Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Obnova cest

2144 OGLEDOV 12 KOMENTARJEV

Vladi predlagam, naj v proračunu čim prej, po možnosti še letos, nameni dovolj denarja za popravilo uničenih cest.

Marsikje so ceste povsem uničene, poleg starostne dotrajanosti pogosto tudi zaradi tranzitnega tovornega prometa, saj šoferji na ta način poskušajo prihraniti - npr. odsek Postojna-Koper&Sežana, kjer tovornjaki zapuščajo cesto v Postojni ali Senožečah in nadaljujejo pot po stari cesti, ki je zato ponekod slabša od kolovoza. Tistih par lopat asfalta ne zaleže. Ali na primer cesta skozi Vremsko dolino.

Prebivalci teh in podobnih od vseh pozabljenih krajev po vsej Sloveniji plačujejo za ceste, hkrati pa so primorani svoje avtomobile uničevati na luknjastih kolovozih. Da ne govorimo o dotrajanih mostovih po vsej Sloveniji, o katerih so pred nekaj meseci poročali mediji. In še bi lahko naštevali.

Uničene ceste so tudi nevarne - lahko se na primer poškoduje kakšen sestavni del podvozja, prebije pnevmatika, itd. Ob izogibanju luknjam lahko pride tudi do trčenja.

Lastniki vozil plačamo davek na motorna vozila ob nakupu in potem vsako leto še davek ob registraciji, poleg tega še davek in trošarino od goriva in vseh servisov svojih avtomobilov itd. itd. Specifika raztreseno poseljene Slovenije je takšna, da se ljudje iz manjših krajev ne morejo posluževati javnega prevoza, saj ga marsikje sploh ni. Tudi zato bi bilo prav, da so ceste primerno vzdrževane in varne.

Skratka - vladi predlagam, naj čim prej naredi investicijski program za sanacijo uničenih cest in prepreči nadaljnjo škodo svojim davkoplačevalcem.

34 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R Rakkaus 24 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


29. 7. 2015

Odziv Ministrstva za infrastrukturo

Stanje cestne infrastrukture se je v zadnjih letih res začelo slabšati, glavni razlog tega pa ni pomanjkanje strokovnosti oziroma slabega načrtovanja, ampak izključno zmanjšanje sredstev, ki so namenjena investicijam v državno cestno infrastrukturo v upravljanju Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo. Programi sanacije oziroma rehabilitacije cestnega omrežja so pripravljeni, ostaja pa odprto vprašanje financiranja teh programov. V pripravi je vladno gradivo, s katerim želi naše ministrstvo zagotovitev trajnega namenskega vira financiranja državne cestne infrastrukture. Kakšna bo odločitev Vlade RS v tem trenutku ne moremo napovedati, vsekakor pa si želimo, da se bo v to področje začelo vlagati sredstva v višini, ki bodo zadostovala za začetek izboljševanja stanja zadevne infrastrukture.

Priloge:

Komentarji