za DEMOKRACIJO na delovno mesto!
že nekaj časa mi ni jasno kako lahko DEMOKRATIČNO izvoljena vlada podpira diktaturo na delovnem mestu. torej kako so lahko za demokracijo, ko jo pa pozabijo tisti trenutek ko pridejo na oblast. opcija je lahko samo ena, ali imamo diktaturo na delovnem mestu in v vladi, ali pa imamo povsod demokracijo. najslabša je vmesna pot kjer demokratično izvolimo diktaturo delovnega mesta. to velja tudi za odnos med predsednikom vlade in njegovimi podrejenimi. diktatura je možna samo kot diktatura razuma, logike, znanosti in filozofije. še večina naših šol se obnaša kot da je diktatura učitelja vedno razumna.
moj predlog je da uvedemo demokratična delovna mesta torej da ima vsak delavec en glas pri odločanju pri vsem kar uprava sprejme. na tak način ne more nihče sebi zvišati plačo ali nekomu znižati saj izpade kot požrešen egoist.
Spet bolan predlog tega filozofa. Star je 16 let in nima pojma, za kaj gre v življenju. Slovenija je polna takšnih miselnih pokvek.
Če bi moji zaposleni vodili firmo oziroma morali potrditi vsako mojo odločitev, bi firma že zdavnaj propadla in bi vsi bili brezposelni. Pa nimam svinjsko visoke in neprimerne plače. Ne moreš spravit kar tako vse v en koš in narediti vsesplošen zakon, ki bi veljal za vse od krav do miši prek čokolade in sira.
Prijateljski nasvet: delo, službo, družino in otroke; kakih deset let to furaj, potem pa filozofiraj.
Najprej bi morali spremeniti zakon, ki bo dovoljeval predčasno prenehanje pogodbe o zaposlitvi, če gre za predčasno prenehanje potrebe po delavcu!!! Če ni dela, ni jela...
Prvič, nismo več v Jugoslaviji, ki je podpirala samoupravljanje, pa še takrat nismo mogli govoriti o "pravicah na delovnem mestu". Če nekdo, ki je lastnik podjetja, bodisi naj bo to majhno ali veliko podjetje, vloži svoje premoženje, svoj čas, riziko itd itd v nek posel in če delavec ni solastnik podjetja, potem ne moremo od lastnika podjetja zahtevati, da naj ima vsak delavec en glas in soodloča pri nekih odločitvah, za katere nima niti vseh informacij, niti nima morda sposobnosti za kaj takega niti nima na koncu deleža v podjetju. Postavi sebe v ta scenarij - si lastnik podjetja, vložil si kapital, ideja in zasnova je tvoja, rizkiraš in si odgovoren za podjetje - ali boš dal vsem 100 delavcem to odgovornost, da bodo odločali o tvojem podjetju?? Prvič niso solastniki, podjetje in zasnova podjetja ni njihov dosežek itd in seveda imajo delavci svoje interese, ki so drugačni kot pa generalni interes podjetja - da bi, kljub temu, da niso lastniki, ni njihova ideja, niso podvrženi riziku, niso odgovorni za napake podjetja, imeli enormne plače, vsak drug teden piknik v naravi itd. In kaj bo delavec na koncu odločal na kateri trg, v kakšni obliki, skozi katere prodajne kanale bo nekdo prodajal svoj izdelek? Dej no, resna firma ni nek film, kjer je vse možno. Vzemi 100.000€ kredita, naredi podjetje, zaposli ljudi, daj vsem pravico odločanja pa se javi čez nekaj let kako to deluje. Še v primerih, ko so sami delvci solastniki itd, ni stvar tako preprosta.
jaz sem samo predlagal da vsako stvar ki sprejme uprava mora potrditi še večina delavcev, če ne pač ni sprejeto. tako kot je pri nas v politiki. hočejo sprejeti nekaj slaboumnega, kot je malo delo, večina reče ne, ne bomo omejevali dela, dajali denar študentski denar podmladku strank, pustili še tistih 100.000 nezaposlenih da dela isto delo kot študenti, in pri tem ostane. v firmi bi to izpadlo tako: uprava hoče najeti svetovalce in večina zaposlenih reče ne to lahko naredimo sami, in pri tem ostane. kaj ti še ni jasno? na tak način si ne morejo izplačati nagrad in visokih plač dokler res večina zaposlenih ne vedo da si jo zasluži!
diktature absolutno nebi smelo biti, če bi to uspelo uvesti bi se tudi vodje malo streznili, saj bi tako tudi njih kdo ocenjeval in bi se morali boriti za svojo dobro oceno, sedaj le vodje ocenjujejo podrejene, obratno pa ne, zato pa so pri nas tako slabi vodji in vodenja
absolutno se strinjam z demokracijo na delovnih mestih, temu pravijo v združenju svetov delavcev industrijska demokracija
res je!
Nobene diktature ni, vsak delavec ima naceloma moznost prosto oditi z delovnega mesta, ce mu stanje ne ustreza. Nekaj podobnega smo ze imeli, pa se ni najbolje obneslo. Enostavno zato, ker nekdo mora biti pac odgovoren za odlocitve in tisti, ki je za odlocitve odgovoren ima po logiki tudi zadnjo besedo pri odlocitvah samih. Meni se zdi prav tako, do problema pride, ko ta, ki je tehnicno za nekaj odgovoren, za svoje odlocitve enostavno ne odgovoraja. Oziroma mu ni treba odgovarjati.
O diktaturi govorimo, ko posameznik ostane na nek način leaglno brez alternativnih možnosti in mu ne preostane drugega, kot da sledi avtoriteti. In s kolektivnim odločanjem in s tem tudi kolektivno delitvijo odgovornosti bi po mojem mnenju položaj še poslabšali. Bi ga pa bistveno popravili z doslednim izvajanjem individualne odgovornosti.