Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sprememba zakona o poslancih

1151 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Spoštovani!

Glede na trenutno finančno stanje v državi in besed o varčevanju, predlagam spremembo Zakona o poslancih:

21. člen: - Poslanec ni kazensko odgovoren za mnenje ali glas, ki ga je izrekel na sejah državnega zbora ali njegovih delovnih teles

(mogoče bi lahko ta člen vključeval prepoved žaljivk, neotesanega vedenja, ipd...., oz. tudi kazensko odgovornost)

22. člen: - Poslanec ne sme biti priprt niti se zoper njega, če se sklicuje na imuniteto, ne sme začeti kazenski postopek brez dovoljenja državnega zbora, razen če je bil zaloten pri kaznivem dejanju, za katero je predpisana kazen zapora nad pet let.

(že res, da je to določilo prepis 83.člena Ustave RS, pa vendar: zakaj samo nad pet let ? )

O zahtevi pristojnega državnega organa za dovoljenje iz prejšnjega odstavka odloči državni zbor na predlog mandatno-imunitetne komisije najkasneje v 30 dneh od dneva vložitve zahteve. Državni zbor lahko prizna imuniteto tudi poslancu, ki se nanjo ni skliceval ali ki je bil zaloten pri kaznivem dejanju iz drugega odstavka tega člena (zakaj pa, če se nanjo ni skliceval?)

24. člen: - Osnova za obračun plač poslancev je povprečna mesečna plača na zaposlenega v gospodarstvu Republike Slovenije po zadnjih uradnih podatkih Zavoda Republike Slovenije za statistiko. Ta osnova se glede na proračunske možnosti lahko zmanjša za odstotek, ki ga določi državni zbor, vendar ne več kot za 50%. O zmanjšanju osnove do 20% lahko po pooblastilu državnega zbora odloči pristojno delovno telo

(mogoče je prišel trenutek, ko bi veljalo razmisliti o tem odstotku, se bo vsaj videlo, kdo je resnično pripravljen služiti državi)

28. člen (predlagam ukinitev spodnjih navedb): Poslanec ima pravico do drugih osebnih prejemkov in povračil: – povračila stroškov prevoza ob dela prostih dneh iz kraja, kjer ima službeno stanovanje, do kraja stalnega prebivališča in nazaj, povračila stroškov selitve iz kraja stalnega prebivališča v kraj, kjer ima službeno stanovanje, in nazaj

Sem tudi za zmanjšanje števila poslancev. Ob zaključku pa predlagam korektno plačilo. Se pravi, osnovna plača naj se zniža vsem, pridni si pa povišice in nagrade prislužijo z dobrimi rezultati. Pa brez zamere! Ostali navadni smrtniki že nekaj časa tako živimo. In 3.člen Ustave RS me drugim pravi, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo.

15 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR naivka 19 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 3. 2017

Odziv Ministrstva za javno upravo

Predlog predlagatelja smo proučili in ugotovili, da pobude za spremembo Zakona o poslancih (Uradni list RS, št. 112/05 – uradno prečiščeno besedilo, in spremembe) ni mogoče realizirati. Predlagatelj med drugim predlaga zmanjšanje števila poslancev. V zvezi s tem je potrebno upoštevati, da število poslancev ureja Ustava Republike Slovenije (v nadaljevanju Ustava), Zakon o poslancih pri tem le sledi ustavni določbi. Tudi glede statusa in položaja poslancev, na primer v zvezi s poslansko imuniteto in ostalih vprašanj, Zakon o poslancih le sledi oziroma natančneje ureja določbe Ustave in Poslovnika državnega zbora. Upoštevaje navedeno je torej mogoče ugotoviti, da je za realizacijo predloga pristojen Državni zbor Republike Slovenije, saj se pobuda dejansko nanaša na predlagano spremembo Ustave in Poslovnika državnega zbora.

Pobuda za spremembo Zakona o poslancih je v delu, ki se nanaša na plačo ter druge osebne prejemke in povračila poslancev, prav tako neizvedljiva. Plače funkcionarjev namreč ureja Zakon o sistemu plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 108/09 – uradno prečiščeno besedilo, in spremembe) oziroma Priloga 3 zakona, ki uvršča posamezne funkcije v plačne razrede. Osebne prejemke in povračila poslancev pa od 1. 6. 2012 dalje ureja Zakon za uravnoteženje javnih financ (Uradni list RS, št. 40/12 in spremembe) v delu (IV. DEL, ZAČASNI UKREPI, 8. poglavje), ki določa začasne ukrepe na področju plač, povračil stroškov in nekaterih drugih prejemkov zaposlenih ter za omejevanje stroškov v javnem sektorju, in ki velja tudi za funkcionarje v državnih organih.

Priloge:

Komentarji