Predlog ureditve pridobitve gradbenega dovoljenja
Predlagam vladi, da uredi zadeve okrog pridobivanja gradbenega dovoljenja tako, da bo zainteresiran občan/pravna oseba prišel na ustrezno mesto, izrazil interes po gradbenem dovoljenju in se identificiral z ustreznim dokumentom in listino, s katero bo pokazal, da je lastnik gradbene parcele ali objekta. Vse ostale postopke pa naj država znotraj sodelujočih sektorjev uredi tako, da bodo stekli avtomatično. Rok za izdajo pa ne sme biti daljši od enega tedna.
Daleč največji problem pri GD so enormno visoki komunalni prispevki v nekaterih občinah. Jaz sem za enodružinsko hišo ravno prejšnji teden plačal skoraj 31000€ v kraju z nekaj tisoč prebivalci. Ko so gradili komunalno infrastrukturo, so se pač potrudili zapraviti čim več denarja, sedaj pa mora to nekdo plačati. Afriški davki pač... Druga stvar je plačilo odškodnine za spremembo kmetijske zemlje v gradbeno, ki ni nič drugega kot še en davek. Sicer pa moram reči, da so bili uradniki korektni in ustrežljivi pri samem postopku. Tretja stvar je pa prostorski akt, ki je v mojem konkretnem primeru ena velika žalost; več kot očitno je nastal v koprodukciji nesposobnih urbanistov in lokalnih oboževalcev neohistorične arhitekture. In popravljanje šlamparij tam je precej drago (od 10k€ naprej; občina pa nerada to plača) in zamudno (hitro mine eno leto).
Zato menim, da sam postopek pridobivanja GD je še najmanjši problem. Itak vsako spodobno načrtovanje objekta traja vsaj nekaj mesecev, tako da hitrosto UE ni problematična. Soglasodajalci so sicer druga zgodba... Daleč najbolj problematičen je način kako se komunalno opremlja novo zazidljivo zermljo in posledično kako se zaračunava komunalni prispevek. Poleg tega je problematično še prostorsko načrtovanje, ki je do skrajnosti zakomplicirano, in je zaslužno za ogromen razkorak v ceni za zazidljivo in nezazidljivo zemljo. Poleg tega je zaslužno tudi za to, da se mora investitor dostikrat odločiti za dražjo in manj všečno arhitekturno rešitev; praviloma zato, ker bi se kakšen fosiliziran lokalni veljak počutil kastriranega, če bi kdo naredil kak bolj moderno oblikovan objekt (pa tu nimam v mislih kakšnih starih delov, pač pa nova naselja).
Sem za predlog, a to so v naši državi bolj mokre sanje.
Kot prvi korak za izboljšanje stanja bi lahko bila ureditev/poenostavitev lokalnega dela zakonodaje - npr. da se veljavna lokalna zakonodaja (PUP) v obliki čistopisa zbere na novem ali obstoječem portalu (kot je Pisrs). Na lokalni ravni je namreč največ težav, nejasnosti veljavnosti PUP-ov, različno od občine do občine itd.
Druga stvar so priglasja agencij kot je Arso, ki so časovno zamudna.
Tukaj bi lahko bila še večja možnost pošiljanja/urejanja vlog po elektronski poti. In tako naprej.
A preveč poenostavljen sistem bi marsikaterega birokrata pustil brez dela in to je problem pri nas.