Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Regionalizacija- dežele

3304 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

V Sloveniji bi lahko imeli županije ali pa še bolje zvezne dežele, kot imata to Hrvatska oziroma Avstrija. tudi zato, da ne bi ves denar odtekal le v Ljubljano. In Sicer:

1. Ljubljana (Ljubljana z najbližjimi okoliškimi občinami.)

2. Maribor. (Maribor z najbližjimi občinami)

3. Pomurje

4. Štajerska (Ostali del Štajerske s Halozami)

5. Koroška Dežela (Do Selnice ob Dravi in do Velenja)

6. Primorska krajina (Od Tolmina do Dragonje)

7. Jugovzhodna Slovenija

8. Gorenjska Dežela

9. Osrednja Slovenija

13 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P Patriot007 32 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 12. 2017

Odziv Ministrstva za javno upravo

V okviru strokovne presoje projekta »Uvedba pokrajin v Sloveniji« v letu 2009 je skupno zaključno poročilo strokovnih študij obravnavalo tudi predloge teritorialne členitve Slovenije na pokrajine. Vaš predlog o obsegu pokrajin je podoben analiziranemu predlogu členitve Slovenije na večje pokrajine ter ga zato navajamo:

» Modela členitve Slovenije na 6 in 8 pokrajin predstavljata modela členitve na srednje velike pokrajine, seveda z domačega, ne pa evropskega zornega kota.

Ključne prednosti modela členitve Slovenije na 6 in 8 pokrajin so:

  • večja podpora policentričnemu modelu regionalnega razvoja;
  • večja dostopnost storitev zaradi manjše oddaljenosti pokrajinskega središča;
  • večje poistovetenje prebivalcev s pokrajino;
  • večja prilagoditev potrebam in interesom prebivalstva;
  • večja povezanost ozemlja in pogosta naravna zaokroženost;
  • uveljavitev večjega števila upravnih središč in s tem povezane boljše oskrbe;
  • večje možnosti za ustanavljanje medpokrajinskih, makroregionalnih razvojnih koalicij (3 medregionalne kolalicije oziroma 3 razvojne makroregije).

Ključne pomanjkljivosti modelov členitve na 6 ali 8 pokrajin izhajajo iz:

  • manjša populacijska, ekonomska in razvojno inovacijska moč pokrajine (regije), zaradi odsotnosti kritične mase ključnih dejavnikov konkurenčnosti regij in s tem omejene možnosti lastnega gospodarskega razvoja v prihodnosti,
  • večja finančna odvisnost od države in s tem nižja stopnja regionalne avtonomije,
  • skromnejši obseg pristojnosti,
  • manj racionalna javna uprava v primerjavi z velikimi pokrajinami,
  • manjša primerljivost z evropskimi regijami, regijami sosednjih držav in s tem omejena možnost enakopravnega partnerstva, razvojnega sodelovanja in tržnega tekmovanja.

Vendar pa s teritorialnega in prebivalstvenega vidika, gledano s širšega vidika med obema modeloma ni bistvene razlike, vendar model členitve na 6 pokrajin z vidika moči endogenih regionalnih razvojnih potencialov označuje seveda nekoliko večja regionalna moč in s tem pogojena večja možnost decentralizacije. Model 8 pokrajin pa izhaja iz predpostavke o prednostih členitve geografsko podolžno zasnovane Primorske na dve pokrajini in s tem pogojeno podporo krepitve dveh obmejnih regionalnih centrov, pomemben pa je tudi geopolitični razlog. V tem modelu naj bi bila tudi Prekmursko-Prleška pokrajina predvsem zaradi specifičnega geopolitičnega položaja, nekaterih razvojnih specifičnosti in pogojno še sprejemljivega regionalnega razvojnega potenciala.

Iz razvojnega in gravitacijskega vidika ni smiselno, da je Mestna občina Ljubljana posebna pokrajina, saj ji njena vključenost v širšo pokrajino omogoča kakovostnejši prostorski in regionalni razvoj v prihodnosti.

Zaradi ozemeljske majhnosti in prebivalstvene šibkosti Slovenije pomeni vsaka členitev na več kot 8 pokrajin dejansko vse večje število slovenskih mezoregij z omejenimi razvojnimi potenciali, omejeno možnostjo lastnega gospodarskega razvoja, večjo odvisnost od centralne ravni in manjši obseg pristojnosti in s tem omejeno regionalno avtonomijo.

Priloge:

Komentarji