Ocena ustavnosti ZPZ
Državni zbor naj vloži pobudo za oceno ustavnosti Zakona o partnerski zvezi, saj ta zakon omogoča različno obravnavo istospolnih in raznospolnih skupnosti. Stvarni razlog, da se istospolnim onemogoča posvojitve in oploditve z biomedicinsko pomočjo, ne obstaja. Zakon pa na podlagi nestvarnega razloga ne sme razlikovati oz. v tem primeru celo prepovedovati !!!
Sploh ne vem, zakaj je toliko govora o tem.
Vsi smo enaki.
To je podobno, kot bi prepovedali posvojitve rjavolasim osebam.
Se strinjam. Če bo istospolni par želel otroka, gre lahko tudi v tujino, zato ne vidim, zakaj ne bi omogočali tega tudi pri nas. Poznam par, ki je odšel v Ameriko, dobil otroka preko nadomestne matere, kot biološka starša pa ju je priznalo našo sodišče! Tudi posvojitve v istospolne skupnosti niso prepovedane, polnoletni državljan RS se lahko kadarkoli prijavi v postopek za posvojitev, nič pa mu ne prepoveduje oz. onemogoča da bi živel v istospolni zvezi. S tem bi le olajšali celoten postopek in dali otrokom, ki v takih skupnostih že živijo, povsem enake pravice, kot jih imajo vrstniki v raznospolnih družinah. Sedaj se namreč njihove skupnosti ne imenujejo družine, kar je žalostno oz. zaskrbljujoče.
DZ ne vlaga pobud, pač pa zahteve za oceno ustavnosti. Sicer pa drži, da zakon diskriminira, saj homoseksualnim osebam odreka bio-medicinsko pomoč pri oplojevanju in onemogoča posvajanje otrok, tudi partnerjevih otrok. Tako, denimo, partner, ki sklene zakonsko zvezo s homoseksualnim staršem, ne more posvojiti njegovega otroka oz. otrok, čeprav vsi živijo v istem gospodinjstvu. Zakon krši 14. člen ustave, ki naj bi jamčil, da je diskriminacija na podlagi osebnih okoliščin nedopustna. US RS bi v primeru zahteve DZ za oceno ustavnosti moralo odločati.
Jaz mislim, da je prav, da se jih različno obravnava, ker tudi sta različni. Saj jih tudi vi imenujete z dvema različnima izrazoma, ki nista sopomenki. Glede oploditve se mi pa zdi, da je treba zasledovati naravne zakone. Poznam nekaj parov, katerim je bila kot pogoj za medicinsko pomoč, da po naravni poti dalj časa ni bilo rezultata. Ker naravna oploditev med dvema moškima ali ženskama ni mogoča, po moje tudi medicina ne bi smela posegati v to.
Drugo so pa pravice partnerskih skupnosti, ki niso še povsem urejene.
Se strinjam s povedanim, vendar smo s tem dvolični. Če upoštevamo naravne zakone, torej tudi moški in ženska ki sta neplodna ne bi smela biti upravičena do oploditve, ker je pač narava pri njiju preprečila možnost "naravne" oploditve. Sicer pa je tako ali tako to področje urejeno v posebnem zakonu. Tam je namreč jasno določeno, da se je do oploditve upravičen par moškega in ženske. Zato ni razloga za prepoved v Zakonu o partnerski zvezi.
Pri posvojitvah pa je tako, da nikjer ni zapisano (tudi v zakonu o zakonski zvezi in družinski razmerjih), da morata biti posvojitelja moški in ženska. Določeno je le, da je oseba polnoletna, dodano pa je tudi nekaj kriterijev. Torej lahko homoseksualec še vedno posamezno posvoji otroka (teoretično, v praksi ima zelo malo možnosti).
Najbrž bomo šele čez kakih 10 let videli, da se bo tak zakon, ki dovoljuje posvojitve istospolnim parom, uveljavil. RKC ima v Sloveniji še vedno ogromno moč, kljub temu, da je vse več prebivalstva ateističnega. NSi in SDS ter "varuhi otrok", kot sta Primc in Zevnikova, bodo še dolgo nasprotovali vsemu, kar ni percepirano kot normalno.
Večina Slovencev je žal še preveč homofobnih za tak korak, kot so posvojitve. Marsikdo se še z izenačenjem pravic zakonske skupnosti ne strinja. O teh stvareh se premalo govori v javnosti in premalo je javnega izkazovanja istospolne ljubezni v praksi. Redkokdaj vidim dve osebi istega spola, ki se držita za roke ali se poljubita v javnosti, v veliki večini primerov pa gre za osebi ženskega spola, za katere obstajajo drugačna, milejša merila.