Zaposlovanje zdravnikov
Vladi predlagam, da v luči zdravniške stavke in trditev, da so zdravniki preobremenjeni, čim hitreje uredi zaposlitev toliko dodatnih zdravnikov, kolikor denarja bi stale zahteve obstoječih stavkajočih zdravnikov.
S tem se bo zmanjšala obremenitev obstoječih zdravnikov, manj bo potreb po dežurstvih in nadurnem delu, več ljudi bo dobilo dostop do osebnega zdravnika (ker jih zdaj zavračajo zaradi prezasedenosti), itd.
V Sloveniji je študij brezplačen in žalostno je, da se v študente medicine vloži toliko denarja, da so potem brezposelni ali odhajajo v tujino, medtem ko se naš zdravstveni sistem ruši.
www.delo.si/novice/slovenija/bolnik-ima-pravico-vedeti-kdo-ga-obravnava
necenzurirano.si/clanek/aktualno/kaksna-stavka-najvecja-zasebna-klinika-podira-vse-rekorde-z-zdravniki-iz-javnih-bolnisnic-1271225
vecer.com/maribor/aktualno/foto-trojane-znova-previsoko-za-ljubljanske-profesorje-medicine-10345208
www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/preverite-odziv-jankovica-na-izjave-ministra-za-zdravje/
Odziv na odgovor vlade oz. Ministrstva za zdravje, ki citiram navaja: "Glede na navedeno je predlog iz objektivnih razlog neuresničljiv."
Zakaj ni uresničljiv niste navedli.
Zdi se, da bi bilo smiselno razpise podati tudi v tujino, z namenom, da bi zagotovili zadovoljivo število zdravnikov.
Glede na premajhno število študentov se lahko vprašamo, ali so vsi študentje dejansko ustrezni za opravljanje dela.
V EU imamo prost pretok delov sile, tudi zdravnikov. V marsikateri državi imajo veliko tujih zdravnikov, lahko bi jih imeli tudi pri nas. Če zdravstvene ustanove ne morejo dobiti zdravnikov, je razloge za to treba iskati drugje, ne pa v pomanjkanju diplomantov medicine.
Naše javno zdravstvo je izjemno slabo upravljano. Vse težave, vključno s pomanjkanjem denarja, izvirajo iz slabega upravljanja. Vsako podjetje bi propadlo, če bi bilo upravljano tako, kot so upravljane ustanove javnega zdravstva.
Ko je stopil v veljavo ZUJF, so nagnali v penzijo vse zdravnike, ki so izpolnjevali pogoje za upokojitev. Novih niso zaposlili, zato jaz verjamem, da so nekateri zares preobremenjeni.
Medtem imamo že tretjo vlado, ZUJF pa še kar velja, čeprav je na vseh področjih naredil samo zgago. Zakaj?
Vprašajte se, kakšen proračunski primanjkljaj bi imeli brez ZUJFa.
Res je, na določenih področjih povzroča kar velike težave. Vzrok za to je seveda preprost - napisan je zelo restriktivno, kar pa ne bi bilo potrebno, če bi se odgovorni v JS obnašali kot dobri gospodarji, ne pa kot dobri prijatelji svojih sodelavcev.
Res me zanima, če so preobremenjeni. Prispevek pravi drugače:
www.24ur.com/novice/slovenija/breziska&
Dva meseca se bodo zdravniki tega oddelka praskali po zadnji plati, plača pa bo vseeno prišla...
1. Na izjemah ne moreš in ne smeš delati zaključkov.
2. 24 kur storijo vse za klike. Boli jih đoka Marjanović za resnico.
Tudi v kakšni drugi stroki bi bil marsikdo preobremenjen, če bi po delovniku v javnem sektorju imel še enega v zasebnem. To jih tudi 60 dni dopusta ne spočije.
Sicer pa bodo najbrž zdravniki naenkrat manj obremenjeni, ko bodo z vlado dosegli dogovor o ukinitvi zgorne meje za plače in 100% nadomestilo plač v času stavke, kar med drugim zahtevajo...
@pončo
In kaj je tukaj izjema? So izjeme zdravniki, ki lahko opravijo vse svoje delo v rednem času (ali pa še za to nimajo dovolj dela) ali so izjeme preobremenjeni zdravniki?
Jaz se z njimi strinjam v delu, ki govori o ureditvi stanja in določitvi nekih realnih normativov, predvsem pri številu pacientov na posameznega zdravnika (časovni normativi verjetno niso problem, ker trenutno koncesionarji prav lepo živijo z normativi, kakršni trenutno so).
Ko pa začnejo s svojimi zahtevami po višjih plačah pa bi najraje vse skupaj dal za en mesec delat v kakšno livarno ali kovačnico za delavsko plačo, da se malo zamislijo o tem, kaj dejansko zahtevajo in nad kakšnimi pogoji dela se pritožujejo.
Pridejo mi naprej kot tista gospa, ki je beraču rekla, da če nima za kruh, naj pač je potico.
Izvirni greh je zavarovalnica, botrica samoplačništva ...
Zdravniki naj se manj ukvarjajo s politiko. Zdravnikov je dovolj v zasebnem sektorju, v javnem sektorju zdravniki "pregorevajo". Sicer pa naj se odlocijo za kateri sektor bodo delali!
Katera zavarovalnica? Ukinitev dodatnega zavarovanja je rešitev! Nekoč je zdravstvo krasni delovalo brez njih!
Predlog je smiseln še toliko bolj, če upoštevamo da za vsakih 100 nadur, ki jih sistem sedaj plača izkušenim (preobremenjenim) zdravnikom lahko plačamo 200 rednih ur mladim dodatno zaposlenim zdravnikom.
Nadure niso plačane 200%! Pred leti, ko so moji družinski člani še delali v zdravstvu, je bila nočna ura plačana 80%, dnevna nadura pa še manj, oz. jih ni bilo. Koliko sedaj velja nadura ne vem, sigurna pa sem, da ne 200% vrednosti redne ure.
Upoštevajte še, da te nadure delajo izkušeni zdravniki, ki imajo na račun napredovanj in drugih dodatkov bistveno višjo osnovno plačo od mladih zdravnikov.
Če upoštevate tako višjo osnovo kot tudi dodatek za nadurno delo sem prepričan, da 200% ni veliko zgrešeno, če primerjamo strošek današnje nadure obstoječega zdravnika s stroškom redne ure na novo zaposlenega mladega zdravnika.