Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Onesnaževanje zraka

4425 OGLEDOV 14 KOMENTARJEV

Kmalu pride pomlad in poljska oz. vrtnarska dela, ki se začnejo s čiščenjem obdelovalnih površin. Pri tem se nabere veliko organskih snovi, trave, vejevja odrezkov, vmes pa se nabere precej odpadkov iz plastike, ki jih ljudje še vedno ne odnašajo v smetnjake, nasprotno, še iz hiš znosijo na grmado razne predmete, ki so jih prek zime kot neuporabne postavili v kot. Pri tem kurjenju se pojavi nepopolno izgorevanje pri katerem gre v ozračje ogljikov monoksid pomešan s smogom, ki nastane iz napol izgorelih neorganskih odpadkov, kar je hudo zastrupljanje ozračja oziroma atmosfere. Za sosednjo Italijo vem, da ima prepoved kurjenja odpadkov na prostem prek celega leta - dovoljena je le uporaba žara za piknike. V domači in svetovni laični in strokovni javnosti se odvija veliko polemik o segrevanju ozračja zaradi toplogrednih plinov in zato sem prepričan, da je omenjeno kurjenje organskih in neorganskih odpadkov na prostem hudo onesnaževanje ozračja

Predlagam, da se z zakonom prepove in sankcionira tako kurjenje, kar bo velik, pozitiven prispevek naše države k čistemu ozračju in boljšemu počutju vsega prebivalstva v naši prelepi Sloveniji, hkrati pa bomo s to prepovedjo pridobili na ugledu in prepoznavnosti svetovne javnosti

15 glasov

5 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Slavko Cerkvenik 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 3. 2015

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

Uredba o ravnanju z odpadki določa, da morajo biti vsi odpadki, tudi naravni, primerno obdelani, torej, ali predelani ali odstranjeni v skladu z določili uredbe. To lahko stori imetnik odpadkov sam ali pristojne službe. V skladu z Uredbo o obdelavi biološko razgradljivih odpadkov obdelava pomeni kompostiranje, anaerobno razgradnjo, mehansko biološko obdelavo ali drug postopek, nikakor pa ne sežiganja odpadkov v naravnem okolju.

Poleg tega določa prepovedi in omejitve kurjenja v naravnem in bivalnem okolju tudi Uredba o varstvu pred požarom v naravnem okolju.

Komentarji




  • b bl

    Lesni produkt na lastni posesti je dragocena organska masa, ki jo je možno učinkovito uporabiti za:

    -terasiranje

    -pripravo visokih gredic

    -mulčenje in prekrivanje

    -predelavo v vrhunski humus ipd.

    V tem pogledu sta kurjenje na prostem kot odvoz na deponijo približno enako slabi in enako nepotrebni možnosti. Izboljšanje sistema mora iti v smeri izboljšanja učinkovitosti, zato je potrebno ljudi izobraziti v smeri pametnega gospodarjenja z organsko maso na lastni posesti.

  • a andra

    Tako kot vam smrdi kurjenje lesa ki je od pradavnine naravni vir ogrevanja,mogoče meni smrdi pečenje na žaru.Če ste tako zagreto proti onesnaževanju okolja prosim podajte predlog naj se prepove vožnja vsem avtomobilom predvsem šleparjem in naj se zapre zračni prostor nad Slovenijo.Preberite si študijo koliko onesnaževanja naredi eno samo letalo.Predvsem pa ne dihajte ker sproščate v zrak ogromno CO2.

  • h hales

    Najprej je potrebno preveriti, če se ob razpadanju trave in vej tudi izloča CO2.

    Če se, je vseeno, ali se izloči naenkrat z gojenjem ali preko celega leta po malem z razpadanjem.

    • D DavidS

      Tega ni potrebno preverjati.....pri razpadu rastlin se vedno sprošča CO2.

  • s salamander

    Prepoved kurjenja na prostem po vsej državi je res neprimerna, saj bi za prevoze iz oddaljenih krajev porabili preveč fosilnih goriv. Prepoved je nedvomno smiselna v naseljih, kjer je včasih res nemogoče npr. naravno posušiti perilo, glavna pa je škoda za zdravje.

    Tako kot je občasno organiziran kosovni odvoz, bi moral biti tudi organiziran odvoz vejevja in trav z vrtov. Trave lahko kompostirajo na primernem mestu, enako tudi drobne veje, ki jih zmeljejo. Oboje se lahko porabi tudi kot vir energije v primernih kotlovnicah ali elektrarnah, ali za biooglje, kot trenutno tudi poteka razprava na tem portalu "Odkup biooglja kot nadomestek subvencij za elektrarne na lesno biomaso". S širšo sliko lahko pridobimo čistejši zrak, energijo, krmila, gnojila...

    Kdo bo organiziral zbiranje zelenih odpadkov? Po mojem lokalna komunalna služba, ki skupaj z lokalno upravo najde najbolj ugoden (in ekološko sprejemljiv) način izrabe te biomase. Ponekod bo dovolj organizirati prevoze, kompostarne ali porabniki biomase so že tam. Verjetno pa ne bo steklo, dokler ne bo prepovedi kurjenja tovrstnih rastlin v naseljih in obveza lokalnih komunalnih služb, da uredijo odvoze v času običajnih čiščenj (ali tudi izrednih - po neurjih, žledu...)

