Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Ohranitev in dopolnitev absolventskega staža in študija pred tem

2868 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Študentom bi se lahko v absolventskem stažu (če bi se ta obdržal, za moje pojme bi se sigurno moral vsaj za tiste, ki jih je prizadela kakšna bolezen ali pa so se udejstvovali na katerih drugih področjih, recimo na športnem ali kulturnem področju) in že prej v študiju omogočilo več različnih poučnih potovanj z agencijami (ali preko fakultete, v smislu tega, kaj je študentom najpomembneje na tistem področju, ki ga študirajo, vključno s tistimi osnovnimi znamenitostmi mest in razlago tamkajšnjega študijskega sistema) in pa recimo dodatne jezikovne tečaje (za poglabljanje jezika ali učenje novih tujih jezikov, recimo francoščine, italijanščine ali španščine ob že prejšnjem znanju angleščine in nemščine), ko že študentje nimajo več toliko izpitov za narediti na fakulteti do diplomiranja in podobno. To bi moralo biti obvezno za narediti v absolventskem stažu in bi morale fakultete preverjati z morebitnimi "predmeti" absolventskega staža, tako da bi študentje imeli v absolventskem stažu tudi svoje dodatne obveznosti in si ga ne bi kar tako vzeli, ker si ga lahko. Jaz sem recimo potovanja po Evropi s turističnimi agencijami, ki sem jih dokumentiral s slikami tudi tukaj, izvajal v večini ravno sedaj, ko sem bil absolvent in sem imel precej več časa kot prej. Eni pač to planirajo recimo za penzijo, a se ne ve, kdaj se bo takrat sploh lahko šlo v penzijo, prav tako pa tudi ne, kakšno bo takrat stanje telesa in če bo lahko človek še sploh dovolj zdrav za izvedbo takšnih potovanj. Sicer bi moral biti absolventski staž namenjen poglabljanju znanja in pridobivanju dodatnih znanj (tudi morebitnih tečajev za ostale poklice), ki bi študentom kasneje pomagala na področju zaposlovanja, nikakor pa ne za zabave in nedelo, kot je bilo to večinoma oz. pri večini študentov v absolventskem stažu doslej. Morda bi bilo celo pametno uvesti tudi kakšno obvezno prakso ali dve ali pa kakšno prakso v tujini v tem času absolventskega staža.

Ob tem bi se morali ustvarjalci programa Erasmus ali kateri drugi delavci v evropskem visokem šolstvu zavzeti tudi za to, da bi se na internetu uvedle različne klepetalnice, forume in ostale podobne spletne storitve med študenti z vseh različnih univerz v različnih jezikih. Stike s tujci z različnih področij evropskih velemest se ima lahko danes navsezadnje tudi že na internetu, potem ko je vse skupaj postalo precej zglobalizirano in je svet dejansko postal majhen z različnimi klepetalnicami, Facebooki, globalnimi igrami (pri katerih so vključene klepetalnice), forumi itd. In ne samo s tistih področij, ampak tudi še od precej dlje, tudi iz Avstralije recimo. Tu je pa prednost v tem, da ko se recimo z nekim človekom dobro spoprijateljiš in ga želiš obiskati na tistem področju, da ti lahko ponudi tudi nočitev, on lahko pride sem in ga dodatno poučiš o Sloveniji itd. Mladi se, kar se tega tiče, že znajdejo, zato imajo vse večjo vlogo pri tem igrajo različni socialni mediji na internetu. Poučnih potovanj in jezikovnih tečajev pa si po drugi strani ne morejo vsi privoščiti, ker je treba za njih danes odšteti mastne denarje, prav tako različnih potovanj v različne vsaj evropske pokrajine. A se precej splača ljudem, ki se k temu spravijo in nato postanejo konkurenčnejši tudi na trgu zaposlovanja.

