Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Odhod v pokoj

4118 OGLEDOV 17 KOMENTARJEV

Predlagam, da se zmanjša delovna doba, predvsem pa starostna upokojitev. Argumenti.

Kot prvo: Ne bi rad iz službe vstopil v grob oz na pokopališče kot svoj nov naslov. Rad bi namreč še nakaj časa hodil naokoli živ, kar po neki statistiki ta sistem upokojevanja želi narediti. Pobiti čim več ljudi, da se jim ne bi izplačevale pokojnine. Kar je i tako absurd, ker je pokojnina manjši strošek za državo, kot imeti enega starčka v službi do onemoglosti in mu plačati plačo, prevoz, prehrano, pa še kaj. No, če se bodo delavci prej "odpovedali življenju" zaradi pritiska let in službe, ki jo ne zmorejo več, to je že minimalni strošek, a ne? So sodobni sužnji na boljšem kot črnci na plantažah bombaža prepeljani iz črne Afrike pred stoletji? Ne.

Drugo: Veliko je nezaposlenih - boljši delavci v primerjavi s starčki, ki se bodo v službo peljali z inval. vozički in v njej umirali.

Tretje - rešitev - ne poslušat (sprejemat) vseh smeti, ki jih naokoli mečejo vladarji Evrope. Sistem upokojevanja je od države do države drugačen. Upokojevanje po njihovih finančnih standardih popolnoma drugačen od našega. Ker so jim banke prazne in slabe je to njihov problem in na to jih je treba opozoriti. Naj jih polnijo drugače.

20 glasov

11 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR G gb100 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Priloge:



Odgovor


24. 5. 2016

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo prejeli dopis, posredovan preko spletnega orodja predlagam.vladi.si, v katerem avtor predlaga, da se zniža zahtevani pogoj »delovne dobe« oziroma da se znižajo zahtevani zakonsko določeni pogoji za starostno upokojitev.

V zvezi z izraženo zahtevo pojasnjujemo, da je bila v mesecu aprilu 2016 javnosti predstavljena Bela knjiga o pokojninah (v nadaljevanju Bela knjiga), v kateri je predstavljena tako trenutna ureditev pokojninskega in invalidskega zavarovanja ter izzivi, s katerimi se to zavarovanje in družba soočata, kot tudi možni načini nadaljnjega razvoja pokojninskega sistema.

V zvezi z Belo knjigo pojasnjujemo, da gre za strokovni dokument in ne za reformo oziroma zakonodajo s področja pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Smisel Bele knjige je strokovni pregled trenutne ureditve, njenih pomanjkljivosti ter predstavitev predlogov različnih možnosti za nadaljnji razvoj tega sistema. Gre za dokument, ki predstavlja podlago za nadaljnjo razpravo o prihodnosti pokojninskega sistema, ki se bo izvedla na podlagi predlaganih rešitev. V okviru omenjenega dokumenta so podrobneje predstavljeni tudi trenutni zakonsko določeni pogoji za starostno upokojitev, predlaganih pa je tudi več variant prihodnjih upokojitvenih pogojev, pri čemer je pri vsaki varianti predstavljen tudi vpliv takšnih pogojev na vzdržnost pokojninskega sistema.

Različne predlagane rešitve upoštevajo tudi prihodnji demografski razvoj, med drugim tudi dolgoživost prebivalstva, ki bo prinesla določene izzive, s katerimi se bo družba v prihodnosti morala soočiti (dolgotrajna oskrba, staranje prebivalstva, itd.). Takšnim spremenjenim družbenim razmeram se bo v prihodnje morala prilagoditi tudi pokojninska zakonodaja.

Bela knjiga bo torej predstavljala podlago za nadaljnjo razpravo o možnih rešitvah pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki bodo morale biti oblikovane na način, ki bo sprejemljiv za vse generacije in o katerem bo potrebno medgeneracijsko soglasje. Celotna Bela knjiga kot tudi njen povzetek sta objavljena na spletni strani ministrstva. Avtorju posredovanega predloga zato predlagamo, da si ogleda predlagane rešitve glede nadaljnje določitve upokojitvenih pogojev ter tudi razloge, zaradi katerih določitev nižjih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine od tistih, ki so določeni v Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 92/12 s spremembami, v nadaljevanju ZPIZ-2), z vidika vzdržnosti samega sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja ni sprejemljiva.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 18. 3. 2016 | 10:28:07

ODHOD V POKOJ

Predlagam, da se zmanjša delovna doba, predvsem pa starostna upokojitev. Argumenti.

Kot prvo: Ne bi rad iz službe vstopil v grob oz na pokopališče kot svoj nov naslov. Rad bi namreč še nakaj časa hodil naokoli živ, kar po neki statistiki ta sistem upokojevanja želi narediti. Pobiti čim več ljudi, da se jim ne bi izplačevale pokojnine. Kar je i tako absurd, ker je pokojnina manjši strošek za državo, kot imeti enega starčka v službi do onemoglosti in mu plačati plačo, prevoz, prehrano, pa še kaj.

Drugo: Veliko je nezaposlenih - boljši delavci v primerjavi s starčki, ki se bodo v službo peljali z inval. vozički.

Tretji argument - ne poslušajte (sprejemajte) vseh smeti, ki jih mečejo vladarji Evrope. Sistem upokojevanja je od države do države drugačen. Upokojevanje po njihovih finančnih standardih popolnoma drugačen od našega. Ker so jim banke prazne in slabe me to ne zanima preveč. Naj jih polnijo drugače.

Verzija predloga z dne, 20. 3. 2016 | 07:28:23

ODHOD V POKOJ

Predlagam, da se zmanjša delovna doba, predvsem pa starostna upokojitev. Argumenti.

Kot prvo: Ne bi rad iz službe vstopil v grob oz na pokopališče kot svoj nov naslov. Rad bi namreč še nakaj časa hodil naokoli živ, kar po neki statistiki ta sistem upokojevanja želi narediti. Pobiti čim več ljudi, da se jim ne bi izplačevale pokojnine. Kar je i tako absurd, ker je pokojnina manjši strošek za državo, kot imeti enega starčka v službi do onemoglosti in mu plačati plačo, prevoz, prehrano, pa še kaj. No, če se bodo(mo) prej odpovedali življenju zaradi pritiska let in službe, ki jo ne zmorejo(mo) več, to je že manji strošek. So sodobni sužnji na boljšem kot črnci na plantažah bombaža prepeljani iz črne Afrike pred stoletji? Ne.

Drugo: Veliko je nezaposlenih - boljši delavci v primerjavi s starčki, ki se bodo v službo peljali z inval. vozički.

Tretji argument - ne poslušajte (sprejemajte) vseh smeti, ki jih mečejo vladarji Evrope. Sistem upokojevanja je od države do države drugačen. Upokojevanje po njihovih finančnih standardih popolnoma drugačen od našega. Ker so jim banke prazne in slabe me to ne zanima preveč. Naj jih polnijo drugače.

Komentarji