Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Informacija o pokojnini

13372 OGLEDOV 23 KOMENTARJEV

Mnogi so presenečeni ko dobijo par mesecev pred upokojitvijo izračun koliko bo znašala njihova pokojnina. Negativno presenečeni, da ne bo pomote.

Zakaj ne bi ZPIZ enkrat letno vsem bodočim upravičencem poslal izpis, ki bi vseboval:

1. Datum predvidene upokojitve

2. Znesek pričakovane pokojnine ob predvidevanju, da bo upravičenec do konca delal za enako plačo in bodo odvedeni enaki prispevki kot v preteklem letu

3. Znesek pričakovane pokojnine ob predpostavki, da ima zavezanec na razpolago le stanje ob koncu preteklega leta. Recimo da je z 31.12. Dobil odpoved in ne bo več uspel najti nove zaposlitve.

Menim, da če bi vsak posameznik vedel kaj ga čaka, se bi marsikdo mogoče ob določenih trenutkih obnašal drugače in aktivnejše predhodno poskrbel za boljše življenje ob upokojitvi.

30 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Sašo Anonimnež 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 5. 2016

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Eno od temeljnih načel novega Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 96/12 s spremembami; v nadaljevanju: ZPIZ-2) je tudi preglednost sistema obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Le-ta se kaže v tem, da je posameznik skozi svoje aktivno obdobje natančno obveščen o vključenosti v zavarovanje ter o višini vplačanih prispevkov.

Zavod je kot edini nosilec in izvajalec pokojninskega zavarovanja tudi nosilec matične evidence o posameznih zavarovancih, v kateri se zbirajo podatki o zavarovancih, podatki o pokojninski dobi ter plačah oziroma zavarovalnih osnovah. Ob problematiki neplačevanja prispevkov ter ob upoštevanju načela soodgovornosti Republike Slovenije, delodajalcev ter osebni odgovornosti zavarovancev za izvajanje sistema, je ZPIZ-2 uvedel tudi podlago za vzpostavitev t.i. informativne osebne evidence, ki jo vodi Zavod in v kateri se za vsakega zavarovanca, vključenega v obvezno zavarovanje, vodijo podatki o osnovah, od katerih so bili plačani prispevki, o obračunanih prispevkih po posameznih letih, o plačilu prispevkov po posameznih letih ter o obdobju zavarovanja. Cilj uvedbe informativne osebne evidence obveznega zavarovanja je zagotoviti dodatno preglednost celotnega pokojninskega sistema in tako povečati zaupanje zavarovancev v sistem.

Zavod od 1. januarja 2014 vsem, ki so ali so bili obvezno ali prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje in še niso pridobili statusa upokojenca, omogoča tudi elektronski vpogled v podatke, ki se o njem vodijo v informativni osebni evidenci. Elektronski dostop do informativne osebne evidence pomeni velik korak naprej, ki zagotavlja večjo transparentnost podatkov in posledično krepi zaupanje v pokojninski sistem. Na ta način je omogočeno obveščanje delavcev o plačanih prispevkih ter tudi o osnovah, od katerih so bili prispevki plačani in tako imajo lahko tudi večji nadzor nad izpolnjevanjem pravic iz delovnega razmerja s strani delodajalca. S takšno ureditvijo se tako zagotavlja bolj učinkovito in natančno zbiranje podatkov, katerega cilj je, da Zavod ob uveljavljanju pravic zavarovanca (upokojevanju) nima težav pri dodatnem iskanju podatkov v primeru, ko zavarovanci šele tik pred upokojitvijo ugotovijo, da jim manjkajo določeni podatki, ki pogojujejo pridobitev in odmero pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Na ta se tudi skrajšujejo postopki, zavarovanci pa bodo hitreje uveljavljali svoje pravice iz PIZ.

