Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Imena mesecev

2987 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Predlagam, da ponovno uporabljamo slovenska imena za mesece. S tem bomo ohranili jezik, ki je sicer živ, a je v njem vedno več tujk. V zgodovini so za isti mesec poznali več imen. Predlagam, da bi izbrali tista, ki ne zvenijo preveč zastarelo (kozoprsk, listognoj,...). Predlagam, da bi izbrali sledeča: Prosinec, svečan, brezen ali sušec, traven ali mali traven, travenec ali veliki traven, rožnik, mali srpan (ali sušec glede na visoke temperature in sušo), veliki srpan (ali srpan v primeru, da bi julij bil sušec), kimavec, vinotok, listopad in gruden ali sneženec. Imena bi bila na koledarjih, javnih občilih,... Če se izvirna imena uporablja na Hrvaškem, v Češki republiki,..., zakaj ne bi še v Sloveniji?

9 glasov

20 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P pomladmladost 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • Ikona uporabnika Alissa White-Gluz Alissa White-Gluz

    Raje kot staroslovenska imena mesecev bi uvedli imenovanje mesecev po številkah in zapis datuma v formatu leto/mesec/dan, kot je v veljavi recimo na Japonskem. Tak format je zelo dobrodošel v računalniškem svetu za izdelavo seznamov po datumu, saj gre od najsplošnejšega do najposamičnejšega, kar je zelo logično.

  • č česn

    Vi bi radi spremenili našo kulturo, naš jezik, z predlogom? Ko bo večina želela in začela imenovati v javnosti mesece po njihovih "staro-slovanskih imenih", potem lahko spremenimo uradno različico imen mescev v te starodavne.

    Do takrat, je večini ljudi veliko lažje in normalneje, da govorimo tako kot govorimo, in ne delamo projektov in znanosti iz tega, da bomo bolj posebni.

  • M Mimi Nosek

    Proti, jezik je namreč živa stvar in ni bistvo ohranjanje starih izrazov, ki jih nihče več ne razume. Poleg tega so stari izrazi lahko izhajajo iz drugih jezikov (spodnji primer iz nemščine) in ne pomenijo nujno "prave slovenščine".

     

    Iz wiki: Ob uveljavljenih in splošno sprejetih starih slovenskih imenih poznamo še celo vrsto različic, ki so pomensko motivirani po dejavnostih, dogajanju ali pomembnih praznikih v tistem obdobju. Najstarejši seznam slovenskih imen za mesece je Škofjeloški rokopis iz 1466, ki je precej podoben standardnemu seznamu, navedenemu v preglednici. Nekatera slovenska imena so tudi kalkirana: tako se ime rožnik po vsej verjetnosti ne nanaša na rože; prvotno izpričana je različica rženi cvet, torej označuje mesec, v katerem cveti rž. Ime rožnik se je razvilo šele pod nemšlim vplivom.

  • j jolandaa

    Edino to, imena mesecev naj bodo taka, kot se jih učijo otroci v šoli.

  • M Mesarko

    Absolutno za predlog. Sicer pa, postajamo bedna provinčica brez svojega jaza, kolikor to povsod že nismo.