obravnava ilegalnih gradenj
Predlagam, da se vse ilegalne gradnje obravnavajo na resnejši način. Vse te ilegalne gradnje, ki jih lastniki nočejo legalizirati, in, ki imajo že izdano odločbo o končni izvržbi po tretni osebi, naj se ta izvržba opravi v določenem zakonskem roku. Na primer, najkasneje v letu dni, ali pa naj se z visoko kaznijo v to prisili lastnike.
V realnosti, je večina teh ilegalnih gradenj, grajena z napakami v gradnji, ki so na tujih ozemljih, ki škodujejo okolici, z neprimerno strukturo, brez predpisanih dostopov,... kljub več izdanim odločbam inšpektorjev za odstranitve , tudi po izdaji odločbe o končni izvržbi, ostanejo nedotaknjena. Tukaj se zadeva zaključi, saj končna izvržba-izvržba po tretji osebi, katere datum določi glavni inšpektor, v praksi ne pride prav nikoli na vrsto. Tako te gradnje stojijo neskončno. To ni v redu in prosim, da se z zakonom to popravi in točno določi zakonski rok, v katerem mora biti opravljena takšna končna izvržba.
hvala
Zakonodaja obstaja in je verjetno ustrezna, če bi se le vse črnograditelje obravnavalo enako.
Sicer pa je velikokrat vzrok za črne gradnje dolgotrajnost oz. nezmožnost pridobitve GD, kjer pa je največkrat problem v lastništvu (manjši solastniki onemogočajo), komunalni opremljenosti in dostopu (ne dobiš služnosti), varovalnih pasovih in območjih (marsikdo se je že srečal s poplavnim območjem in ni mogel postaviti niti nadstreška), pri rekonstrukcijah pa zaradi zahtevne zakonodaje s področja energetskih izgub, požarnega varstva, zvočne zaščite..., kar vse mora biti načrtovano in po zakonih, čeprav zamenjaš 3 špirovce v strehi. Obstaja pa še problem zaradi ekstremno dolgih postopkov sprememb prostorskih aktov občin (kjer za dolgotrajnost ogromno prispevajo ministrstva).
Vprašajte pa se, ali niste tudi sami črnograditelji. Namreč za marsikak poseg je potrebno pridobiti dovoljenje (vse spremembe na fasadi, vsi posegi v konstrukcijo, vsi posegi v skupne dele večstanovanjskih stavb itd). Pa tudi za ti. pomožne objekte, kjer ni potrebno dovoljenj, ste črnograditelj, če nimate soglasij (za varovalne pasove in območja in soglasij sosedov, če je odmik premajhen).
Po mojem mnenju bi morali črne gradnje preprosto ukiniti.
Preprosto so vse gradnje legalne in to je to, dokler nikomur drugemu ne povzročajo objektivne škode (emisij, hrupa, stroškov...).
S tem se prepreči vse mešetarjenje in korupcijo okrog zemljišč, dovoljenj, špekulacij, nagajanja...
Včasih je bilo nelegalno prekupčevanje z devizami. Nelegalno je bilo nakupovati v tujini.
Potem se je vse to legaliziralo in danes s tem ni nobenih težav.
Enako rešitev predlagam z gradnjami.
se ne strinjam s to ugotovitvijo, da se črne gradnje ukine.
Potem bi vsakdo zidal tam, kjer se mu zazdi. Nekateri zidajo celo na tujem zemljišču.
Ne vem, če je predlog ustrezen. To, da gradnje kljub odločbam inšpektorjev ostajajo, je kriva neumna zakonodaja, po kateri se zgradba ruši na stroške države, ne lastnika. Država pa nima denarja za toliko rušenj...
To bi bilo potrebno spremeniti, da se zgradba v vsakem primeru mora porušiti na stroške lastnika. Šele s tem bi preprečili nastajanje črnih gradenj, vsaj v večji meri, ker bi se vsak vprašal, če se mu splača graditi brez dovoljenj, če bo moral nekoč rušiti.
Po sedanji zakonodaji se ruši na stroške lastnika.
Država pozove lastnika k rušenju, če le-ta tega ne stori naroči rušenje država in izstavi račun lastniku.
Država na koncu plača le, če od lastnika ni možno izterjati plačila.
Predlagam, da se v primeru ugotovitve določi rok 8 dni, potem pa rušenje... in povrnitev v prvotno stanje, na stroške kršitelja.