V zvezi z vašim dopisom bi nadalje želeli še pojasniti, da šesti odstavek 140. člena ZPIZ-2 določa obveznost Zavoda, da zavarovancem, ki so v koledarskem letu dopolnili 58 let starosti, po uradni dolžnosti posreduje informacijo o pričakovani višini starostne oziroma predčasne pokojnine. Zavarovancem, ki v koledarskem letu dopolnijo 58 let starosti in ki do dopolnitve 65 let starosti ne bodo izpolnili pogojev za pridobitev pravice do predčasne pokojnine po 29. členu oziroma starostne pokojnine po 27. členu ZPIZ-2, pa Zavod pošlje obvestilo o dopolnjeni pokojninski dobi.

Na koncu bi želeli dodati, da je v Beli knjigi o pokojninah, ki jo je MDDSZ javnosti predstavilo 13. aprila 2016, kot ena od možnih rešitev za nadaljni razvoj pokojninskega sistema v Sloveniji predstavljena vpeljava t.i. točkovnega sistema, z vpeljavo katerega bi na enostavnejši, predvsem pa na bolj jasen način dosegli večjo povezanost med vplačanimi prispevki in višino pokojnine, saj bi sistem vsakemu zavarovancu v vsakem trenutku omogočal vpogled v pričakovano višino pokojnine. Z vpeljavo točkovnega sistema bi zavarovancem približali pokojninski sistem, na ta način pa bi bili zavarovanci tudi veliko bolj motivirani k participaciji v samem sistemu. Preglednejši sistem namreč povečuje zaupanje v delovanje le-tega in zagotavlja, da tudi mlajše generacije participirajo v okviru medgeneracijske solidarnosti.

Priloge:

Komentarji




  • F Ferenc

    V Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) 57. člen določa, da so pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, med njimi tudi pokojnine, osebne pravice in praviloma niso predmet odtujitve, prenosa ali izvršbe. Z zakonom je zagotovljeno, da je pokojnina nedotakljiva.

     

    Tako piše v zakonu. V praksi pa je to drugače. Nekdo je dal nalog, da se osebi, ki še dela, pokojnino jemlje. Kdo je lahko dal tak nalog v državi, ki naj bi bila pravna in socialna?

     

    Če ste obvezno vključeni v obvezno zavarovanje s polnim delovnim oziroma zavarovalnim časom in izpolnjujete pogoje za starostno pokojnino, se vam bo od dneva izpolnitve pogojev izplačevalo 40 odstotkov starostne pokojnine, do katere bi bili upravičeni, če bi se na ta dan upokojili, vendar največ tri leta. Po treh letih se začne po uradni dolžnosti izplačevati 20 odstotkov starostne pokojnine, če ste še vedno obvezno vključeni v obvezno zavarovanje za polni delovni ali zavarovalni čas. Te osebe so tri leta prikrajšane za 60% pokojnine in nato 80% zadnji dve leti.

     

    Upokojeni osebi, ki dela 2 uri dnevno, vzamejo 25% pokojnine. Če dela 4 ure dnevno, ji vzamejo 50% pokojnine. Če pa dela 7 ur dnevno, ji pustijo 12,5% pokojnine.

     

    Nečesa podobnega v drugih državah ne poznajo. Na spletni strani Omrežje e-seniorji 55+ so objavljene povezave na zadevne predpise 25 držav, ki tovrstne podatke objavljajo na spletni strani (Nedotakljivost pokojnine v državah, ki so upokojencem prijazne, 30.10.2024).

     

    Kdo je predlagal, da se osebam, ki še delajo, jemlje pokojnina?

     

    Kateri organ in kdaj je sprejel predpis, da se osebam, ki še delajo, jemlje pokojnina?

     

    Kje je predpis objavljen?

  • F Ferenc

    Spoštovani!

    V zvezi z vašimi vprašanji vam pojasnjujemo, da izjemne pokojnine izplačuje zavod na podlagi sprejete zakonodaje - kot je Dodatek k športu - dodatek se izplačuje v mesečnih zneskih in se usklajuje enako kot pokojnine po splošnih predpisih. Sredstva za izplačevanje izjemnih pokojnin oziroma dodatka zagotavlja Republika Slovenija iz državnega proračuna.

