Znižan davek za slovensko hrano
Predlagam uvedbo znižanega davka za slovenske prehrambene izdelke, npr. dobrih starih 20 %, kar naj reflektira v nižji ceni proizvodov, in sicer na breme trgovinske verige, hkrati pa zvišanje davka na uvožene izdelke na 25 %. Ustrezna bi bila tudi ločena postavitev izdelkov na trgovinskih policah, npr. slovenski izdelki (fizično najdostopnejše) sredinski polici, izdelki trgovinske znamke posameznih verig spodaj in tuji izdelki kjer ostane, na višjih policah. Privzgojiti je treba namreč regionalno, lokalno in nacionalno naravnanost, hkrati pa se oddaljiti od potrošniško pojmovanega nakupovanja kot simbola socialne kvalitete, kot tudi ozaveščenost o tem, da je poudarek na čim bližjem izvoru proizvodov pomemben ne le za narodno gospodarstvo, ampak tudi za do okolja prijazno naravnanost in sonaravni trajnostni razvoj.
Sem proti, ker gre tu za diskriminacijo. če je slovenska hrana dobra, se bo sama prodajala brez neprimerne pomoči. Če pa je tuja boljša, bodo pa ljudje rajši kupovali tujo!
In slovenska hrana še zdaleč ni tako dobra, kot nas skušajo prepričati naši pridelovalcim in tale predlog.
Sem proti, ker takšen zakon krši pravo EU, poleg tega pa se predlaga višji davek na hrano kot je zdaj v veljavi (tj. 20 % oz. 25 % namesto sedanjega 9,5 %). Ne strinjam se. Poleg tega so uvoženi proizvodi tudi kakovostnejši, pa še raznorazni dietni proizvodi so skoraj samo uvoženi (npr. za brezglutensko prehrano). Sem proti.
Tak predlog ima zares diskriminatorne dele, zato tak ne more biti potrjen.
Vseeno pa bi morali pri nakupu hrane za kuhinje v javnih zavodih domači hrani dati prednost. To bi se dalo tudi brez diskirminacije, saj v razpisnih pogojih za nakup ne sme biti edini kriterij cena, ampak tudi kvaliteta. Hrana pridelana v domačem okolju pa je boljša.
Takšno ravnanje javnih zavodov bi bilo tudi v prid sonaravnemu obnašanju.
Ne vem, kako boste nekoga prepričali, da je recimo hrana, pridelana v Šentilju boljša od tiste iz Spielfelda....
Predlog je diskriminatoren. Eden od temeljev svobode je, da so pogoji ponudbe blaga, storitev, ... enaki za vse. Apartheid, ki ga predlaga pikica89 smo že imeli do leta 1991, ko si moral na uvoženo blago plačati tudi 156% dajatev, da so se domači proizvajalci lahko hvalili z velikim trgom in jim ni bili treba narediti nič za stroškovno učinkovito poslovanje.
Potem pa naj se omogoči zakonsko utemeljeno poslovanje trgovin (najgotoveje kmetovalcev, ki bi radi čim neposredneje prodajali svoje plodove) - z znižanimi davčnimi bremeni, npr. 5 % - torej kot nekaj med trgovino in tržnico, za pridelke kot zelenjava in sadje, mleko z derivati, meso itd.
Mislim, da bi taka olajšava dobro spodbudila med narodom stremenje k družbeni odgovornosti, kakor tudi okoljski ozaveščenosti, kar na kar je že nakazala predlagateljica, ter pozornost o regionalni kakovosti s čim krajšo prevoženo razdaljo po načelu "z njive na mizo" in ki bi se k temu morala tudi pomakniti miselnost sodobnega trajnostnega razdeljevanja in pridelave prehrambenih dobrin.
To se ne bo zgodilo, kot se tudi ne bodo vinjete samo za tujce v Nemčiji.
Dokler smo v EU, davčno razlikovanje med domačimi in tujimi (znotraj EU) proizvodi ni možno.