Izvenzakonska zveza se ne upošteva enako kot zakonska
Moj predlog je da je izvenzakonska zveza ne bi upoštevala enako kot zakonska zveza. Gre se predvsem zaradi premoženja.
Pod naslednimi pogoji bi veljala izvenzakonska zveza enako kot zakonska:
-par ima enega ali več otrok,
-par ima dokazilo, da je bil na postopku za zanositev.
Le tako bi pravi dediči oz sorodniki dobili premoženje. Posebno v teh časih, ko je veliko ločitev in si mnogi ustvarijo vezo tudi v zelo zrelih letih, ko pa partner umre, otroci dobijo le del, saj jim preostali del pobere živeči partner.
Lahko pa bi izvenzakonska zveza bila enakopravna zakonska ampak je treba določiti kriterije. Tako se lahko vsak spomni, da je bil z nekom v vezi ima ima zaradi tega en kup olajšav.
Kriterij je sledeč:
-skupno bivališče vsaj 10 let (stalni naslov).
Kriterij je torej papir, ki ga izda država - poročni list.
Jaz sem za to, da je enakovredno, poročena ali ne, različnih spolov ali ne.
Če se je nekdo odločil živeti skupaj z ekom, kdo sem jaz, da bi postavljal omejitve?
... diskriminatoren in bolan predlog ... pa koga briga sorodstvo... ko je hudo, ponavadi nikogar blizu ni, ko pa se gre za dediščino, potem pa vsi prilezejo kot mrhovinarji,.. jaz sem za ameriški model dedovanja, kjer velja samo oporoka.. torej če imajo staši na primer otroke, ki so jih razočarali, lahko vso dediščino prepišejo na psa ali humaniterne organizacije... pač kar seješ, to boš tudi požel...
Se pravi, da dva živita v izvenzakonski skupnosti, skupaj ustvarjata, potem pa ta izvenzakonski partner ne bi bil upravičen do dedovanja? Bolano! Vsak lahko že za časa življenja svoje premoženje podari recimo otrokom, če to želi. Nesprejemljivo pa je, da bi bil partner izključen iz dedovanja. Lahko pa se za časa življenja napišejo razne pogodbe in oporoke.
kar se tiče dedovanja, dedičini niso nič zaščiteni ali je izvenzakonska ali pa zakonska zveza. Partner je lahko imel pred zakonsko ali izvenzakonsko zvezo otroke, ob njih ustvaril premoženje, postal ločenec ali vdovec, vseeno, si je našel drugega partnerja, se poročil ali ne, je vseeno. Ob smrti enega partnerja po zakonu o dedovanju je polovica premoženja avtomatično od drugega partnerja, ne glede na to kako in kdaj je bilo to premoženje pridobljeno. Tukaj so zagotovo otroci-dediči prizadeti. V času njihovega odraščanja je to premoženje nastajalo, zato so ti otroci zagotovo bili prikrajšani za marsikaj in s tem lahko rečemo, da so bili tudi soustvarjalci premoženja, ki je nastajal.
To urediti, da partner deduje le skupaj pridobljeno premoženje in ne vsega premoženja, to bi bilo pa zelo pošteno in pohvalno.
Se popolnoma strinjam. Zaščititi je potrebno dediče - dedovanje po viru premoženja!
Sicer sem tudi jaz neuradno zasledila, da se v dedovanje vključiju tudi razni izvenzakonski partnerji in s tem posežejo "po premoženju otrok", ki so tudi po mojem mnenju v večini primerov lahko edini zakoniti dediči, razen če pokojnik z oporoko ne izrazi drugačno voljo.