Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Montaža filtrov prašnih delcev na kurišča

3907 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Predlagam zakonsko obveznost montaže filtrov prašnih delcev na kurišča. V zadnjih letih se je stanje v nekaterih delih Slovenije glede koncentracije delcev PM10 in PM2,5 močno poslabšalo.

Glavni vir teh delcev so mala kurišča, kjer je izgorevanje večinoma slabo. K koncentraciji delcev kot energent izstopajo trda goriva (drva, premog, sekanci, peleti). Ker je cenovno najugodneje, se uporablja vedno več teh goriv, kar močno prispeva k onesnaženju zraka.

Zaradi skrbi za zdravje ljudi in živali predlagam uvedbo obvezne montaže filtrov prašnih delcev na vsa kurišča. Na trgu obstaja več naprav z različnimi načini čiščenja (elektrostatični, centrifugalni, navaden filter, vodni filtri). Strošek bi ob morebitnem posredovanju države (eko sklad) lahko delno omilili.

17 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR C Chem 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 3. 2016

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

Kakovost zraka je eden od večjih okoljskih problemov v Sloveniji. Območij preseganj je v Sloveniji sedem (Murska Sobota, Maribor, Celje, Kranj, Ljubljana, Novo mesto in Zasavske občine) in so zato sprejeti odloki o načrtih kakovosti zraka.

Viri delcev Pm 10 so različni,v največji meri pa: promet, industrija, individualna kurišča. ‎Analize so pokazale, da so največji vir delcev individualna kurišča, kar je sicer poglobila tudi ekonomska kriza v zadnjih letih. MOP je zato ukrepe prioritetno usmeril prav v individualna kurišča in v rešitev tega problema.

Pristop k zmanjševanju izpustov delcev PM10 je kompleksen in seveda ukrepi zahtevajo ustrezne finančne vložke. Kar se tiče morebitne uporabe predlagane uvedbe filtrov delcev za kurišča je potrebno vedeti, da mnogi ukrepi pred tem, ki so tudi zajeti v načrtih kakovosti zraka, zelo zmanjšujejo izpuste delcev. Če bi se na koncu takšna vgradnja filtrov delcev uvajala, bi to seveda pomenilo strošek za gospodinjstvo, pri čemer se je potrebno zavedati, da vgradnja filtra ne pomeni večje učinkovitosti male kurilne naprave, obratno, za malenkost bodo izkoristki nižji.

Zato so smiselni vsi drugi ukrepi pred tem, zlasti pa zamenjava zastarele kurilne naprave z novo ali s toplotno črpalko (če je toplotna izolacija hiše dovolj učinkovita).

Torej bi na koncu izvajanja ukrepov, če bi se ob ustreznih meritvah dimnih plinov pokazalo, da vsi ostali ukrepi niso bili učinkoviti, bilo smiselno, da se takšen ukrep vgradnje filtrov uvede.

Priloge:

Komentarji