18. 4. 2017
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Za zakonito opravljanje dela mora obstajati pravna podlaga na podlagi katere se posamezno delo lahko opravlja. Poleg pogodbe o zaposlitvi se kot pravne podlage za opravljanje različnih oblik dela uporabljajo avtorska in podjemna pogodba, pogodba o poslovodenju, osebno dopolnilno delo (v nadaljnjem besedilu tudi: ODD), študentska napotnica, začasno in občasno delo upokojencev in ostale pravno urejene oblike. Pri izbiri pravne podlage za delo oziroma izvajanje dejavnosti je potrebno upoštevati naravo dela oziroma dejavnosti. Hkrati pa je potrebno upoštevati tudi (specifične) pogoje za opravljanje določenega dela oziroma dejavnosti. Skladno z načelom »vsako delo šteje« je potrebno plačevati tudi davke in prispevke od posameznih oblik dela.
Vsako željo po novih oblikah dela je potrebno presojati na način, ali to delo posamezniku ustrezno zagotavlja vse stopnje varnosti, tako ekonomsko kot pravno in tudi socialno.
Dela, ki so navedena v predlogu Vladi Republike Slovenije, in sicer občasne inštrukcije kot pomoč pri izpolnjevanju šolskih ali študijskih obveznosti ter občasno izvajanje umetniških oziroma kulturnih vsebin ob zasebnih dogodkih, štejejo za osebno dopolnilno delo in se jih lahko opravlja na podlagi Zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (Uradni list RS, št. 32/14 in 47/15 - ZZSDT; v nadaljnjem besedilu: ZPDZC-1) ter na podlagi tega zakona sprejetim Pravilnikom o osebnem dopolnilnem delu (Uradni list RS, št. 94/14; v nadaljnjem besedilu: Pravilnik).
ZPDZC-1 in Pravilnik delita dela, ki se lahko opravljajo kot ODD, na dve osnovni skupini (odvisno od vrste dela in od tega, kdo ima obveznost nakupa vrednotnice). Pravilnik pa v okviru teh dveh skupin natančno določa vrste del, ki se znotraj posamezne skupine lahko Opravljajo kot ODD.
V prvo skupino, v okviru katere ima obveznost nakupa vrednotnic naročnik storitve in se dela ne smejo opravljati za pravno osebo, tuj pravni subjekt ali samozaposleno osebo, sodijo tista dela, kadar posameznik sam opravlja dela pomoči v gospodinjstvu, njim podobna dela ali opravlja druga manjša dela, pod pogojem, da posebni predpisi ne določajo drugače. Ta dela so našteta v prilogi 1 Pravilnika pod točko A:
občasna pomoč v gospodinjstvu, pomoč pri čiščenju stanovanja ali stanovanjske stavbe, vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin; občasna pomoč pri kmetijskih delih; občasno varstvo otrok, pomoč starejšim, bolnim ali invalidom na domu, spremstvo oseb, ki potrebujejo nego; občasne inštrukcije kot pomoč pri izpolnjevanju šolskih ali študijskih obveznosti; občasno prevajanje ali lektoriranje; občasno izvajanje umetniških oziroma drugih kulturnih vsebin ob zasebnih dogodkih; občasna pomoč pri oskrbi hišnih živali na domu lastnika živali. Pogoj za opravljanje ODD je priglasitev ODD pri Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (v nadaljnjem besedilu: AJPES) in nakup vrednotnice (za pridobitev vrednotnice je trenutno določen prispevek v višini 9,06 eurov), kar vse posameznik lahko opravi na upravni enoti (ob enkratnem obisku) ali pa preko spletnega portala AJPES, kar po mnenju ministrstva ne predstavlja kompleksnega in zapletenega sistema. Posameznik si lahko ob priglasitvi ODD na upravni enoti pridobi tudi digitalno potrdilo in v nadaljevanju vrednotnice kupuje preko spletnega portala e-uprava. Vrednotnica velja za celoten koledarski mesec. Sistem delovanja vrednotnic uporabnikom nudi enostaven postopek priglasitve ODD in nakupa vrednotnic.
Z nakupom vrednotnice oziroma s plačilom prispevkov za socialno varnost se posamezniku zagotavlja osnovno socialno varnost, na način, da je vključen v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje in se zavaruje tudi za poškodbo pri delu in poklicno bolezen.
V okviru vključevanja v poslovno okolje je smiselno najprej razmisliti o vsebini dela, o načinu organiziranosti, zakoniti podlagi za delo in o pravnoorganizacijski obliki ter finančnem poslovanju. Kot že navedeno je potrebno pri izbiri pravne podlage za opravljanje dela upoštevati dejansko izvajanje pravnega razmerja in njegovo naravo, ki mora ustrezati naravi pravne podlage.