Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

referendum o privatizaciji

3198 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Predlagam, da damo privatizacijo državnih podjetij na referendum. Država pripada ljudstvu, naj ljudstvo samo odloča o tem, ali naj podjetja ostanejo v njihovi lasti.

25 glasov

21 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR N neznanec777 12 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


3. 2. 2015

Odziv Urada vlade za komuniciranje

Zadeva ni v pristojnosti Vlade RS, saj lahko referendum v skladu z Ustavo RS in Zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi razpiše Državni zbor na zahtevo tretjine poslancev, državnega sveta ali najmanj štirideset tisoč volivcev.

Komentarji




  • m mornar

    Sem proti posvetovalnemu referendomu o privatizaciji, večina državnih podjetij še posebej bank, bi morali prodati že pred nekaj leti.Lep primer je Mercator, ker smo preveč cincali, na koncu pa vseeno prodali, smo iztržili polovično ceno.

  • T TineStrela

    Posvetovalni referendum lahko predlaga samo državni zbor (in ne vlada, ki je skrbnik tegale portala ), zakonodajnega pa šele ko bo kak zakon sprejet - do sedaj (Helios, Fotona, Aerodrom Ljubljana) ni bilo nobenega zakona o tem, niti ni videti da bo: www.sdh.si/sl& - predhodni je, v primeru če bi se 5k slovencev opogumilo podat zakon, bil razveljavljen.

    Nope nope nope.

  • h herbi6183

    Proti sem, saj na referendumih bolj pride do izraza populizem kot pa strokovna razprava. O referendumih imamo vendar že dosti izkušenj. Če se spomnite, smo imeli tudi enega (o delu trgovin med nedeljami), katerega rezultat je Ustavno sodišče blokiralo.

  • m mrtn

    to da so drzavna podjetja leglo korupcije je brezpredmetem ocitek. problem ni tip lastnistva ampak nacin upravljanja.

     

    hkrati s tem je nebuliranje o previsokih cenah storitev prav tako neumnost, ozri se po privatiziranih storitvah po evropi, pa hitro postane jasno, da privat lastnistvo ne zagotavlja nujno (seveda ne pravim da nikakor ne) boljse storitve: v privatiziranih podjetjih so zmanjsali st. zaposlenih, posekali investicije v infrastrukturo in razvoj...

     

    privatizacija zaradi domnevne nesposobnosti upravljanja je neumnost, prav tako privatizacija-zaradi-privatizacije.

     

    izvajanje javne storitve (od zdravstva, solstva, telekom, voda) ni in ne sme biti odvisno od profita, kar pomeni, da bojo kabli potegnjeni tudi do manjsih zaselkov (aja, saj res, polaganje kablov so placale prejsnje generacije, ne novi potencialni lastniki), ce je vodilo profit iz tega pac ne bo nic.

     

    in ahac, tudi ti imas korist od javnega podjetja, razmisli malo.

     

    ce namrec pristanemo na to, da je ekonomija temelj vsega, potem je privatizacija sam-sebi-noz-v-hrbet.

     

    in ce pristanemo na to, da je privatizacija resitev vsega, potem je vsakrsna razprava o drzavi prav tako brezpredmetna, saj je ne potrebujemo vec. bojo ze tujci porihtal.

     

    ne vem, ce je to vizija svobodne in uspesne druzbe.

     

    tujce smo imel kar nekaj casa.

     

    eni bi jih ocitno radi spet.

    • b bombon

      Da so državna (in občinska) podjetja leglo korupcije, klientilizma in nepotizma ni nobeden brezpredmeten očitek, pač pa kar dejstvo, ki se ga zaveda vsak podjetnik, ki je kdaj delal s kakšnim občinskim podjetjem, ali vsak brezposeln, ki nima sorodnikov na takšnih firmah in je pošiljal prošnje tja.

      Seveda bi bilo idealno, če bi politika enostransko dvignila roke od podjetij v javni lasti, upravljali bi jih nestrankarski strokovnjaki in stranke se nebi vmešavale v poslovne odločitve, a to je iluzija, ki se razblini po vsakih volitvah (Gašpar Mišič je najbrž poslal odličen CV na Luko Koper?). Skušnjava je za politiko enostavno prevelika in to se ne bo nikoli spremenilo, zato je prodaja najboljša možna rešitev. Seveda ne prodaja vsega in ne za drobiž, pač pa mora država določiti kaj so strateške naložbe (zdravstvo je že sedaj delno privatno, privatne šole itak ne nadomeščajo državnih, za vodo se strinjam da ni za prodajo, telekom pa se kar naj proda, je eno od državnih podjetij, ki so odlagališče strankarskih veljakov, prav tako banke, saj imam dovolj miljardnih dokapitalizacij za napake bančnikov, ki za izgube nikoli ne bodo kaznovani, bodo pa zaradi tega zadolženi še naši vnuki), ostalo pa se bi moralo vse prodat.

