Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Jugoslovanska in jugo-slovenska zastava

6943 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Izobešanje zastav in nošenje uradnih simbolov razpadlih in sporazumno ukinjenih držav in zvez je delikatna zadeva. Zdi se mi zelo na mestu, da bi se (zakonsko in odredbeno) kot zdrava skupnost zjasnili glede socialističnih simbolov.

Treba je namreč ločiti med dvojim:

(1) zastavo SFRJ, torej krovno (skupno) jugoslovansko zastavo (modra-bela-rdeča in z rdečo zvezdo, od zgoraj navzdol), ter

(2) zastavo SRS, torej slovensko jugoslovansko zastavo (bela-modra-rdeča oz. enaka slovenski narodni trobojnici), ki je predstavljala SR Slovenijo kot sestavno socialistično republiko SFRJ.

Z zastavo SR Slovenije menim, da ni nič pretirano narobe, saj je del naše preteklosti in predstavlja slovenski narod v določenem zgodovinskem obdobju, hkrati pa nekaterim ljudem predstavlja zastavo republike, v kateri so odrasli in jih zato nanjo vežejo določena čustva — medtem ko se mi zdi zelo napačno izobšanje skupne (krovne) jugoslovanske zastave (tako v slovesnih kot v "javnih privatnih" okoliščinah, tj. izobešanje na hiši), saj je to zastava države in hkrati vojske, ki je izvedla oboroženo intervencijo nad Republiko Slovenijo in proti kateri smo 23. 12. 1990 (z uradnim dokumentom, ljudskim plebiscitom) rekli odločen Ne ter se sporazumno in spravno odločili prekiniti upravne zveze s federativno republiko, ki smo jo dotlej sestavljali.

Zlasti je izobešanje in nošenje krovne jugoslovanske zastave v končni fazi žaljivo in ponižujoče do tistih, ki so umrli pod streli te zastave, to so (relativno maloštevilni) vojaki TO in civilisti, predvsem pa trpeli njihovi svojci, ki so plačali krvni in duševni davek za uresničitev plebiscitarnega rezultata oz. tega, kar so bili tisočletni napori Slovencev in kar smo na plebiscitu končno tudi soglasno potrdili. — Prosim, vzdržite se tukaj komentarjev tipa "Ja, saj smo se v bistvu čisto zanič odločili in bi morali ostati v Jugi." Naj vas opomnim o dvojem: prvič, Slovenci smo hoteli ostati v konfederaciji z ostalimi Jugoslovani in smo na tem temeljili tudi svoje amandmaje, ki so jih zvezne oblasti kategorično zavrnile - in drugič, to ni predmet tega predloga, saj gre za zastavo države in sistema, ki smo se jo spričo nastale gospodarske in politične situacije v tem času odločili prenehati sestavljati.

Povzemam torej:

- zastava Socialistične republike Slovenije DA,

- zastava Socialistične federativne republike Jugoslavije NE.

19 glasov

15 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S studenecuros 37 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


29. 12. 2015

Odziv Ministrstva za javno upravo

Ministrstvo za javno upravo je pristojno za pripravo in tolmačenje Zakona o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/94 in 14/99 – odločba US, v nadaljevanju: ZGZH). Grb, zastava in himna Republike Slovenije označujejo pripadnost Republiki Sloveniji.

ZGZH določa priložnosti, ko se grb, zastava in himna morajo uporabiti, in priložnosti, v katerih se smejo uporabiti. Kot pravilo, v 6. členu določa, da morata biti v primerih, ko sta državna grb in zastava ob uradnih priložnostih uporabljena skupaj z drugimi znamenji (slovenska narodna zastava, zastava italijanske oziroma madžarske narodne skupnosti, zastava lokalne skupnosti, vojaška ali tuja zastava oziroma druga znamenja) mora biti postavljena na častno mesto. ZGZH določa tudi izjeme od tega pravila (1. odst. 11. člena, 1. odst. 16. člena in 23. člen ZGZH).

V 12. členu je med drugim določeno, da je slovenska zastava stalno izobešena na poslopjih, v katerih je sedež predsednika republike, sedež državnega zbora in državnega sveta, sedež vlade in tudi na območju mejnih prehodov in poslopju predstavništva Republike Slovenije v tujini. Glede na dolžnost spoštovanja državnih simbolov kot uveljavljeno tradicijo v civiliziranem svetu je po stališču ustavnega sodišča ZGZH mo¬goče razumeti le tako, da za uradne priložnosti prepoveduje samostojno uporabo drugih znamenj, tj. njihovo uporabo, ne da bi bili hkrati uporabljeni tudi državni simboli RS.

