Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zaposlovanje zdravnikov

3931 OGLEDOV 18 KOMENTARJEV

Vladi predlagam, da v luči zdravniške stavke in trditev, da so zdravniki preobremenjeni, čim hitreje uredi zaposlitev toliko dodatnih zdravnikov, kolikor denarja bi stale zahteve obstoječih stavkajočih zdravnikov.

S tem se bo zmanjšala obremenitev obstoječih zdravnikov, manj bo potreb po dežurstvih in nadurnem delu, več ljudi bo dobilo dostop do osebnega zdravnika (ker jih zdaj zavračajo zaradi prezasedenosti), itd.

V Sloveniji je študij brezplačen in žalostno je, da se v študente medicine vloži toliko denarja, da so potem brezposelni ali odhajajo v tujino, medtem ko se naš zdravstveni sistem ruši.

26 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R Rakkaus 25 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


31. 1. 2017

Odziv Ministrstva za zdravje

Pojasnjujemo vam, da se v Republiki Sloveniji trenutno beleži pomanjkanje zdravnikov, ki ga Ministrstvo za zdravje (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) rešuje s povečanjem števila razpisanih mest specializacij. Potrebno je poudariti, da ministrstvo stremi k zaposlitvi vseh diplomantov v sistemu zdravstvenega varstva, s tem ciljem se pripravljajo tudi razpisi specializacij zdravnikov. Navedeno lahko podkrepimo tudi s številčnimi podatki, namreč v zadnjih treh letih Podatki so za obdobje od 1. 1. 2013 do 30. 10. 2016 je študij medicine zaključilo 1238 diplomantov, v istem obdobju pa je bilo razpisanih 1337 specializacij, s čimer je bila vsem diplomantom medicinskih fakultet v Republiki Sloveniji omogočena pridobitev specializacije in nadaljnje delo v Republiki Sloveniji. Glede na navedeno je predlog iz objektivnih razlog neuresničljiv.

Hkrati poudarjamo, da ministrstvo pripravlja tudi ukrepe za izboljšanje položaja zdravnikov, ki delujejo v sistemu zdravstvenega varstva. Eden izmed ukrepov je uvedba standardov in normativov in "variabilni del plače" zdravnikov iz naslova preseganja normativa dela, kar bo po oceni ministrstva zmanjšalo obremenitve zdravnikov, povečalo kakovost obravnave pacientov ter posledično zmanjšalo odhode mladih specialistov v tujino.

Komentarji




  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Odziv na odgovor vlade oz. Ministrstva za zdravje, ki citiram navaja: "Glede na navedeno je predlog iz objektivnih razlog neuresničljiv."

    Zakaj ni uresničljiv niste navedli.

    Zdi se, da bi bilo smiselno razpise podati tudi v tujino, z namenom, da bi zagotovili zadovoljivo število zdravnikov.

    Glede na premajhno število študentov se lahko vprašamo, ali so vsi študentje dejansko ustrezni za opravljanje dela.

     

  • t tomaž1963

    V EU imamo prost pretok delov sile, tudi zdravnikov. V marsikateri državi imajo veliko tujih zdravnikov, lahko bi jih imeli tudi pri nas. Če zdravstvene ustanove ne morejo dobiti zdravnikov, je razloge za to treba iskati drugje, ne pa v pomanjkanju diplomantov medicine.

    Naše javno zdravstvo je izjemno slabo upravljano. Vse težave, vključno s pomanjkanjem denarja, izvirajo iz slabega upravljanja. Vsako podjetje bi propadlo, če bi bilo upravljano tako, kot so upravljane ustanove javnega zdravstva.

     

  • h hhelena

    Ko je stopil v veljavo ZUJF, so nagnali v penzijo vse zdravnike, ki so izpolnjevali pogoje za upokojitev. Novih niso zaposlili, zato jaz verjamem, da so nekateri zares preobremenjeni.

    Medtem imamo že tretjo vlado, ZUJF pa še kar velja, čeprav je na vseh področjih naredil samo zgago. Zakaj?

