10. 8. 2015
Odziv Ministrstva za okolje in prostor
Dimnikarski zakon v koncesijskem sistemu ne obstaja, saj trenutno področje dimnikarskih storitev ureja Zakon o varstvu okolja ter podzakonski akti. S sprejemom Zakona o varstvu okolja (ZVO-1F) se sedanja ureditev izvajanja dimnikarskih storitev ohranja zgolj do 31. 12. 2015, ko se bo prenehala izvajati kot obvezna državna gospodarska javna služba. To pomeni, da so brez uveljavitve novega sistema te storitve prepuščene trgu, zaradi česar je treba sprejeti nov zakon (Zakon o dimnikarskih storitvah), ki bo urejal navedeno področje.
Mnenje Ministrstva za okolje in prostor je, da zaradi zagotovitve ciljev (javnega interesa, ki se kaže v skrbi za varstvo okolja, zdravja in premoženja ljudi, požarne varnosti, kot tudi energetske učinkovitosti malih kurilnih naprav), izvajanje dimnikarskih storitev ne more biti prepuščeno trgu, temveč, da je tudi v prihodnje potrebna regulacija tega področja.
V Sloveniji so za vsa dimnikarska območja podeljene koncesije in sklenjene koncesijske pogodbe v skladu z zakoni in veljavnimi predpisi in jih je mogoče odvzeti le v posamičnih primerih, če se dokažejo kršitve ali drugi razlogi za odvzem ali odpoved koncesijske pogodbe. Koncesije podeljuje Vlada RS, koncesijsko pogodbo pa po pooblastilu vlade sklene minister, pristojen za okolje.
Nova ureditev, predlagana z Zakonom o dimnikarskih storitvah, bo dimnikarske storitve urejala na način, da si bo vsak lahko izbral dimnikarsko službo. Sicer izvajalci ne bodo več koncesionarji, bo pa uporabnikom dimnikarskih storitev omogočeno, da sami izberejo dimnikarsko družbo, ne glede na lokacijo.
Glede zaračunavanja je dovoljeno obračunati samo tiste storitve, ki so bile opravljene. Za dimnike, na katere niso priključene kurilne naprave, je v skladu s predpisi, treba opraviti pregled vsako tretje leto in jih po potrebi očistiti. Namen tega je, da je v primeru naravnih nesreč ali višje sile na te dimnike možno takoj priključiti zasilni vir ogrevanja. V primeru, da storitve niso opravljene, ima vsak državljan možnost pritožbe. Za nadzor nad zaračunavanjem je sicer pristojen Tržni inšpektorat RS.
Ministrstvo je na svoji spletni strani objavilo (poleg predloga zakona) tudi seznam odgovorov na najpogostejša vprašanja o predlagani zakonodaji.