Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

3236 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posameznika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predvajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to kakšno stopnjo hrupa proizvajajo glasbene naprave za intenziviranje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo pravno uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad hrupom iz gostinskih lokalov in diskotek, tako, da ta v nobenem primeru ne sme motiti življenja stanovalcev bližnjih nepremičnin, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna. Posledično na tem področju v državi vlada popolno brezpravje in kršitev človekove pravice do zdravega okolja. Zvočno onesnaženje z hrupno glasbo v daljšem trajanju in posledično daljše pomanjkanje spanja predstavlja po Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju (CAT) metodo mučenja.

30 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B bojanh1 22 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 6. 2015

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

V nadaljevanju posredujemo pojasnilo glede določb, ki urejajo hrup iz gostinskih lokalov in diskotek v okoljskih predpisih. Okoljski predpisi urejajo t.i. okoljski hrup. To je hrup, ki nastaja v okolju, na prostem, in ki je posledica virov hrupa kot so na primer prometno najbolj obremenjene ceste, železnice in letališča ter industrijske in obrtne dejavnosti, in ki je lahko moteč za ljudi, ki se nahajajo na hrupnih območjih.

V primeru, da obrat ali dejavnost, ki povzroča hrup, izpolnjuje pogoje iz Uredbe o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Uradni list RS, št. 105/05, 34/08, 109/09 in 62/10) in predstavlja vir hrupa (6. točka 1. odstavka 3. člena), mora za svoje obratovanje pridobiti okoljevarstveno dovoljenje, v katerem se določijo pogoji obratovanja. Vir hrupa po uredbi predstavlja tudi gostinski ali zabaviščni lokal v nezagrajenem ali neprikritem prostoru, če uporablja zvočne naprave, ter gostinski ali zabaviščni lokal v zagrajenem in prekritem prostoru stavb, ki na zunanji meji svoje parcele povzroča hrup, ki presega mejne vrednosti, določene s to uredbo. Gostinski lokal ali diskoteka, ki je vir hrupa, mora obratovati v skladu z določbami uredbe, kar vključuje tudi omejitve, povezane z jakostjo hrupa. Nadzor nad temi viri hrupa izvaja Inšpekcija za okolje in prostor.

Okoljski predpisi pa ne urejajo hrupa znotraj stavb oziroma ne določajo zahtev za omejitev hrupa znotraj stavb in s tem povezane zvočne izolacije. Te zahteve so namreč povezane s projektiranjem in gradnjo objektov in so zato določene s Pravilnikom o zaščiti pred hrupom v stavbah (Uradni list RS, št. 10/2012), ki je predpis s področja graditve objektov.

Kadar gre za prireditev, na kateri se uporabljajo zvočne naprave, ki povzročajo hrup, pravila ravnanja določa Uredba o načinu uporabe zvočnih naprav, ki na shodih in prireditvah povzročajo hrup (ur.l.RS, št. 118/2005). Za uporabo zvočnih naprav na prireditvi, mora organizator prireditve pridobiti dovoljenje za začasno čezmerno obremenitev okolja s hrupom. Dovoljenje izda pristojni organ občine na območju kraja prireditve. V takem primeru je uporaba zvočnih naprav dovoljena le pod pogoji iz dovoljenja. Predpis določa tudi izjeme, kdaj to dovoljenje ni potrebno. Neposredni nadzor nad izvajanjem ukrepov iz tega dovoljenja mora zagotoviti pristojni občinski organ. Če v okviru tega nadzora občinski organ ugotovi določene kršitve, mora o tem obvestiti inšpektorja za okolje.

V vseh ostalih primerih pa lahko govorimo, da gre za motenje javnega reda in miru, to je področje, ki ga ureja Zakon o varstvu javnega reda in miru. Nadzor je v pristojnosti policije, ki ima med drugim tudi pooblastilo za ukrepanje v primeru, da nekdo na nedovoljen način med 22.00 in 6.00 uro moti mir ali počitek ljudi s hrupom (razen če gre pri tem za interventne-vzdrževalne posege).

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 22. 4. 2015 | 08:44:28

protihrupna zapora gostinskih lokalov

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dekavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen prej veljavnega pravilnika). Vlada Mira Cerarja in sicer ministret Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje. Ta pravica ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posamernika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedala predavajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to kakšno moč imajo glasbene naprave za jačanje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo ali pa da zadevo uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad izvajanjem določbe, da hrup iz gostinskih lokalov v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, trenutno za takšne primere, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna.

Verzija predloga z dne, 22. 4. 2015 | 08:45:00

protihrupna zapora gostinskih lokalov

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posamernika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predavajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to kakšno moč imajo glasbene naprave za jačanje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad izvajanjem določbe, da hrup iz gostinskih lokalov in diskotek v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, trenutno za takšne primere, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna.

Verzija predloga z dne, 23. 4. 2015 | 10:11:41

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posamernika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predavajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to kakšno moč imajo glasbene naprave za jačanje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad izvajanjem določbe, da hrup iz gostinskih lokalov in diskotek v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, trenutno za takšne primere, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna.

Verzija predloga z dne, 28. 4. 2015 | 09:05:52

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posamernika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predvajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to kakšno moč imajo glasbene naprave za jačanje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad izvajanjem določbe, da hrup iz gostinskih lokalov in diskotek v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, trenutno za takšne primere, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna.

Verzija predloga z dne, 28. 4. 2015 | 09:07:05

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posameznika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predvajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to kakšno moč imajo glasbene naprave za jačanje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad izvajanjem določbe, da hrup iz gostinskih lokalov in diskotek v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, trenutno za takšne primere, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna.