Poleg ZGZH področje uporabe zastave ureja tudi Zakon o javnem redu in miru (ZJRM-1) in sicer v 14. členu določa pravila glede izobešanja tuje zastave. Vendar se ta določba v primeru bivše jugoslovanske zastave ne more uporabiti, saj imamo pri tujih državah v mislih zastave držav, ki jih je Republika Slovenija priznala. Izobešanje bivše jugoslovanske zastave pri t.i. neuradnih prireditvah bi v skladu z določili ZJRM-1 lahko opredelili le kot prekršek po prvem odstavku 7. člena, če bi bili izpolnjeni znaki nedostojnega vedenja v skladu s 5. tč., prvega odstavka, 2. člena (»5. nedostojno vedenje je vedenje posameznika ali skupine, s katerim povzroči vznemirjenje ali razburjenje ali ogrožanje posameznika ali skupine ali kadar z žaljivimi besedami in dejanji škoduje ugledu posameznika ali skupine ali uradne osebe pri uradnem poslovanju«).

Različni simboli so se v zgodovini pojavljali na zastavah in grbih različnih držav. Med drugim je bila zvezda pogosteje uporabljena (bivše države SFRJ, Socialistične republike Slovenije, ZSSR). V nekaterih državah (med drugim tudi v Novi Zelandiji) je rdeča zvezda še vedno na zastavi. Simboli preko različnih faz razvoja naroda na vsebinskih vrednotah pridobivajo ali pa izgubljajo. V tej luči je potrebno razumeti tudi zgodovino Slovenije in simbole Socialistične republike Slovenije ter Socialistične federativne republike Jugoslavije.

Menimo, da v primeru uporabe bivše jugoslovanske zastave ne gre za izobešanje zastave v pravem pomenu besede oziroma skladno s cilji in nameni izvajanja ZGZH, pač pa gre za uporabo zgodovinskega simbola in posledično ima posameznik pravico izražati svoje mnenje ali stališče.

Glede na navedeno menimo, da predlog državljana ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Priloge:

Komentarji




  • l lipi

    Sem za.

     

    Tudi v ZDA ne vidiš zastave nekdanjega britanskega kolonialnega imperija, niti na dan 4. julij (državni praznik v ZDA, niti kdaj drugič).

    • č česn

      Iskreno, nacionalizem v ZDA večinsko nima blagodejnih vplivov na večino sveta. Tako da je primerjava ZDA kot dobrega primera, tukaj v najboljšem primeru vprašljiva

    • I Izbrisan uporabnik 7773

      Zunanja politika ZDA je približno enako nevarna tako pri republikancih kot pri demokratih.

      Demokrati recimo: Koreja, Vietnam, Srbija, Sirija....

  • h hales

    Barve na zastavi nimajo nič skupnega z napadom na državo. Vse je samo v glavi.

     

    Imamo podobno zastavo, kot še nekatere druge države.

     

    Torej sklepam, da so to barve, ki odlikujejo slovanske narode.

     

    Nacisti so jedli golaž, a ga bomo mi zaradi tega prepovedali?

    • I Izbrisan uporabnik 7773

      Spet klatiš neumnosti...

       

      ....Barve na zastavi nimajo nič skupnega z napadom na državo. Vse je samo v glavi.

       

      Ne. JNA se je proti nam borila pod to zastavo. Ni samo v glavi, je tudi na izdatni količini foto materijala in video posnetkih.

       

      ....Imamo podobno zastavo, kot še nekatere druge države.

       

      Ja, je podobna, ampak NAMENOMA POVSEM RAZLIČNA, ker je ta zgolj in samo naša zastava, ki predstavlja zgolj in samo naš narod. Točno to je tudi bistvo simbola, ki mu rečemo zastava, torej indetifikacija naroda.

       

      .....Torej sklepam, da so to barve, ki odlikujejo slovanske narode.

       

      JA, rdeča, bela in modra v horizontali se pojavljajo pri večini slovanskih narodov. Ampak to ne pomeni, da pa ena od teh zastav predstavlja kar vse slovanske narode?!

       

       

      ...Nacisti so jedli golaž, a ga bomo mi zaradi tega prepovedali?

       

      Nacisti so na zastavi imeli svastiko, ki JA, JE DE-FACTO PREPOVEDANA.