Še najbolje bi bilo, če bi te aktivnosti lahko vzpodbujal Erasmus sam, saj je očitno kar precej evropskih sredstev glede tega, glede na to, kako pogosto se program izvaja. Bi pa sam videl prednost teh stvari glede na Erasmus, kjer so študentje pol leta v tujini na enem mestu, pač v tem, da bi si lahko privoščili več različnih potovanj v več različnih evropskih pokrajin (na pravi način, v poučnem smislu) in spoznali še več različnih kultur in se spoprijeli s še večimi različnimi jeziki ter se s spremembami bolje spoprijeli tudi z jeziki tipa nemščina, italijanščina in francoščina, ki bi znali biti izjemno pomembni tudi za njihov razvoj, ne pa le z angleščino, ki je sicer osnova za stike s tujci. Med mladimi namreč opažam, da se nekateri skušajo vse preveč med tujimi jeziki osredotočiti le na angleščino, medtem ko bi jim lahko sploh nemščina izjemno koristila za vse nadaljnje življenje zaradi bližine nemškega govornega področja. Prav tako bo lahko igrala precej pomembno vlogo tudi v prihodnosti kakšna hrvaščina ali srbščina in ostali jeziki. Ti jeziki bodo vsekakor v prihodnosti samo dodana vrednost (ker angleščino govorijo tako že skoraj vsi) in so dodana vrednost že sedaj, poznavanje in razumevanje teh kultur pa prav tako nekaj zelo dobrega.

3 glasovi

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K KO17 33 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • b bozo

    Moji dragi študentki, življenje je šola in ne obratno. Spravte se delat in nehajte se držati maminega krila. 100 fakultet ti ne bo pomagalo najti dela, če ne boš imel izkušenj v življenju. Prdon se opravičijema ja lahko postaneš slovenski politik!

  • K KO17

    Sem precej spremenil predlog glede na vaše želje in odzive s komentarji. Predlog se ne zavzema več prav nič za ukinitev programa Erasmus, ampak za njegovo nadaljnje delovanje še na drugih področjih. Hvala za komentarje in razlago, zakaj prejšnjega predloga niste podpirali. Le z vašo pomočjo bom lahko predlog karseda najbolje izboljšal in ga naredil karseda najbolj primernega in smotrnega. Nima veze, ali ste za ali proti, važno je, da vem, kaj si o tem mislite vi in kako gledate na vse skupaj. Zato vam ni treba biti tiho, ampak je zaželeno, da predlog tudi komentirate, tudi če ste proti.

  • T Tlachenka

    Absulutno proti. Veliko študentov na tak način pride tudi v Slovenijo in se tukaj zaposlijo. Mnogi slovenci tako dobijo pomembne stike, neodvisnost in izkušnje, ki jim omogočijo mednarodno sodelovanje ali pa jim pomaga pri delu doma. Erazmus je ogromna prednost EU in povezuje narode ter omogoča priložnosti, ki jih v teh kriznih časih močno primanjkuje. Poleg tega pa tudi, če bi se Slovenija želela na tak način hendikepirati, je to področje EU in tukaj nimamo nobene pristojnosti. Erazmus omogoča EU in je financirano s strani EU. Slovenija ima le praktične koristi programa.

    • K KO17

      Hvala ti za ta komentar. Na te koristi Erasmusa za Slovenijo nisem pomislil, glede možnosti zaposlovanja tujega visokokvalificiranega kadra, ker bi se mi vseeno zdelo pomembnejše najprej gledati na domačine, da bi ti imeli karseda najboljšo izobrazbo in ostali doma. Ne pravim, da je moja ideja optimalna ali sploh dobra, ampak ima še veliko prostora za izboljšanje, kar lahko omogočite samo ljudje, ki drugače gledate na stvari. Vsak konstruktivni predlog (čeprav drugače misleč) je še kako dobrodošel in upam, da bomo skupaj našli neko karseda najboljšo idejo oz. predlog, ki bi na koncu karseda najbolje vplival na državo. In sploh ni važno, ali to idejo že izvajajo kje v tujini ali pa je čista inovacija, važno je, da je dobra.

