Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Oddaja volilnega glasu preko spletnega obrazca z digitalnim potrdilom

2635 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Ker se ljudem preposto včasih ne da vsesti v avto, ali kako drugače iti do volilnega mesta, in ker je velika večina skoraj vsak dan na svetovnem spletu, predlagam, da

VOLILNI GLAS LAHKO ODDAMO TUDI PREKO SPLETNEGA OBRAZCA Z DIGITALNIM POTRDILOM,

in tako marsikomu prihranimo čas, ki bi si ga moral vzeti, da lahko pride do volilnega mesta, kjer lahko voli.

Menim, da če bi uvedli tak sistem glasvanja, da bi bila volilna udeležba občutno večja.

17 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Aajnat 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


6. 1. 2015

Odziv Ministrstva za javno upravo

Ideja o elektronskih volitvah v Sloveniji ni nova. Prve bolj sistematično zastavljene ideje o možnosti vpeljave volitev po elektronski poti segajo že v leto 2002. Informacijska tehnologija takrat, žal, ni bila razvita na ustreznem nivoju, da bi omenjene volitve lahko izpeljali glede na zahteve, ki jih postavljajo ustava, zakonodaja in doseženi standardi klasičnih volitev. Danes imamo razvito informacijsko tehnologijo, ki omogoča volivcem, da volijo tudi po elektronski poti. Dokaz za to je množična uporaba varnega e-bančništva. Razviti so tudi vsi kriptografski postopki, ki predpostavljajo, da ima volivec varen računalnik, ki bo pravilno posredoval volivčevo izbiro med postopkom in postopki za anonimizacijo volivca (ločevanje glasu od podatkov o volivcu).

Toda informacijski vidik je zgolj ena plat zahtevne problematike. Ob vpeljavi volitev po elektronski poti se stroka zaveda tudi določenih tveganj, kot so:

  • odpoved mehanizmov informacijske varnosti;
  • odvzem volilne pravice s strani posameznikov ali skupin glede na volivčevo odločitev;
  • spreminjanje izpolnjene glasovnice;
  • uporaba dostopa drugega volivca;
  • prodaja glasov;
  • družinsko glasovanje.

Z uporabo informacijske opreme na voliščih ali v volilnih kioskih bi se omenjenim tveganjem lahko izognili, vendar pri tem volivec ne bi več volil na daljavo oziroma od doma, s čimer bi se izgubil prvotni namen e-volitev. V nekaterih primerih se tem tveganjem izognejo tako, da volivec kljub že oddanemu po elektronski poti še vedno lahko na dan glasovanja glasuje klasično in s tem prepreči morebitno vplivanje s strani drugih oseb.

Pri tem je potrebno poudariti, da omenjeni način volitev nikakor ni nadomestek klasičnih volitev in glasovalnih naprav, pač pa njegov komplementarni del. Izkušnje držav, kjer so uvedli e-volitve namreč kažejo, da se v začetku na takšno obliko glasovanja odloča relativno majhno število volivcev. Ne glede na to pa takšna rešitev zahteva velika začetna finančna vlaganja in večje stroške izvedbe volilnega procesa. Ne glede na navedeno pa ugotavljamo, da še vedno ni ustrezne politične podpore za izvedbo volitev po elektronski poti. Za uvedbo e-volitev je treba dopolniti več predpisov, ki bodo zagotavljali tekočo in varno izvedbo volilnega procesa. Teh predpisov zaenkrat ni v normativnem programu Vlade Republike Slovenije. Naj vas ob tej priložnosti obvestimo, da v Državnem zboru Republike Slovenije vseskozi potekajo živahne aktivnosti glede morebitnih sprememb volilnega sistema za volitve v državni zbor. Naslednja takšna aktivnost bo javna predstavitev mnenj glede volitev v državni zbor 13.1.2015, ki jo organizira pristojno delovno telo Državnega zbora Republike Slovenije.

Priloge:

Komentarji