Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Združevanje manjših gasilskih društev v večje enote

4096 OGLEDOV 18 KOMENTARJEV

Zmeraj bolj se kaže, da tiste gasilske enote, katere bi res nujno potrebovale denarna sredstva, le teh ne dobijo. Moje mnenje je, da bi bilo treba tista gasilska društva z zelo nizkim številom intervencij/leto združiti s prvo večjo bližnjo večjo enoto ali pa ta sredstva (pa čeprav majhna), ki jih dobivajo dotična društva, nameniti večjim enotam, katerih namen je zaščita in reševanje. Sam živim v občini, v kateri je 6 društev in si upam trditi, da jih je 1x preveč, upam si trditi da tudi z le 3 društvi občani nebi bili nič manj varni; da ne govorim o tem, da se denar nebi več toliko delil, več opreme na posamezno enoto, več prakse ipd. Zdi se mi, da je namen teh manjših društev samo zbiranje vaščanov in ohranjanje vaških običajev ter kulture. Potem pa prirejajo čez leto same čudne dogodke, od ličkanja koruze do kostanjevega piknika, pa izleta v Planico ne smem pozabit itd. Na drugi strani, pa imamo večje enote, ki bi krvavo potrebovale opremo, a je ne dobijo.

Enkrat se bo pač malce potrebno zavedati da občine; posledično država ne bo mogla več podpirati oz. živeti 1400 PGD-jev, katerih operativno aktivnih je mogoče polovica.

Sem za kvaliteto in ne kvantiteto.

15 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Mayamayaa 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 2. 2015

Odziv Ministrstva za obrambo

Področje gasilstva urejata Zakon o gasilstvu (Uradni list RS, št. 113/05 – UPB1) in Uredba o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč (Uradni list RS, št. 92/07, 54/09 in 23/11). Slednja določa merila za organiziranje, opremljanje in usposabljanje gasilskih enot.

Gasilstvo je obvezna lokalna javna služba (v nadaljevanju: javna gasilska služba). Organizacija gasilstva v občini se v skladu z merili za organiziranje in opremljanje gasilskih enot (Uradni list RS, št. 92/07, 54/09 in 23/11) določi z načrtom varstva pred požarom občine. Operativne naloge gasilstva opravljajo poklicne in prostovoljne gasilske enote. Prostovoljne gasilske enote so organizirane v okviru prostovoljnih gasilskih društev in opravljajo javno gasilsko službo skladno z Zakonom o gasilstvu, če jih za to neposredno določi pristojni občinski organ in če s prostovoljnimi gasilskimi društvi, v katerih delujejo te gasilske enote, občina neposredno sklene pogodbo o opravljanju javne gasilske službe. Iz povedanega sledi, da ne gre enačiti pojmov gasilsko društvo in gasilka enota.

Gasilske enote se razvrstijo v posamezne kategorije. Število gasilcev in tehnična opremljenost za posamezno kategorijo se določi na podlagi meril za razvrščanje gasilskih enot in drugih značilnosti območja delovanja gasilske enote, ki je določen z operativnim gasilskim načrtom. V naseljih, kjer deluje več gasilskih enot, se enotam, pri katerih je najmanj polovica operativnega območja oddaljena od osrednje gasilske enote manj kot 15 minut vožnje z gasilskim vozilom od sedeža enote, kategorijo zniža za eno stopnjo.

Gasilske enote I. kategorije, ki ne morejo zagotoviti najmanjšega števila operativnih gasilcev določenega na podlagi kategorizacije in so manj kot šest minut vožnje oddaljene od gasilske enote višje kategorije ali druge gasilske enote, se razporedijo v gasilske enote I.a kategorije. Te enote izvajajo intervencije skupaj z gasilsko enoto višje kategorije oziroma z drugo enoto na operativnem območju, ki jima je določeno kot skupno operativno območje. Področna zakonodaja daje lokalnim skupnostim vse možnosti za racionalno organiziranje javne gasilske službe, vključno z morebitnim združevanjem manjših gasilskih društev.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 8. 12. 2014 | 17:16:21

Združevanje manjših gasilskih društev v večje enote

Zmeraj bolj se kaže, da tiste enote, katere bi res nujno potrebovale denarna sredstva, le teh ne dobijo. Moje mnenje je, da bi bilo treba tista gasilska društva z zelo nizkim številom intervencij/leto ukiniti oz. jih združiti s prvo večjo bližnjo večjo enoto. Sam živim v občini, v kateri je 6 društev in si upam trditi, da jih je 1x preveč, upam si trditi da tudi z le 3 društvi občani nebi bili nič manj varni; da ne govorim o tem, da se denar nebi več toliko delil, več opreme na posamezno enoto, več prakse ipd. Zdi se mi, da je namen teh manjših društev samo zbiranje vaščanov in ohranjanje vaških običajev ter kulture. Potem pa prirejajo čez leto same čudne dogodke, od ličkanja koruze do kostanjevega piknika, pa izleta v Planico ne smem pozabit itd. Na drugi strani, pa imamo večje enote, ki bi krvavo potrebovale opremo, a je ne dobijo.

Enkrat se bo pač malce potrebno zavedati da občine; posledično država ne bo mogla več podpirati oz. živeti 1400 PGD-jev, katerih operativno aktivnih je mogoče polovica.

Verzija predloga z dne, 8. 12. 2014 | 17:23:58

Združevanje manjših gasilskih društev v večje enote

Zmeraj bolj se kaže, da tiste gasilske enote, katere bi res nujno potrebovale denarna sredstva, le teh ne dobijo. Moje mnenje je, da bi bilo treba tista gasilska društva z zelo nizkim številom intervencij/leto ukiniti oz. jih združiti s prvo večjo bližnjo večjo enoto ali pa ta sredstva(pa čeprav majhna), ki jih dobivajo dotična društva, nameniti večjim enotam, katerih namen je zaščita in reševanje. Sam živim v občini, v kateri je 6 društev in si upam trditi, da jih je 1x preveč, upam si trditi da tudi z le 3 društvi občani nebi bili nič manj varni; da ne govorim o tem, da se denar nebi več toliko delil, več opreme na posamezno enoto, več prakse ipd. Zdi se mi, da je namen teh manjših društev samo zbiranje vaščanov in ohranjanje vaških običajev ter kulture. Potem pa prirejajo čez leto same čudne dogodke, od ličkanja koruze do kostanjevega piknika, pa izleta v Planico ne smem pozabit itd. Na drugi strani, pa imamo večje enote, ki bi krvavo potrebovale opremo, a je ne dobijo.

Enkrat se bo pač malce potrebno zavedati da občine; posledično država ne bo mogla več podpirati oz. živeti 1400 PGD-jev, katerih operativno aktivnih je mogoče polovica.

Sem za kvaliteto in ne kvantiteto.

Komentarji