       

      Torej, nova možna izjema je podpreti Erasmus za poleg že omenjene izjeme študentov tujih jezikov še za nekatere tujce, ki bi potem želeli ostati v Sloveniji in jo narediti boljšo. Prav tako pa bi se lahko namesto Erasmusa recimo omogočilo delovanje kakšne takšne spletne klepetalnice med študenti različnih univerz, pa ustanovitev forumu na internetu s pomočjo ostalim študentom pri določenih študijskih problemih, da bi bilo lahko sodelovanje še boljše kot na Erasmusu, kjer deluje vse skupaj le na področju ene fakultete, tukaj bi pač lahko bile vse evropske ali svetovne skupaj in bilo še širše gledano vse skupaj na dobrem. Ti isti forumi ali spletne klepetalnice bi seveda morali potem imeti poleg študijskih stvari še druge stvari in obenem še stvari v različnih jezikih, da bi se tako čimbolje naučilo še določenih jezikov. Jaz sem nekako uvidel, da se človek lahko še bolje nauči jezikov, če si z nekim tujcem dopisuje in obenem gleda na kakšni svoj hitri elektronski slovar na računalniku, ki takoj prevede določeno besedo. Tu je možno precej napredovati v različnih jezikih (tudi v nemščini, francoščini, hrvaščini, srbščini, italijanščini), medtem ko se na Erasmusu tuji študentje večinoma pogovarjajo v angleščini.

  • S SaraV

    Ok jaz ne vem kakšne Erasmus študente vi poznate, ampak Erasmus je dooostii več kot zabava in žuranje. Spet se vidi, da nikoli v življenju niste bili na Eramusus. Imam občutek iz tega sestavka, da ste moški srednjih let, ki je zrastel v majhni vasi v Sloveniji in mu je že Ljubljana prevelika za življenje? Nočem biti žaljiva, sploh ne a potem ne morete razumeti dodane vrednosti Erasmusa. To ni žuranje to je odpiranje obzorja - v nova znanja, drugačno dojemanje sveta, umakneš se od tega kar nas učijo in vidiš kako se učijo drugi, kako si razlagajo drugi stvari, spoznaš multikulturnost, ki je v Sloveniji nimamo.. Vsi jezikovni tečaji na svetu, ki se izvajajo v Sloveniji ti tega ne morejo dati. Poleg tega spoznaš veliko ljudi in dobiš prijatelje. In pa Erasmus se itak večinoma financira iz Evropskih sredstev, tako da ta predlog ne pije vode...

    • K KO17

      Ne, sam sem diplomiral prejšnji mesec in sem dal skozi tudi absolventski staž. V tem času sem lahko opravil 20 potovanj po Evropi s turističnimi agencijami in si precej razširil svoja obzorja, saj sem z veseljem poslušal turistične vodnike in se z njimi tudi pogovarjal o najrazličnejših stvareh. Če gre človek na Erasmus, gre na samo eno destinacijo in tam ostane pol leta (pogleda si lahko kvečjemu kaj v bližini), jaz sem si pa lahko v istem času pogledal celo Evropo in spoznal ogromno različnih kultur in ogromno različnih mest. Moje mnenje je (in tako vidim tudi, ko se pogovarjam z raznimi študenti, ki so opravili Erasmus), da sem sam naredil s temi potovanji nekaj precej boljšega, kot če bi študiral po programu Erasmus, pa tudi nekako sem našel ideje, kako svoji državi pomagati, ne pa da bi odšel v neko tujo zaradi višjega zaslužka, kar radi počnejo ljudje dandanes. Ob tem imam ogromno stikov na internetu s tujci (predvsem tistimi z nemškega govornega področja, pa tudi srbskega), tako da vidim ogromno različnih pogledov na zadeve in tudi tako lahko brez problema občutim multikulturnost. Mislim v glavnem, da sem imel od absolventskega staža več, kot bi imel od petih Erasmusov skupaj. Jasno, ljudje razmišljamo drugače in ne rabiš se strinjati z mano, samo pač povem svoj pogled. ;)

