Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Dohodnina in dnevnice v tujini

3569 OGLEDOV 1 KOMENTAR

Spoštovani,

delavci, v "realnem sektorju", ki zaradi sklepanja poslov, izvajanja storitev ali drugih razlogov, potujemo v tujino, smo zaradi trenutne ureditve dohodninskega tretmaja dnevnic prikrajšani do te mere, da se lahko zgodi, da moramo delo v tujini plačevati sami. Najvišja višina dnevnic, ki jih je možno izplačati neobdavčeno je namreč vezana na višino dnevnic za javno upravo, kar je npr. privedlo do arbitrarnega znižanja neobdavčenih dnevnic z uvedbo ZUJF, ki je te dnevnice znižala. Po mojem mnenju bi morala višina neobdavčnih dnevnic odražati življenjske stroške in ne politike izplačevanja dnevnic javni upravi.

Primer: London je eno izmed dragih mest v Evropi. Dnevnica za Združeno kraljestvo je enotna pri 44 EUR, kar je pri trenutnem valutnem tečaju okoli 31 GBP. Pred uvedbo ZUJF je bila dnevnica 55 EUR ali okoli 43 GBP po takratnem valutnem tečaju. Žal se nivo življenjskih stroškov v VB ne da spremeniti z odredbo Vlade RS in tudi VB v tem obdobju ni doživela 28% deflacije.

Zato predlagam, da se Uredba o višini povračil stroškov, povezanih z delom in drugih dohodkov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo (Uredba), spremeni tako, da se v delu, ki govori o povračilu stroškov bivanja v tujini (=dnevnice) "razklopi" od predpisa Vlade, ki predpisuje dnevnice in povračila stroškov (trenutno Uredba o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino) in se namesto tega izda nov predpis, bodisi v pristojnosti Ministrstva za finance ali Finančne uprave RS. Izračunajo naj se enkrat na leto (ali v primeru velikih sprememb tečajev tujih valut tudi pogosteje) in odražajo spremembe ravni življenjskih stroškov v tujih državah. To bi sicer dodalo (majhno) novo zadolžitev, ki pa je ne morem denarno ovrednotiti; dodam lahko le to, da obstajajo podjetja, od katerih bi bilo možno kupiti podatke o gibanju življenjskih stroškov v tujini.

Ponujam tudi nekaj mednarodnih primerjav z državami, kjer obstaja koncept primerljiv dnevnic in mi je davčni vidik dovolj poznan, da si upam komentirati. Švedska in Finska imata zelo podoben koncept (vključno z odbitki zaradi obrokov), višine priznanih dnevnic objavljata švedska in finska davčna uprava (povezave na koncu predloga) za vsako leto. V VB davčna uprava objavlja t.i. "benchmark subsistence rates", ki so dober približek našim dnevnicam (odbitki zaradi obrokov, odvisnost od trajanja), in se obnovijo vsako leto.

www.skatteverket.se/privat/skatter/arbeteinkomst/traktamente/utlandstraktamente.4.2b543913a42158acf800016035.html www.vero.fi/en-US/Individuals/Kilometre_and_per_diem_allowances/Taxexempt_allowances_in_2015_for_busines(35224) www.gov.uk/government/publications/scale-rate-expenses-payments-employee-travelling-outside-the-uk

14 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR G golob 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 9. 2015

Odziv Ministrstva za finance

Vaš predlog se nanaša na problematiko določanja dnevnic za službeno potovanje v tujino kot pravice iz delovnega razmerja za zaposlene v zasebnem sektorju. Kolikor nam je znano, se v kolektivnih pogodbah dejavnosti ali internimi akti podjetja kot podlaga za določitev pravice do povračila stroškov za službena potovanja v tujino praviloma določi uporaba Uredbe o povračilih stroškov za službena potovanja v tujino (Uradni list RS, št. 38/94, 63/94, 24/96, 96/00, 35/02, 86/02, 66/04, 73/04, 16/07, 30/09 in 51/12; v nadaljevanju: uredba o povračilih stroškov za tujino), ki velja za javni sektor, ali Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja (Uradni list RS, št. 140/06 in 76/08; v nadaljevanju: davčna uredba). Davčna uredba se v drugem odstavku 4. člena glede višine dnevnic za službena potovanja v tujino kot neobdavčenega zneska navezuje na uredbo o povračilih stroškov za tujino, ki določa pravico do navedenih dnevnih za zaposlene v javnem sektorju.

Na podlagi četrtega odstavka 171. člena Zakona o uravnoteženju javnih financ je bila sprejeta novela uredbe o povračilih stroškov za tujino (Uradni list RS, št. 51/12), s katero so bile znižane dnevnice za službena potovanja v tujino za javni sektor. Glede na prej navedeno so bile dnevnice za službena potovanja v tujino z novelo omenjene uredbe o povračilih stroškov za tujino, ki velja za zaposlene v javnem sektorju, avtomatično znižane tudi za zaposlene v zasebnem sektorju, za katere veljajo določbe te ali davčne uredbe. Treba je poudariti, da se z davčno uredbo ureja davčna obravnava povračil stroškov za službena potovanja v tujino. Navedena uredba med drugim določa tudi neobdavčen del povračil stroškov za službena potovanja v tujino.

Davčna uredba je izdana na podlagi Zakona o dohodnini in Zakona o posebnem davku na določene prejemke. V skladu z drugim odstavkom 44. člena Zakona o dohodnini se neobdavčeni zneski povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, ki so določeni z davčno uredbo, določajo glede na raven oziroma višino posameznih pravic delojemalcev, kot je določena z zakoni in s kolektivnimi pogodbami na ravni države.

Upoštevaje določbo drugega odstavka 44. člena Zakona o dohodnini, po kateri se neobdavčeni zneski povračil stroškov, ki so določeni z davčno uredbo (s tem tudi dnevnice za potovanje v tujino), določajo glede na višino dnevnic kot pravice iz delovnega razmerja in upoštevaje višine navedenih dnevnic tako v javnem kot zasebnem sektorju menimo, da ni podlage da bi se z davčno uredbo povečeval neobdavčeni del teh dnevnic.

Ob tem poudarjamo, da davčna uredba ne določa višine dnevnic za službena potovanja v tujino kot pravico iz delovnega razmerja, zato ni primerno, da bi se s povečevanjem zneskov dnevnic za službena potovanja v tujino kot pravice iz delovnega razmerja urejalo z davčnim predpisom oziroma s povečevanjem neobdavčenega dela teh dnevnic.

Priloge:

Komentarji