    Neorganski odpadki, tudi tisti najdeni na čiščenju, sodijo v smeti, oziroma v reciklažo. In to zakonodaja že ureja.

     

  • K Kronik

    Prašni delci odbijajo svetlobo in zmanjšujejo segrevanje ozračja kot prvo. Po vaši logiki je bolj ekološko poklicati 40 tonski tovornjak na nafto, da bo odpeljal 20 kg suhe trave?

    Predlagatelj je verjetno celo življenje živel v mestu, zdaj pa pametuje po podeželju, marš.

    • n neznanec777

      Črni delci svetlobno energijo vpijajo in jo sevajo v okolico.

  • k katja

    V naši vasi se še vedno praznijo greznice s človeškimi in živalskimi iztrebki in jih zlijejo po njivah in travnikih! In to kljub temu, da imamo v vasi čistilno napravo, ki ne obratuje, ljudje še vedno nismo priključeni nanjo, komunala zaračunava odpadne onesnažene vode, ampak ne poskrbi za praznjenje in čiščenje greznic gospodinjstev, po novem bo za to poskrbela za proti plačilu!! Vglavnem ena velika greznica. in ti odpadki gredo v podtalnico in dober tek!

  • p pilly

    Za to težavo so že predpisane sankcije in so v pristojnosti komunalnih inšpektorjev.

  • I Ivan Peter Benko

    Zažiganje odpadkov na prostem je le del problema, ker nekateri ljudje skurijo del odpadkov tudi v kurilnih napravah in ostanki snovi se z dimom širijo v okolico. Včasih se z vohom lahko razpozna dim zgorelih iglavcev, lakiranega pohištva, sintetičnih oblačil in podobno.

    Prav bi bilo, da kvalificirana neodvisna organizacija kontrolira kontrolira kvaliteto zraka, še posebej v jutranjih in poznih večernih urah, kar je mnogo bolj utemeljeno kot kontrola količine ogljikovega monoksida v plinskih grelnikih vode.

  • k katja

    ampak čistejše energije od lesa, vode in vetra pač ni!!!!! Vse to imAmo pred nosom!

     

    V bistvu ME čiščenje in kurjenje sploh ne moti, saj prispeva k čistejšemu okolju in marsikdo ni kos zemlji, ki jo ima na voljo, zato tudi toliko neobdelanih površin, gozdovi so nepospucani, itd.

     

    Se pa bojim od spomladi do jeseni GNOJENJA IN ŠKROPLJENJA, O mentalni usposobljenosti uporabnikov pa tudi!!!! O tem, kakšen zrak bom vdihovala skozi odprto okno ali na prostem, ko se bodo začeli pesticidi vrstiti po zraku in po vodi in zemlji! O tem pa smo vsi imuni in gremo naprej kljub zastrašujočim posledicam... O UMETNIH GNOJILIH IN ŠKROPIVIH, MATERIALIH,... O TEM SE BI LAHKO MALO VEČ ZANIMALI, NE PA O KURJENJU TRAVE IN LESA!!!

  • I Izbrisan uporabnik 2127

    Ariel, če bomo gledali, kako je drugje, potem lahko ukinemo kar vse prepovedi, kjerkoli na svetu lahko najdemo kraj, kjer je še slabše. Tudi kurjenje na vrtu je dokazano onesnaževanje okolja, ne gre za reševanje sveta, kot se norčuješ, gre preprosto za zrak, ki ga dihamo. Vsako kurjenje, tudi lesa, oziroma dim, škoduje zdravju. Pri kurjenju plastike se sproščajo strupene snovi, na kar bi morale biti pozorne inšpekcije. Tudi pozimi v peči ni dovoljeno kuriti česarkoli, inšpekcija lahko hitro ukrepa, če gre npr. za siv dim, kar pomeni nepopolno izgorevanje ali neustrezno korivo. Takšni vrli Slovenčki, pristaši kurjenja, zastrupljajo vso okolico. Zrak je pozimi onesnažen tudi zaradi individualnih kurišč, ki sem jih opisala in očitno nekateri zagovarjate, naj bo tak zrak še spomladi.

    Za odvoz vejevja, trave ipd. bi morala storiti več komunalna podjetja in poskrbeti za brezplačen in reden odvoz.

    Malo preberite, nekaj znanja o tistem, kar komentiramo, ni odveč.

    www.deloindom.si/energija&

  • D DavidS

    Strinjam se, da bi moralo biti kurjenje plastike in podobnih materialov prepovedano.

     

    Kar se tiče lesnih odpadkov pa ne vidim nobenega problema, če je to seveda narejeno na varen način (recimo, ne tik ob gozdu sredi sušnega obdobja).

  • A Ariel

    Ha ha, ne vem, kaj naj si mislim o vas. Trdite, da to, če Jože zakuri na svojem vrtu nekaj zelenja, onesnažuje svetovnno ozračje in bo Al Bagdadi zato zelo cenil slovensko prepoved kurjenja na vrtovih.

    Medtem pa v v Aziji, Južni Ameriki in Afriki na veliko krčijo gozdove s kurjenjem, pa nikomur nič. Slovenci se bomo pa sami žrtvovali za svet in ga rešili, če bomo sami sebi prepovedali kuriti vrtne odpadke na vrtu.