  • K KO17

    Tiara2, največji problem programa Erasmus vidim v tem, da preveč spodbuja odhajanje mladih v tujino tudi v smislu zaposlovanja samega kasneje. Spoznajo se tam z ljudmi v tujini in potem ne le študirajo tam, ampak se tam tudi zaposlijo. Marsikateri med njimi tam v tujini spoznajo partnerja (kar je ob različni zabavi takšne in drugačne vrste še bolj možno, ker se ljudje hitreje zaljubijo, ko se zabavajo), se z njim poročijo in gredo živet tja in zapustijo Slovenijo. S tem t. i. begom možganov naredijo državi izjemno škodo, saj s tem izgubi morebitne zelo pomembne ljudi za prihodnost, prav tako pa jim je nudila vse v smislu izobraževanja in socialnih pomoči ter jim omogočala "brezplačno" zdravstveno zavarovanje, oni pa jo potem v zahvalo temu zapustijo in delajo za tujino in tuja podjetja ter jih pomagajo narediti konkurenčnejša in s tem oslabijo tudi slovensko konkurenco. Zanimivo, kako ljudje recimo v javnosti govorijo izjemno nestrpno do katerih športnikov, ki se odločijo nastopati za kakšno tujo državo, čeprav so odrasli v Sloveniji, vse ostale ljudi, ki delajo isto, samo na drugih področjih, pa podpirajo. Mislim, da ne bi ljudje smeli biti nestrpni ne do enih ne drugih, a naj se ti ljudje zavedajo, kaj jim je država v mladosti resnično dala in da brez nje ne bi bili tam, kjer so sedaj.

     

    Zato pa recimo precej bolj podpiram več različnih krajših potovanj v tuje dežele, kjer lahko turistični vodniki povedo lepo pomembne stvari o različnih državah (tudi sam sem ogromno potoval v absolventskem stažu in se s pomočjo njih ogromno naučil in videl ogromno pomembnih lokalnih stvari, tako da vidim lepo priložnost oz. še nekaj precej boljšega od Erasmusa, če bi se nekako prilagodil absolventski staž in bi se ga izboljšalo za tiste stvari, ki bi morale biti študentom resnično pomembne), jezike lahko izpilijo študentje v jezikovnih tečajih, s tujci pa se lahko pogovarjajo že tudi brez problema po spletu. Mislim pa seveda tudi, da bi se za premik v glavah teh mladih ljudi itak moralo stanje v državi spremeniti, že osnovno in srednje izobraževanje ne bi smeli tudi nikoli poučevati, da je uspešen tisti, ki si nagrabi največ denarja, tako da so potrebne na državnem nivoju res precejšnje celostne spremembe. Preprosto bi morala biti tudi ena od nalog vlade ta, da karseda najbolj optimizira visoko šolstvo, ki ima še največ stvari glede tega nedorečenih, ne pa da se politika prepira med seboj ter zapostavlja v veliki meri tudi mlade in brezposelne. Zato pa imamo take, da bi vsi hoteli se iti Erasmusa, da bi si našli karseda največ vez za zaposlitev v tujini in bi se lahko "končno" izselili iz Slovenije. Sam osebno se tega nikoli ne bi šel, ker mi je precej večji izziv ostati doma in našo državo in njene sektorje narediti boljše, denar pa mi ni tako pomemben, le da ga je zadosti za preživetje. Večina mladih razmišlja drugače, bi radi čimveč zaslužili in se zato odpravi v tujino. No, če bi pa postale razmere doma tako zelo katastrofalne, da se tu res ne bi moglo več preživeti in se ne bi več imelo možnost zaposlovati, potem bi pa tudi jaz začel razmišljati o tujini. Upam, da do tako katastrofalnih razmer pa že ne bo prišlo.

