Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev nekaterih zdravstvenih fakultet (in ostalih)

3047 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

V Sloveniji smo v nekem obdobju dobili poplavo visokošolskih zavodov, ki izobražujejo za diplomirane medicinske sestre. Skoraj vsaka vas že ima svojo fakulteto.

S tem je država izobrazila številne diplomante na področju zdravstvene nege, ki so pristali na zavodu. Ali res potrebujemo več kot 1200 dipl.medicinskih sester na leto?!

To je zelo neracionalno - kvaliteta izobrazbe pa je močno padla! Predlagam, da se vrnemo k 3 kvalitetnim šolam za izobraževanje medicinskih sester (Maribor, Ljubljana, Izola). Pa se morda kakšno leto, če se v prostoru pojavi večja potreba po kadru, na faksih razpiše več vpisnih mest.

To kar se zdaj dogaja je nonsens.

Dal sem le primer področja zdravstvene nege, so pa verjetno še ostala.

23 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P Park 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


7. 12. 2015

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport

Skladno z vašo pobudo pojasnjujemo, da upoštevajoč določbo prvega odstavka 9. člena Zakona o visokem šolstvu (Uradni list RS, št. 32/12 - uradno prečiščeno besedilo, 40/12 - ZUJF, 57/12 - ZPCP-2D, 109/12 in 85/14; v nadaljnjem besedilu: ZViS) visokošolski zavod oziroma drugi zavod - članico univerze (in študentski dom) lahko ustanovijo domače in tuje fizične in pravne osebe, pri čemer pa skladno z drugim odstavkom citiranega člena ZViS Republika Slovenija ustanavlja javne visokošolske zavode oziroma druge javne zavode - članice univerze (in študentske domove) za opravljanje javne službe v visokem šolstvu. ZViS nadalje v določbah 14. člena izrecno predpisuje pogoje za ustanovitev visokošolskega zavoda (ne glede na ustanovitelja) kar pomeni, da se visokošolski zavod torej lahko ustanovi, če so opredeljena študijska področja in znanstvenoraziskovalne oziroma umetniške discipline, za katere se visokošolski zavod ustanavlja, zagotovljeni ustrezni prostori in oprema za izvedbo programa, ter zagotovljeni visokošolski učitelji, znanstveni delavci in visokošolski sodelavci, potrebni za izvedbo programa. Izpolnjevanje teh pogojev je sicer v domeni presoje Nacionalne agencije Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu (v nadaljnjem besedilu: agencija), saj ZViS v tretjem odstavku 14. člena določa, da si mora ustanovitelj še pred sprejemom akta o ustanovitvi pri agenciji pridobiti odločbo o akreditaciji visokošolskega zavoda. V tem kontekstu dodajamo še, da lahko visokošolski zavod začne opravljati dejavnost, ko se vpiše v razvid visokošolskih zavodov, ki ga vodi ministrstvo, pristojno za visoko šolstvo, kar med drugim pomeni tudi, da ima že prav tako s strani agencije akreditirane (javnoveljavne) študijske programe.

Glede na tovrstne zakonske določbe torej lahko visokošolsko dejavnost izvaja visokošolski zavod, ki je ustanovljen in deluje pod pogoji ZViS.

Priloge:

Komentarji