    Pokojnine se ne usklajujejo enako kot socialni transferji ampak na podlagi sklepa zavoda in so se 1.1.2024 uskladile za 8,8%.

    Invalidnine za telesno okvaro, ki jih izplačuje zavod se tudi usklajujejo na podlagi Sklepa o usklajenih višinah transferjev, ki so določeni v nominalnih zneskih ter o odstotku uskladitve drugih transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji (Ur. l. RS, št. 15/2024 z dne 23. 2. 2024) so se uskladile s 1.3.2024 za 4,2%.

    Lep pozdrav / Kind Regards

    Marija Pulko

    VODJA SLUŽBE II | HEAD OF SERVICE II

    Služba OE za pokojninsko in invalidsko zavarovanje | Pension and Disability Insurance Regional Unit Service

    OE Maribor | Regional Unit Maribor

    E: marija.pulko@zpiz.si

  • S Sašo Anonimnež

    Hvala za vse komentarje.

     

    mogoče mnenje po teh Vaših odgovorih.

     

    1. ZPIS sicer že danes omogoča dospot do e-ZPIS vendar le z digitalnim potrdilom in na vplogled so podatki o vplačanih zneskih, ki sami po sebi ne pomenijo veliko. Na njihovi strani lahko še dobimo podatek, kdaj bomo dopolnili pogoje za pokojnino. Torej manjka še pikica na i.

     

    2. Ne strinjam se, da oseba, ki je komaj začela delati, nima interesa za ta podatek. Če bi jaz pred 20-imi leti, ko sem začel delati, vedel, da bo moja pokojnina ob predvidenih vplačevanjih v prvem letu le recimo € 500,00, bi resneje razmislil, ali lahko kaj prihranim. Dve leti pred upokojitvijo, mi izračun žal ne pomaga več veliko, da bi poskrbel, da bo na strani kaj več denarja.

     

    3. strinjam se, da gre za veliko dokumentacije, vendar ob današnji tehnologiji. Dajmo to obvestilo natisniti hkrati z informativnim izračunom dohodnine, kot že predlaga uporabnik "dules", saj tisti, ki plačuje dohodnino pri plači je večinoma tudi prej ali slej upravičenec do pokojnine. Lahko pa se uporabniki, ki imajo digitalno potrdilo prijavijo v e-ZPIZ in kot obstajajo e-računi, se bi lahko prijavil na prejemanje obvestila po e-pošti ali pa bi sporočilo enostavno čakalo v e-predalu. Vsi tisti, ki pa si ne morejo ali ne znajo omogočiti dostopa do e-portala, prejmejo obvestilo po pošti.

     

    4. Mogoče pa bi bilo pošteno tudi od ZPIZ-a, da enkrat na leto obvesti vse delavce, ali so njihovi delodajalci v predhodnem letu vplačali vse pripeke in bi bil izračun predvidene pokojnine priloga ali dodatek.

     

    lp vsem

  • P Primož Tručl

    Dopolnjujem predlog. Zaradi prihranka pri stroških predlagam, da se naj ta izpis pošilja izključno na elektronski naslov oz. z elektronsko pošto. Tisti, ki nimajo E-pošte pa naj imajo možnost, da sami pridejo po izpis na okence ZPIZ-a. Brez tega bo spet govor o tem, koliko ogromno bi to stalo.

    • D DavidS

      Priporočam vam, da dejansko popravite tekst samega predloga. Dvomim namreč, da tisti, ki pripravljajo odgovor na predlog, preberejo tudi komentarje pod predlogom.

  • p pikolina

    še več porabe proračunskih sredstev s tem ko bo organ pošiljal vsako leto neke dokumente. Lepo pa bi bilo, da se to uvede avtomatično, ko imaš določeno število narejene delovne dobe, da imaš samo še par mesecev pred upokojitvijo.