      Praviš, da če država proda svoj delež v nekaj/večini podjetij, da preneha razlog za njen obstoj. Motiš se, ni namen države upravljanje in lastništvo podjetij (dejstvo je, da je država pri tem slabša od zasebnih lastnikov), pač pa mora država skrbeti za ugodno poslovno in fiskalno okolje, prijazno za investicije, z delujočim pravnim sistemom in učinkovito zakonodajo. Za okolje, kjer se odpirajo firme in kjer ljudje iz tujine prihajajo k nam na delo, ne da se mi množično izseljujemo (naključno v države, kjer nimajo problema s privatnimi lastniki?).

      Imeli smo že državo, ki je bila lastnica vsega in ne želimo si nazaj tja (vsaj večina ne).

    • O Optimist2

      @bombon - torej lahko zaključimo da so vsi prodajalci "državne" lastnine prav tako del legla koprupcije in klientelizma. Če ne verjameš (državnemu) direktorju Telekoma, Merkatorja, Heliosa,... kako potem verjameš direktorju NLB, NKBM, Pošte,... (drav tako državni direktorji) da bo zasežene delnice prodal transparentno in pošteno (karkoli to že je) ?

  • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

    PODPIRAM PREDLOG, SEM PROTI PRIVATIZACIJI!!!!!

     

    Slovenija je nasa in podjetja so nasa!!!! NE bomo prodajali podjetij in zemlje tujcem zato, da bomo pol delali za njih!!! Vse bomo vzeli nazaj, kar nam je bilo ukradeno in to z obrestmi, kriminalci pa bodo prav tako placali z obrestmi in zaporno kaznijo, pa tudi dosmrtno, ce bo potrebno.

    • a ahac36 nuncij

      Od državnih podjetij imajo korist samo zaposleni (beri lagodna služba in dobra plača). Vsi ostali na ta račun plačujemo previsoke cene storitev. Enkrat samo poglej na račun za elektriko in ti bo hitro jasno, zakaj na vsaki izpostavi elektra lahko sedi po sto in več tajnic...

  • a ahac36 nuncij

    Država od teh podjetij nima popolnoma nič razen stroškov. Treba je vse brez izjeme čim prej privatizirati, saj so ta podjetja pravo leglo korupcije in nepotizma.

  • b bombon

    Koliko predlogov vladi o nasprotovanju privatizaciji (še posebej Telekoma) boš še odprl?

     

    Tvoj predlog je brezpredmeten - pred pisanjem predloga vladi bi se lahko pozanimal, da vlada od lanske spremembe referendumske zakonodaje referendumov ne more več razpisat. Zavrnitveni referendum lahko zahteva samo 40.000 volivcev, pa še to ne o zakonih, ketere padec bi imel javno finančne posledice.

  • M Miklavz

    Vsak, ki je proti privatizaciji naj sam kupi kaksno delnico. Vsi, ki podpisujete peticije in podobno, lahko sami kupujete te delnice in jih nato drzite v svojih portfrljih, da jih slucajno ne bi kdo drug kupil.

    • N Nezadovoljen

      Verjamem, da bi veliko število zavednih (ne zaved-e-nih) Slovencev kupilo delnice podjetij, ki so predvidena za prodajo. Težava je le v tem, da se prodajalci izogibajo damačim nakupom z načinom prodaje delnic v paketu. S tem so izločeni vsi (potencialni) mali delničarji.

      Prepričan sem, da bi tudi Mercator ostal v Slovenskih rokah, če bi se dalo kupiti eno-dve-tri ali kakšno več delnico.

      Kar pa se same prodaje podjetij tiče, pa podpiram predlog o referendumu. Vlada z izvolitvijo ni dobila bianco menice za razprodajo države. Tukaj bi vsekakor moral prevagati "naccionalni interes" . Pa tega ne jemljite kot psovko. Interes VSAKE normalne nacije in države je, da skrbi za to, da bo ekonomsko močna. Le tako bo država lahko funkcionirala kot servis državljanom.

  • M Miklavz

    Vsak, ki je proti privatizaciji naj sam kupi kaksno delnico. Vsi, ki podpisujete peticije in podobno, lahko sami kupujete te delnice in jih nato drzite v svojih portfrljih, da jih slucajno ne bi kdo drug kupil.

    • h herbi6183

      Zanimivo!

      V bistvu se strinjam.

  • h hales

    In za referendum porabimo več denarja, kot je nepremičnina vredna?