Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Pokop pokojnika brez kazni - po upepelitvi

6208 OGLEDOV 30 KOMENTARJEV

Država predpisuje pogoje, na kak način lahko raztrosiš pepel pokojnika. Doma žare na primer ne smeš imeti -Zakaj???. Država se vpleta v osebne zadeve družine, saj higienskega razloga za to ni.V bistvu bi lahko rekel, da so lobiji, ki jim pokop prinaša lepe zaslužke tako močni, da so v zakonih ostale določbe, ki v bistvu diskriminirajo odločitve družine, kako bo izvedla pokop. Ni razloga, da bi se država mešala v to. Do upepelitve je država dolžna določit postopke in načine in tu se vpliv države konča, saj je svoj higienski postopek zaključila.

Sedanja ureditev predpisuje vlogo, pravzaprav dve vlogi, da lahko žaro raztresež na določenem prostoru..

Zakaj to počne, ni več logične razlage. Zato je predlog, da od upepelitve dalje vse poteka samo na ekonomski ravni, po želji svojcev, država se nima pravice vtikat v pepel pokojnika z odloki in kaznimi.

38 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Izbrisan Uporabnik 10352 17 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 6. 2019

Odziv Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo

Pokop mrtvih je človekova temeljna civilizacijska norma od prazgodovine do danes. Spoštljiv odnos do mrtvih z ritualnim pokopom in kulturo poslavljanja od pokojnih poznajo vsa ljudstva in kulture sveta. V evropskem kulturnem prostoru sta pogrebna in pokopališka dejavnost dokaj normirani s strani države, vsaka država članica pa ureja ti dejavnosti v skladu s svojo tradicijo in krajevnimi običaji.

V predlogu Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti se, z upoštevanjem dejanskega stanja v Republiki Sloveniji in evropskih smernic, sledi ustaljenim družbenim in zakonskim normam na tem področju. Predlog zakona določa enotne pogoje za izvajanje pogrebne dejavnosti in usmerja k poenotenemu urejanju pokopališke dejavnosti na lokalni ravni, pri tem pa sledi temeljnim načelom zagotavljanja pietete, varovanja zdravja ter upoštevanja zdravstvenih in sanitarno-higienskih predpisov, proste izbire izvajalca pogrebnih storitev ter proste izbire mesta pokopa.

Pri izvedbi pogreba, država zasleduje javni interes, in sicer, da se na pieteten način ravna s pokojnikom, vključno s pokopom pokojnika. Pokop obsega dejanja, ki omogočajo položitev posmrtnih ostankov oziroma upepeljenih ostankov pokojnika v grobni prostor ali raztros pepela v skladu z voljo pokojnika in na način, določen s pokopališkim redom, in ga lahko opravi le izvajalec pogrebne dejavnosti.

Poleg tradicionalnega (krajevno običajnega) pokopa na pokopališču, predlog zakona omogoča tudi prosto izbiro mesta raztrosa zunaj pokopališč. Le-ta je mogoč na podlagi pokopališkega reda z določitvijo prostora za raztros in soglasja pristojnega organa lokalne skupnosti, pri čemer se za prostor zunaj pokopališča štejejo vsi naravni prostori (tudi morje, celinske vode, zrak in drugo).

Trditev, da država po nepotrebnem posega v način pokopa pokojnika in v pravice svojcev pokojnika zato ne drži. Pogrebna in pokopališka dejavnost sta vendarle dejavnosti, ki ju država z vidika urejene in normalno delujoče družbene skupnosti mora urediti poenoteno in z vso mero spoštljivosti do umrlega in njegovih svojcev.

 

Priloge:

Komentarji