  • m maja89

     

    strinjam se z predlogom da bi uvedli vpogled v pokojnino, vendar je po mojem mnenju preveč dela in bi s tem organe dodatno obremenili. Mogoče bi bilo pametno najti elektronsko rešitev za to, glede na to da je vse elektronsko, tako štetje delovne dobe, kot tudi plačani prispevki in davčne evidence. Problem je le v tem, da današnji starejši v večini ne znajo uporabljati računalnika in bi tako bili diskriminirani iz takšnega procesa.

  • D DavidS

    Heh.....nekdo si je odprl 10 uporabniških računov, da lahko enotno podpre predlog? :)

  • D Danijela B

    S predlogom se popolnoma strinjam, vendar bi lahko zakon spremenili tako, da bi po npr. določenem letu delovne dobe SPIZ to pošiljal. Brez smisla bi bilo pošiljati 20.letniku.

    Mogoče bi izračun poslala npr. 50 letniku z 20 let delovne dobe.

    Tako bi lahko bodoči upokojenci vedeli kolikšen bo približen znesek njihove pokojnine in omogočal možnost hitrejše ureditve sedajšnje finančne situaciej posameznika ( ker bo vedel kaj ga čaka) v prihodnje.

  • a abrakadabra

    S tem predlogom se popolnoma strinjam, saj bi bodočim upokojencem zelo pomagali, da si načrtujejo že za vnaprej ali se jim splača iti v pokoj ali ne.

  • n nanana Lololo

    S tem predlogom se popolnoma strinjam, saj bi bodočim upokojencem dal možnost, da bi prej razmišljali in ugotovili, ali bi se jim splača prej iti v pokoj, ali kakšno leto kasneje.

  • x xx3 kkk

    S tem predlogom se popolnoma strinjam, delavcem bodočim upokojencem bi morali poslati informacijo, kakšna bo njihova pokojnina s tem, bi lažje vedeli, kako naprej z njihovim finančnim stanjem, vedeli bi ali je treba še bolj stisniti, glede na stanje v državi, ki ni rožnato, in se varčuje na vse področjih tudi na upokojencih, bi lahko bodoči upokojenci vedeli kaj in kako naprej.

  • A Alen Delon

    Potem takem bi moral ZPIZ vsem poslati od 18 leta dalje izpisek, kar je dodaten strošek. Strinjam se z idejo vendar samo z dodatkom, da bi se to pošiljalo osebam, ki imajo =<10 let do upokojitve

  • i indiraindira

    Strinjam se s predlogom.

  • t tbergoc

    Se strinjam, da bi se lahko izračun poslal prek pošte na naslov upokojencem. Razen če bi bila kaka predavanja namenjena temu, da se lahko naučijo uporabljati spletno stran in da imajo s tem vpogled v izračun. Potem bi bilo to veliko lažje in s tem bi bilo veliko manj stroškov. Treba bi bilo spodbujati k temu, da se seznanijo s spletom in začnejo to uporabljati. Dobra ideja, s tem bi bili upokojenci vnaprej že obveščeni.

  • d dules

    Potrebno je vedeti da veliko upokojencev ne zna uporabljati interneta in ga tudi ne njim je tak predlog najbolj namenjen. Predlagam da se dopiše, da se izračun o višini pokojnine doda kot priloga k letnemu izračunu dohodnine, ki ga tako velika večina dobi. Tako ne bo nobenega razmetavanja denarja saj je lahko v istem dokumentu samo dodaten prostor kamor se to izpiše.

    • D DavidS

      Za upokojence je predlog brezpredmeten, ker že prejemajo pokojnino in točno vedo, kolikšno imajo.

      Predlog govori o bodočih upokojencih.

    • d dules

      Moja napaka sem mislil napisati starejših in ne upokojevcev ;).

  • D DavidS

    Se strinjam, da bi bilo smiselno imeti vplogled preko spleta.