Verzija predloga z dne, 28. 4. 2015 | 09:08:20

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posameznika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predvajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to s kakšno stopnjo hrupa proizvajajo glasbene naprave za jačanje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad izvajanjem določbe, da hrup iz gostinskih lokalov in diskotek v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, trenutno za takšne primere, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna.

Verzija predloga z dne, 28. 4. 2015 | 09:09:13

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posameznika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predvajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to s kakšno stopnjo hrupa proizvajajo glasbene naprave za intenziviranje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo pravno uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad hrupom iz gostinskih lokalov in diskotek v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, trenutno za takšne primere, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna.

Verzija predloga z dne, 28. 4. 2015 | 09:19:18

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posameznika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predvajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to s kakšno stopnjo hrupa proizvajajo glasbene naprave za intenziviranje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo pravno uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad hrupom iz gostinskih lokalov in diskotek, tako, da ta v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, trenutno za takšne primere, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna.

Verzija predloga z dne, 28. 4. 2015 | 09:33:38

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posameznika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predvajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to s kakšno stopnjo hrupa proizvajajo glasbene naprave za intenziviranje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo pravno uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad hrupom iz gostinskih lokalov in diskotek, tako, da ta v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna. Posledično na tem področju v državi vlada popolno brezpravje in kršitev človekove pravice do zdravega okolja. Zvočno onesnaženje z hrupno glasbo v daljšem trajanju in posledično daljše pomanjkanje spanja predstavlja metodo mučenja, ki jo je kot tako priznal '' Odbor ZN proti mučenju (CAT).

Verzija predloga z dne, 28. 4. 2015 | 09:35:25

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posameznika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predvajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na to s kakšno stopnjo hrupa proizvajajo glasbene naprave za intenziviranje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo pravno uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad hrupom iz gostinskih lokalov in diskotek, tako, da ta v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna. Posledično na tem področju v državi vlada popolno brezpravje in kršitev človekove pravice do zdravega okolja. Zvočno onesnaženje z hrupno glasbo v daljšem trajanju in posledično daljše pomanjkanje spanja predstavlja po Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju (CAT) metodo mučenja.

Verzija predloga z dne, 28. 4. 2015 | 09:36:44

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posameznika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predvajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na kakšno stopnjo hrupa proizvajajo glasbene naprave za intenziviranje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo pravno uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad hrupom iz gostinskih lokalov in diskotek, tako, da ta v nobenem primeru ne sme motiti življenja prebivalcev v sosednjih nepremičninah, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna. Posledično na tem področju v državi vlada popolno brezpravje in kršitev človekove pravice do zdravega okolja. Zvočno onesnaženje z hrupno glasbo v daljšem trajanju in posledično daljše pomanjkanje spanja predstavlja po Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju (CAT) metodo mučenja.

Verzija predloga z dne, 28. 4. 2015 | 09:37:28

protihrupna zaščita gostinskih lokalov in diskotek

Do februarja 2014 je bil v veljavi Pravilnik o mininalnih tehničnih pogojih in o minimalnem obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti, ki je določal, da gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, mora imeti proti hrupu zaščiten prostor tako, da glasba ne moti bližnje okolice (52. člen). Vlada Mira Cerarja in sicer ministra Metod Drgonja in Marjan Židan sta sprejela nov Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljenje gostinske dejavnosti (UR. L. RS. št. 21/2014), ki je nadomestil prej veljavni pravilnik. Pri tem pa je bila brez utemeljenega razloga izpuščena določba o protihrupni zapori gostinskih lokalov. Tako je vlada protiustavno favorizirala gostince na račun škode prebivalcev, ki bivamo v bližini takšnih lokalov, katera pogosto obratujejo celo brez uporabnih dovoljenj. V državi je problem hrupa izredno velik, saj gospodarsko agresivno in nenadzorovano posega v pravico prebivalcev do zdravega okolje, tudi gospodarski lobij je v politiki izredno agresiven. Tako pravica prebivalcev do zdravega okolja ostaje le zapisana v ustavi, dejansko pa se ne uresničuje s podzakonskimi predpisi, oziroma se stanje iz leta v leto slabša v škodo prebivalcev. Tako trenutno v državi sploh ni inšpekcije ali drugega državnega organa (razen sodnega varstva posameznika pred civilnim sodiščem) ki bi gostincu prepovedal predvajati mehansko ali živo glasbo v samem gostinskem lokalu, ko se takšen hrup prenaša na sosednje stanovanjske nepremičnine, ne glede na kakšno stopnjo hrupa proizvajajo glasbene naprave za intenziviranje zvoka !. Glede na navedeno vladi predlagam, da v nov pravilnik vrne nazaj staro določbo o protihrupni zapori ali pa da zadevo pravno uredi z drugim predpisom ter, da vlada predpiše upravni organ (inšpekcijo) za učinkovit nadzor nad hrupom iz gostinskih lokalov in diskotek, tako, da ta v nobenem primeru ne sme motiti življenja stanovalcev bližnjih nepremičnin, ne glede na čas obratovanja hrupne naprave. Inšpekcija za naravo, ki naj bi po naravi stvari izvajala inšpekcijski nadzor v takšnih zadevah, ko se glasba predvaja v samem prostoru, tudi če se predvaja pri odprtih oknih in vratih, sploh ni pristojna. Posledično na tem področju v državi vlada popolno brezpravje in kršitev človekove pravice do zdravega okolja. Zvočno onesnaženje z hrupno glasbo v daljšem trajanju in posledično daljše pomanjkanje spanja predstavlja po Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju (CAT) metodo mučenja.

Komentarji