tistih, ki jih plačujejo vse življenje in bolni čakajo na njihovo milost, je pa čisto preveč.

    • D DavidS

      Imamo brezposelne diplomante medicinske faklutete.....a kljub temu so bile praktično vse stavkovne zahteve zdravnikov povezane z večjim plačilom domnevno preobremenjenih zdravnikov, ne pa z njihovo razbremenitvijo.

       

      Povzetek: zdravniki dosti delajo, in to jim paše, ker potem ogromno zaslužijo.

    • S Sony Globokar

      Ali veste koliko truda in let je bilo potrebnih, da se je ustanovila medicinska fakulteta v Mariboru? So se bali, da nova fakulteta ne bo imela kvalitetnih učiteljev in ne bo izobraževala kvalitetnih diplomantov. Tako stroka.

       

      Pijem kavico v Mariboru s upokojenim zdravnikom in njegovo ženo upokojeno dipl. med. sestro. Povesta, da hčerka končuje medicino v Ljubljani. Ljubljana je IN. Da bo ostala kar tam ker se namerava posvetiti karieri.

       

      Tudi na drugih fakultetah dobro situirani starši še vedno pošiljajo otroke študirati v Ljubljano. Če potem res ne gre je dober tudi faks v provinci (na Štajerskem ali obali).

       

      Prav tako so trdili, da bi preveč "praktikantov" v bolnišnicah bilo moteče za delovni proces oz. zdravljenje bolnikov (ko se vsujejo dijaki srednje zdravstvene šole, eden čez drugega, pa je vse v redu).

       

      Hrvaška je že davno imela več medicinskih fakultet. Saj veste zakaj se gre, pojasnila niso potrebna. Gospod Heizenberg vam je razložil vse, drži!