     

    Pošiljanja po pošti pa ne morem podpreti, ker gre za veliko razmetavanje denarja. Zato glasujem proti dokler avtor ne spremeni tega dela predloga.

  • č česn

    Se strinjam, če bi bili ti podatki dostopni na spletu, pošiljanje ne bi bilo ekonomično.

  • b bagus

    To je informacija, ki bi morala biti vedno na voljo.

    Po moje bi bilo najbolje, da bi imeli možnost vpogleda preko e-portala, kjer bi lahko tudi pogledali "kaj nas še čaka". Se pravi informativno koliko let, koliko prispevkov,... po trenutni zakonodaji in aktualni delovni dobi.

    Tako kot prejšnji komentar, je tudi po moje nepotrebno redno pošiljanje po pošti, razen, če bi se upravičenec za to odločil. Sicer pa se strinjam, da bi to informacijo potrebovali.

     

    lp, Igor Bagon

  • S Simon

    > Zakaj ne bi ZPIZ enkrat letno *vsem bodočim upravičencem* poslal izpis, ki bi vseboval...

    Vsi bodoči upravičenci - vsi državljani Slovenije?. Torej naj se vsako leto vsem državljanom Slovenije pošlje informativni izpis? Le kaj bo pisalo osnovnošolcem?

     

    Sicer se strinjam s predlogom, le da bi omogočil vpogled v te podatke preko spletne strani, ne s pošiljanjem navadne pošte. Lep primer tega je portal moj.zzzs.si .

    • č česn

      Problem je tudi skupna platforma, kjer bi bile vse e-storitve (iz javne uprave, zdravstva, sodstva, šolstva, pokojninske blagajne, verjetno imamo še kaj...) naše države združene v predvsem skupno PREGLEDNO strukturo, relativno enostavno za uporabo.

       

      Ideja iz tega področja za javno upravo:

      www.arcticstartup.com/article/estonia&

       

      Članek o Estonski javni upravi, kjer imajo skupno platformo za e-storitve. Vlada je dobrodošla, da preveri ta primer dobre prakse pri Estonski vladi in začne delovati v tej smeri.

       

      Članek:

      __________________________________________________________________

      Estonia Launches Country As A Service Software For Other Countries

       

      by Tarmo Virki 9:13 CEST on 01 April, 2016

       

      Estonia launched on Friday its country management software platform for other states, enabling them to benefit from the services like three-minute-tax-declaration or e-voting which are in use in the most digital nation in the world.

       

      The new CountryOS service was built in the co-operation of the government of Estonia, tech entrepreneurs and Tallinn Science Park Tehnopol. The platform is a tailored version of the one that is currently used to manage Estonia.

       

      Politicians and countries can sign up for the solution starting today on www.countryos.com

       

      The new service will be priced per user, raising costs for larger countries like the United States or China, but the potential savings are enormous. For example the tax declaration industries could be the first ones to take a hit and there are many old bureaucratic processes which need a revamp.

       

      “When we were developing Teleport startup, we understood how bad the base technology there is for public sectors globally, this made me invest into this project,” Teleport founder and ex Skype manager Sten Tamkivi, one of the initiators of CountryOS said in a statement.

       

      The new initiative builds on Estonia's successful e-Residency project, which is available to anyone around the world interested in establishing and managing a location-independent business online. Through the platform, the e-Residents can for instance register a company online, perform e-banking transactions, access international payment service providers, declare taxes online, manage a company remotely, and digitally sign documents and contracts.

       

      Countries will be able to combine the best practices for their mission-critical solutions with the flexibility and simplicity of an upgrade via the cloud.

       

      “Today’s launch is an exciting milestone extending our tiny country into a global cloud offering. It’s now possible for governments to run their entire business in the cloud with CountryOS," Raido Pikkar, Chairman of Thorgate and one of the initiators said in a statement.

       

      The platform will be publicly unveiled on the opening day of Arctic15 startup conference on June 2 in Helsinki.

       

       

      Ne rečt, da je nemogoče oz. ne obstaja.