  • T Tiara2

    Predlog je po mojem mnenju neustrezen. Sicer pa Erasmus ni samo domena Slovenije, in se je za ukinitev verjetno potrebno obrniti še kam drugam. Študentje študirajo in se zabavajo, nekaterim uspe, nekaterim ne. In kaj je narobe, če gredo v Španijo, kjer ne študirajo in se pretežno zabavajo? Saj ne gre samo za študij, gre tudi za spoznavanje novih kultur, povezovanje med študenti iz različnih univerz, z agencijo nisi nikdar v stiku z večimi narodnostmi, le s svojo istogovorečo skupino. Vsi študentje ne bodo doktorji, pa naj se zabavajo ali ne, še dobro, ker potrebujemo tudi drug kader. Če pa obstaja priložnost za promocijo Slovenije v svetu, se mi pa Erazmus zdi izjemna priložnost. Še nedolgo nazaj smo bili Slovaška, zdaj nas po svetu že poznajo kot Slovenija in to se ni zgodilo samo po sebi. Za bodočnost turizma in širše glave naših študentov je Erasmus super program!

  • K KO17

    Še ena možnost pa je, da se pač ta absolventski staž omogoči le tistim, ki ga morajo primorani vzeti iz kakšnih upravičenih razlogov (bolezen, udejstvovanje v vrhunskem športu in glasbi itd.), torej istim, kot je bilo omogočeno trenutno podaljšanje absolventskega staža. Takšnim uspešnim študentom bi lahko zelo pomagalo, če bi ob tem recimo izpopolnile še kakšno znanje tujih jezikov ali pa videli še katero od uspešnih evropskih mest s profesionalnimi turističnimi agencijami s turističnimi vodniki.

  • K KO17

    Radko, a Erasmus pa ni nobeno molzenje države ali kakšnih evropskih sredstev ali kaj? :D Se strinjam, da je treba absolventski staž ukiniti v takšni obliki, kot je bil doslej. A v novi obliki, kot jo sam predlagam, bi bil po mojem mnenju precej boljši na novo ustanovljeni in definiran absolventski staž kot program Erasmus. To pa zaradi tega, ker bi morale fakultete sodelovati s katerimi resnimi jezikovnimi in turističnimi agencijami, tako da poučna potovanja še zdaleč ne bi izgledala kot absolventski izleti doslej, ampak kot popolnoma poučni izleti v tujino na področju študentovega študija, da vidi recimo delovanje svojega področja in šolskega sistema v tujini, ob tem pa bi se morali o tem vodniki na ta potovanja dobro pripraviti. Tako bi res lahko študent poglobil svoje znanje tudi na praktičnih primerih. Morda bi bilo smotrno ob tem absolventskem stažu dodati še recimo obvezno prakso ali dve, ker je takrat več časa za to kot prej, da bi si študent dejansko dobil tudi še kaj delovnih izkušenj na svojem področju.

     

    Z drugimi besedami, popolnoma spremenjen absolventski staž in določeni novi predmeti v njem bi dali študentom trikrat misliti, ali je dobro vzeti absolventski staž ali ne, ne pa da ga jemljejo kar tako, ker ga lahko, potem pa se mislijo celo leto samo zabavati in nič kaj resnega delati. No, saj v programu Erasmus pa delajo isto tistega pol leta, skoraj samo se zabavajo, razen redki pozitivni primeri, ki gredo recimo na kakšno univerzo v Grazu ali Benečiji, ker tam dejansko mislijo študirati, ne pa da grejo v kakšno Španijo in Portugalsko, kjer se itak ve, da je skoraj sama zabava. Sicer pa po tvojem komentarju sodeč, Radko, ne vem, če si si predlog tudi dejansko prebral, preden si ga ocenil.

  • p pilly

    Absolventski staž je treba ukinit. To je sama potuha, da se molze državo, v tujini tega ni.