  • s seba

    Predlog po svoje podpiram in se strinjam z idejo, da je sporna uporaba. Vseeno pa sem glasoval proti, ker hkrati močno podpiram svobodo govora. Predlog je proti svobodi govora.

    • I Izbrisan uporabnik 7773

      Izobešanje simbolov in govor pa ja ni eno in isto. Torej bo čez nekaj let izobešena ISISova zastava tudi zagovarjana kot svoboda govora? Včasih bi bilo bolje, če je nebi bilo.

  • t taubi1

    Vse zastave z petokrako zvezdo bi morali prepovedati.Tanki, letala in vojaki, ki so napadli Slovenijo so bili opremljeni s tem simbolom!

    Morali pa bi kaznovati tudi vse, ki slovensko zastavo zmerjajo s trobojnico. To je zaničljivo do slovenščine, do Slovenije in do zastave. Slovenska zastava ima tri barve, boje pa plavajo na morju!

    • u usimoncic

      Objektivno gledano sodi rdeča petokraka zvezda v isto kategorijo, kot svastika. Realno pa ne poznam nobene države, ki bi jo tako strogo obravnavala. Me prav zanima kakšne bi bile posledice, če bi recimo Nemčija izdala priložnostni euro kovanec s svastiko :-)

       

      Sicer se pa strinjam, vse zastave iz Jugoslavije so za v muzeje ali za reciklažo.

    • m mrtn

      objektivno je, da rdeca zvezda in svastika ne spadata v isto ktegorijo.

       

      ce komunizem in nacizem primerjas na *ravni ideje*, gre pri komunizmu za emancipatorno idejo, za napredno razmisljanje, za sodelovanje, osvobajanje in povezovanje.

       

      nacizem, idejno, ni v nobenem smislu emancipatoren ali kaj od zgoraj nastetega.

       

      ce pa ju primerjas na *ravni izvedbe*, se lahko pogojno strinjamo, ampak potem v enacbo vkljuci se vse ostale rezime, ki so v razlicnoh obdobjih vladali svetu (kapitalizem, neoliberalizem, militantno krscanstco in islam in judaizem)...

    • I Izbrisan uporabnik 7773

      Če ju primerjaš na "ravni zgodovine" pa vidiš, da sta oba režima povzročila milijonske žrtve, pobijala civiliste, zakuhala vojne in ob propadu povzročila vsesplošno bedo. Njihove zastave so primerne edino za kurjavo.

       

      In mogoče še to, ker vidim da si prespal uro zgodovine, ko so razlagali o nacistični Nemčiji:

      Nacistična stranka; NSDAP, pomeni NacionalSOZIALISTISCHE Deutsche Arbeiterpartei,

      torej nacionalno-SOCIALISTIČNA Nemška DELOVSKA STRANKA. Torej socializem, ki je tako kot vedno, propadel.

    • u usimoncic

      Nacional-socializem in internacional-socializem se zgolj malenkostno razlikujeta v svojih idejah. Glavna razlika je v tem, da slednji ves svoj gnev usmeri v razredne sovražnike, prvi pa del svojega gneva zlije na predstavnike drugih narodov in ras. Kar se izvedbe tiče, pa tudi obstaja nekaj razumljivih razlik. Prvi se je skušal širiti s pomočjo vojn, drugi predvsem s pomočjo revolucij in le deloma z vojnami. Posledično je prvi pobil več tujcev, drugi pa več sonarodnjakov.

       

      Da bi šlo pri katerikoli obliki socializma za "napredno razmišljanje", bi se nekako dalo utemeljiti: gre za "napredek" političnega razreda in njegovih privilegijev. Kar se tiče osvobajanja in povezovanja, pa tudi lahko pritrdim: nekaj o osvobajanju je pisalo na vratih vsakega koncentracijskega taborišča, povezovanje rok političnim nasprotnikom z žico (tista slavna osmica) je pa tudi precej elementarna sestavina socializma.

       

  • b bombon

    Se ne strinjam, med zastavama nebi smelo biti razlike in nobene od njih se nebi smelo razobešat izven muzejev. Ljudje, ki imajo domotožje po prejšnjem sistemu in državi, čutijo isto ob pogledu na obe zastavi, enako ljudje, ki ne čutijo naklonjenosti do pretekle zgodovine.

    • D Digifotko

      Se strinjam, zastave bivših držav spadajo v muzej.

    • I Izbrisan uporabnik 7773

      Počasi se daleč pride. To se bo doseglo, če ne prej, pa ko se "zamenjajo generacije", če se lepo izrazim.