Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Osebno dopolnilno delo in varstvo otrok

4331 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

Da odpreš zasebno varstvo otrok, moraš imeti ustrezno izobrazbo, potrdilo o nekaznovanosti, uporabno dovoljenje, strokovni izpit oziroma potrdilo NPK, ki ga moraš plačati, čakati na razpis, da te vzamejo na vpogled in ti potem sploh ne velja, če hočeš dobiti službo v javnem vrtcu. Potrebuješ še mnogo drugih strvari.... Mnogo lažje pa je, da odpreš osebno dopolnilno delo in vpišeš varstvo otrok. Seveda se vpiše "občasno varovanje otrok". Dogaja se, da ODD-ji vsakodnevno čuvajo otroke in s tem odžirajo še tisto nizko kvoto otrok, ki jo imamo zasebniki. Vemo, da preko ODD lahko zaslužiš le nekaj malega, oni pa čuvajo vsakodnevno, nimajo usttrezne izobrazbe, čuvajo veliko več otrok, nimajo NPK, nimajo nič, razen poguma, da mečejo pesek v oči staršem, ko jim obljubijo, da je vse prijavljeno. Tukaj se mora nekaj premakniti. Če za nas veljajo stroga pravila, bi moralo biti na tem mestu občasno varovanje bolj pod drobnogledom in zakon je treba popraviti. Nikakršno varovanje otrok ne bi smelo biti dovoljeno v ODD. To so živa bitjeca, ki potrebujejo neke standarde in norme, ne pa bogatenje posameznikov na njihov račun.

15 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Andreja Štrubelj 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 11. 2016

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Pravna podlaga za izvajanje osebnega dopolnilnega dela in vseh postopkov v zvezi z njim je Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (Uradni list RS, št. 32/14 in 47/15 - ZZSDT; v nadaljnjem besedilu: ZPDZC-1) ter na podlagi tega zakona sprejet Pravilnik o osebnem dopolnilnem delu (Uradni list RS, št. 94/14; v nadaljnjem besedilu: Pravilnik).

ZPDZC-1 v 1. odstavku 12. člena določa, da se za osebno dopolnilo delo (v nadaljnjem besedilu: ODD) šteje tudi, kadar posameznik sam opravlja dela pomoči v gospodinjstvu, njim podobna dela ali opravlja druga manjša dela, pod pogojem, da posebni predpisi ne določajo drugače in da so ta dela določena v podzakonskem aktu iz 16. člena tega zakona. Ta dela so našteta v prilogi 1 Pravilnika pod točko A:

  • občasna pomoč v gospodinjstvu, pomoč pri čiščenju stanovanja ali stanovanjske stavbe, vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin;
  • občasna pomoč pri kmetijskih delih;
  • občasno varstvo otrok, pomoč starejšim, bolnim ali invalidom na domu, spremstvo oseb, ki potrebujejo nego;
  • občasne inštrukcije kot pomoč pri izpolnjevanju šolskih ali študijskih obveznosti;
  • občasno prevajanje ali lektoriranje;
  • občasno izvajanje umetniških oziroma drugih kulturnih vsebin ob zasebnih dogodkih;
  • občasna pomoč pri oskrbi hišnih živali na domu lastnika živali.

Na podlagi prvega odstavka 12. člena ZPDZC-1 v zvezi s 3. A točko priloge 1 Pravilnika se za osebno dopolnilno delo šteje tudi občasno varstvo otrok.

Dela iz prvega odstavka 12. člena ZPDZC-1 se lahko opravlja pod pogojem, da se ne opravljajo za pravno osebo, tuj pravni subjekt ali samozaposleno osebo.

12. člen ZPDZC-1 za opravljanje tovrstnih del postavlja še pogoj, da drugi predpisi ne določajo drugače. V primeru varovanja otrok gre za področje, ki je zaradi svoje občutljivosti dodatno urejeno s področnimi predpisi, tako glede izobrazbe osebe in drugih pogojev. Pogoji za varuha predšolskih otrok so določeni v 24.a členu Zakona o vrtcih (Uradni list RS, št. 100/05, 25/08, 98/09 - ZIUZGK, 36/10, 62/10 -ZUPJS, 94/10 - ZlU, 40/12 - ZUJF in 14/15 ZUUJFO; v nadaljnjem besedilu: ZVrt), ki je v pristojnosti Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

ODD je v ZPDZC-1 opredeljeno kot izjema od dela na črno in je omejeno tako v obsegu oziroma pogostosti opravljanja kot tudi v višini prihodka. V okviru ODD je dopustno opravljati le občasno (ne redno delo) varstva otrok.

Glede na vse navedeno zaključujemo, da je občasno varstvo otrok uvrščeno na seznam del, ki štejejo za ODD, pri opravljanju katerega pa je potrebno upoštevati časovno komponento (občasno delo) in vse pogoje, ki jih za tovrstno delo določajo drugi predpisi.

Priloge:

Komentarji