    • D DavidS

      Vprašajte se, kakšen proračunski primanjkljaj bi imeli brez ZUJFa.

       

      Res je, na določenih področjih povzroča kar velike težave. Vzrok za to je seveda preprost - napisan je zelo restriktivno, kar pa ne bi bilo potrebno, če bi se odgovorni v JS obnašali kot dobri gospodarji, ne pa kot dobri prijatelji svojih sodelavcev.

  • D Digifotko

    Res me zanima, če so preobremenjeni. Prispevek pravi drugače:

     

    www.24ur.com/novice/slovenija/breziska&

     

    Dva meseca se bodo zdravniki tega oddelka praskali po zadnji plati, plača pa bo vseeno prišla...

    • p pončo

      1. Na izjemah ne moreš in ne smeš delati zaključkov.

      2. 24 kur storijo vse za klike. Boli jih đoka Marjanović za resnico.

    • b bombon

      Tudi v kakšni drugi stroki bi bil marsikdo preobremenjen, če bi po delovniku v javnem sektorju imel še enega v zasebnem. To jih tudi 60 dni dopusta ne spočije.

      Sicer pa bodo najbrž zdravniki naenkrat manj obremenjeni, ko bodo z vlado dosegli dogovor o ukinitvi zgorne meje za plače in 100% nadomestilo plač v času stavke, kar med drugim zahtevajo...

    • D DavidS

      @pončo

      In kaj je tukaj izjema? So izjeme zdravniki, ki lahko opravijo vse svoje delo v rednem času (ali pa še za to nimajo dovolj dela) ali so izjeme preobremenjeni zdravniki?

       

      Jaz se z njimi strinjam v delu, ki govori o ureditvi stanja in določitvi nekih realnih normativov, predvsem pri številu pacientov na posameznega zdravnika (časovni normativi verjetno niso problem, ker trenutno koncesionarji prav lepo živijo z normativi, kakršni trenutno so).

       

      Ko pa začnejo s svojimi zahtevami po višjih plačah pa bi najraje vse skupaj dal za en mesec delat v kakšno livarno ali kovačnico za delavsko plačo, da se malo zamislijo o tem, kaj dejansko zahtevajo in nad kakšnimi pogoji dela se pritožujejo.

       

      Pridejo mi naprej kot tista gospa, ki je beraču rekla, da če nima za kruh, naj pač je potico.

  • h heizenberg

    Izvirni greh je zavarovalnica, botrica samoplačništva ...

    • F Ferenc

      Zdravniki naj se manj ukvarjajo s politiko. Zdravnikov je dovolj v zasebnem sektorju, v javnem sektorju zdravniki "pregorevajo". Sicer pa naj se odlocijo za kateri sektor bodo delali!

    • h hhelena

      Katera zavarovalnica? Ukinitev dodatnega zavarovanja je rešitev! Nekoč je zdravstvo krasni delovalo brez njih!

  • D DavidS

    Predlog je smiseln še toliko bolj, če upoštevamo da za vsakih 100 nadur, ki jih sistem sedaj plača izkušenim (preobremenjenim) zdravnikom lahko plačamo 200 rednih ur mladim dodatno zaposlenim zdravnikom.

    • h hhelena

      Nadure niso plačane 200%! Pred leti, ko so moji družinski člani še delali v zdravstvu, je bila nočna ura plačana 80%, dnevna nadura pa še manj, oz. jih ni bilo. Koliko sedaj velja nadura ne vem, sigurna pa sem, da ne 200% vrednosti redne ure.

    • D DavidS

      Upoštevajte še, da te nadure delajo izkušeni zdravniki, ki imajo na račun napredovanj in drugih dodatkov bistveno višjo osnovno plačo od mladih zdravnikov.

       

      Če upoštevate tako višjo osnovo kot tudi dodatek za nadurno delo sem prepričan, da 200% ni veliko zgrešeno, če primerjamo strošek današnje nadure obstoječega zdravnika s stroškom redne ure na novo zaposlenega mladega zdravnika.